Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Mięsień naramienny i ramienny (biceps, triceps) - anatomia

Mięśnie kończyny górnej człowieka to: mięsień naramienny, mięśnie przedramion, mięśnie ramienia i mięśnie ręki. Mięśnie obręczy kończyny górnej rozpoczynają się na obojczyku i łopatce. Ich funkcje to głównie poruszanie stawem ramiennym.
Mięśnie w ręce człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Budowa mięśni kończyny górnej

Do mięśni obręczy kończyny górnej zalicza się:

  • mięsień naramienny (łac. musculus deltoideus),
  • mięsień obły mniejszy,
  • mięsień obły większy (musculus teres major),
  • mięsień nadgrzebieniowy,
  • mięsień podgrzebieniowy
  • mięsień podłopatkowy.

Reklama

Mięsień naramienny - anatomia

Mięsień naramienny (musculus deltoideus) jest największym, położonym najbardziej zewnętrznie mięśniem barku. Jest płaski i stosunkowo gruby (do 2 cm). Rozpoczyna się na końcu barkowym obojczyka, na wyrostku barkowym łopatki i na dolnym brzegu grzebienia łopatki a kończy się na guzowatości naramiennej kości ramiennej.

Jest odpowiedzialny za podnoszenie ramienia w stawie ramiennym (odwodzenie), a także jego obracanie do wewnątrz i na zewnątrz oraz przywodzenie do przodu i do tyłu. Pozostałe mięśnie obręczy kończyny górnej rozpoczynają się na łopatce, natomiast kończą na kości ramiennej.

Reklama

Mięśnie ramienia - anatomia

Mięśnie ramienia dzieli się na dwie grupy: przednią, której główną funkcją jest zginanie kończyny górnej w stawie łokciowym oraz tylną, której główną funkcją jest ruch przeciwstawny - prostowanie. Do grupy przedniej należą: mięsień kruczo-ramienny (musculus coracobrachialis), mięsień dwugłowy ramienia (musculus biceps brachii) i mięsień ramienny (musculus brachialis). Grupę tylną mięśni ramienia stanowią mięsień trójgłowy ramienia (musculus triceps brachii) i mięsień łokciowy (musculus anconeus).

Najmniejszym z mięśni tej okolicy jest mięsień kruczo-ramienny, który rozpoczyna się na wyrostku kruczym łopatki, a kończy w połowie długości trzonu kości ramiennej. Bierze udział w zginaniu, obracaniu i przywodzeniu ramienia.

Mięsień dwugłowy - biceps

Mięsień dwugłowy ramienia leży na powierzchni przedniej ramienia. Biegnie od guzka nadpanewkowego i wyrostka kruczego łopatki. Kończy się natomiast rozcięgnem mięśnia dwugłowego ramienia (aponeurosis musculi bicipitis brachii) splatając się z powięzią przedramienia.

Mięsień zgina kończynę górną w stawie ramiennym (podnosząc ramię do przodu), przywodzi i odwodzi ramię oraz obraca je do wewnątrz. W stawie łokciowym zgina kończynę górną i jest najsilniejszym mięśniem odwracającym przedramię i rękę. Mięsień ramienny leżący pod mięśniem dwugłowym ramienia jest silnym zginaczem przedramienia w stawie łokciowym.

Mięsień trójgłowy - triceps

Mięsień trójgłowy ramienia (musculus triceps brachii) rozpoczynając się trzema głowami, zajmuje całą tylną powierzchnię ramienia. Głowa długa (caput longum) przyczepia się do guzka podpanewkowego łopatki, a głowa boczna (caput laterale) i przyśrodkowa (caput mediale) do powierzchni tylnej kości ramiennej.

Jego przyczep końcowy znajduje się na powierzchni tylnej wyrostka łokciowego kości łokciowej. Mięsień jako całość jest głównym prostownikiem w stawie łokciowym. Mięsień łokciowy (musculus anconeus) wzmacnia działanie mięśnia trójgłowego ramienia podczas prostowania stawu łokciowego. Zbliża także kość łokciową do kości promieniowej.

Bibliografia

  • Bochenek A., Reicher M.: „Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna, kości, stawy i więzadła, mięśnie”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Wizualizacja mięśni głowy
Mięśnie głowy: anatomia, ból, skurcz. Jak rozluźnić napięte?
Sportsmenka pokazuje mięśnie grzbietu
Mięśnie grzbietu – anatomia, ból i ćwiczenia wzmacniające
Stopy człowieka
Mięśnie stopy (anatomia stopy)
Wysportowana osoba
Mięśnie brzucha (anatomia) - dolne, skośne, proste

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!