piersi


Jest naprawdę dużo czasu na wykrycie raka i pozbycie się go, zanim zacznie zagrażać zdrowiu i życiu. Nie należy zmarnować szansy, jaką dają regularne badania kontrolne.

Mastopatia

Oprócz włókniakogruczolaków i torbieli, kobiety mogą jeszcze zmagać się mastopatią, czyli patologią w obrębie gruczołów sutkowych. Mastopatia występuje najczęściej u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia. Schorzenie to nazywane jest też torbielowato-włóknistym zwyrodnieniem lub guzkowatością piersi. Przypuszcza się, że przyczyną mastopatii jest nadprodukcja estrogenów lub zaburzona równowaga między estrogenami i gestagenami. Dlatego mastopatii zwykle towarzyszą zakłócenia cyklu miesiączkowego. Związane z nią dolegliwości nasilają się przed menstruacją, tj. w okresie najwyższych stężeń hormonów płciowych. Poza tym dolegliwości związane z mastopatią zwykle samoistnie ustępują po menopauzie, kiedy jajniki przestają wytwarzać hormony.

Co o świadczy o mastopatii?

W przypadku mastopatii zwykle w obu piersiach jest wiele guzków zbudowanych z tkanki łącznej. Mają one nieregularny kształt, są twarde i wyraźnie wyczuwalne. Osiągają różne wielkości: od ziarnka grochu do małej mandarynki. Pojawiające się dolegliwości zależą od liczby i rozmiaru guzków. Może to być zwiększona wrażliwość piersi na dotyk podczas jajeczkowania, obrzmiewanie ich oraz silny ból pojawiający się najczęściej tydzień przed krwawieniem miesiączkowym.

Jak się leczy mastopatię?

Niestety, całkowite jej wyleczenie jest niemożliwe, można jedynie łagodzić dolegliwości. Stosuje się w tym celu preparaty hormonalne. Nigdy nie należy stawiać diagnozy samodzielnie. Każda, nawet niewielka zmiana musi być zbadana przez lekarza: ginekologa, chirurga lub onkologa. Żeby diagnoza była w pełni wiarygodna, powinna opierać się na trzech badaniach.

Guzy łagodne i złośliwe

Komórki guzów łagodnych (czyli nowotworów niezłośliwych) – w odróżnieniu od nowotworów złośliwych – nie mają zdolności wnikania w głąb sąsiadujących tkanek. Nigdy nie przemieszczają się w inne obszary ciała. Po usunięciu rzadko pojawiają się w tym samym miejscu ponownie.

Guzy złośliwe zbudowane są z nieprawidłowych komórek, które rozmnażają się w sposób niekontrolowany przez organizm. Potrafią wrastać w głąb otaczających je tkanek, niszcząc je. Mogą też odrywać się od guza, w którym powstały, i wędrować naczyniami krwionośnymi lub limfatycznymi do bardzo odległych narządów, tworzyć w nich nowe guzy (tzw. przerzuty).

Jak badać piersi?

Żaden nowotwór złośliwy, także rak piersi, nie pojawia się z dnia na dzień. Rozwija się długo w tym miejscu, gdzie powstał. Na początku nie styka się z naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi, nie stwarza więc niebezpieczeństwa przerzutów. Dopiero po około 7-8 latach osiąga wielkość 1 cm. A i wtedy jest jeszcze całkowicie uleczalny – dlatego tak ważne są wykonane odpowiednio wcześnie badania:

  • Badanie palpacyjne (dotykiem)

Jest przeprowadzane w czasie pierwszej wizyty. Ma na celu zlokalizowanie guzka oraz sprawdzenie, czy nie są powiększone pachowe węzły chłonne.

Doświadczony lekarz, zwłaszcza onkolog, już w trakcie tego badania potrafi postawić wstępną diagnozę. Zawsze jednak musi być ona potwierdzona dwoma specjalistycznymi badaniami.

  • Ultrasonografia (USG)

Pozwala odróżnić torbiele od włókniakogruczolaków oraz od guzków złośliwych. Badanie ultrasonograficzne umożliwia m.in. ocenę ścian torbieli, sprawdzenie, czy nie znajdują się w nich nieprawidłowe komórki.

Specjaliści zajmujący się chorobami piersi twierdzą, że po 35. roku życia kobiety powinny robić zarówno USG, jak i mammografię. Te dwa badania różnią się między sobą tylko tym, że w czasie wykonywania USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a podczas mammografii – promieniowanie rentgenowskie. Oba badania wzajemnie się uzupełniają, choć żadne nie pozwala na pewno wykryć bądź wykluczyć choroby. Zaleca się zaczynać badanie od USG.

  • Biopsja cienkoigłowa (BAC)

Skierowanie na to badanie wcale nie oznacza, że lekarz podejrzewa raka. Biopsja powinna być wykonana w przypadku każdego wykrytego guzka. Po to, by mieć całkowitą pewność, że nie ma w nim podejrzanych komórek. Badanie polega na pobraniu igłą (bardzo cienką) komórek guzka, które wysyła się następnie do laboratorium, gdzie oceniane są pod mikroskopem.

Wykryte zmiany mogą mieć różny charakter. Dr n. med. Jakub Radziszewski, specjalista chirurg onkolog, wyjaśnia: wszystkie nietypowo rozwijające się tkanki, z których powstają guzy, są zmianami nowotworowymi. Mogą one jednak być łagodne lub złośliwe.
 


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

Choroba Amazonek

Choroba Amazonek

Od kilku już lat w październiku prowadzona jest w mediach kampania profilaktyczna „Zdążyć prze...

» Więcej
Lek wydłuża życie chorych na czerniaka nawet do 10 lat

Lek wydłuża życie chorych na czerniaka nawet do 10 lat

Dzięki nowemu lekowi 20-25 proc. pacjentów z zaawansowanym czerniakiem skóry żyje już 10 lat –...

» Więcej
Mięśniaki – jak powinna wyglądać wizyta u lekarza

Mięśniaki – jak powinna wyglądać wizyta u lekarza

Mięśniaki macicy to najczęściej występujące łagodne guzy nowotworowe u kobiet. Mimo iż początk...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: