Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Mięśnie grzbietu (kręgosłupa) - anatomia, rodzaje

Mięśnie grzbietu człowieka określane też jako mięśnie pleców, dzielą się na głębokie mięśnie grzbietu oraz powierzchniowe mięśnie grzbietu. Mięśnie grzbietu mają różne funkcje. Sprawdź, jak wygląda anatomia mięśni grzbietu.
Plecy mężczyzny
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Mięśnie grzbietu -  budowa

Mięśnie grzbietu dzieli się na dwie grupy:

  • głębokie mięśnie grzbietu, pełniące najważniejszą funkcję prostownika grzbietu,
  • grupa mięśni powierzchownych z podziałem na mięśnie kolcowo-ramienne oraz kolcowo-żebrowe.

Mięśnie kolcowo-ramienne ułożone pomiędzy wyrostkami kolczystymi kręgów, a kością ramienną stanowią: mięsień czworoboczny (musculus trapezius), mięsień najszerszy grzbietu (musculus latissimus dorsi), mięsień równoległoboczny (musculus rhomboideus) i mięsień dźwigacz łopatki.

Reklama

Mięsień czworoboczny pleców

Mięsień czworoboczny (musculus trapezius) to parzysty, płaski, szeroki mięsień, kształtu trójkątnego. Jego początkowe przyczepy znajdują się w okolicy karkowej i na wyrostkach kolczystych od VII kręgu szyjnego do XII kręgu piersiowego. Włókna końcowe przyczepiają się na górnym brzegu grzebienia łopatki i na wyrostku barkowym łopatki. Jego wielofunkcyjność polega na pociąganiu barków ku górze, opuszczaniu stawu ramiennego, zbliżaniu łopatek do siebie czy zginaniu głowy ku tyłowi.

Bezpośrednio pod mięśniem czworobocznym znajduje się mięsień równoległoboczny (musculus rhomboideus), który zaczyna się na wyrostkach kolczystych kręgów szyjnych VI-VII oraz pierwszych czterech kręgów piersiowych a kończy się na brzegu przyśrodkowym łopatki. Jego funkcją jest pociąganie łopatek ku górze oraz zbliżanie ich w kierunku kręgosłupa.

Reklama

Mięsień najszerszy grzbietu

Mięsień najszerszy grzbietu (musculus latissimus dorsi) to cienki, płaski mięsień pokrywający dolną część grzbietu i boczną klatki piersiowej. Ma największą powierzchnię ze wszystkich mięśni. Jego włókna początkowe przyczepiają się do wyrostków kolczystych połowy kręgów piersiowych, kręgów lędźwiowych oraz grzebienia krzyżowego kości krzyżowej.

Końcowy jego przyczep znajduje się na guzku mniejszym kości ramiennej. Mięsień ten przy ustalonym kręgosłupie opuszcza podniesione ramię, przywodzi je do tyłu oraz obraca do wewnątrz powodując, że ręka zbliża się do pośladków. Ponadto mięsień ten nazywany jest „mięśniem kaszlu”, ponieważ w trakcie odruchu kaszlowego włókna jego napijają się, sztywnieją i uciskają bocznie żebra. Działa też jako dodatkowy mięsień wdechowy.

Do grupy mięśni kolcowo-żebrowych rozpościerającymi się pomiędzy wyrostkami kolczystymi kręgów a trzonami kręgów należą mięśnie zębate tylne. Ich czynność polega na dźwiganiu żeber do góry podczas wdechu (mięsień zębaty tylny górny) oraz ich obniżaniu podczas wydechu (mięsień zębaty tylny dolny).

Czytaj również:

Bibliografia

  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Wizualizacja mięśni głowy
Mięśnie głowy: anatomia, ból, skurcz. Jak rozluźnić napięte?
Sportsmenka pokazuje mięśnie grzbietu
Mięśnie grzbietu – anatomia, ból i ćwiczenia wzmacniające
Stopy człowieka
Mięśnie stopy (anatomia stopy)
Wysportowana osoba
Mięśnie brzucha (anatomia) - dolne, skośne, proste

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!