ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Dieta samuraja, czyli paleo dla sportowców. Zobacz zasady i jasłospis

Dieta samuraja to odmiana diety paleo przeznaczona dla osób wyjątkowo aktywnych fizycznie. Znajdziemy w niej nie tylko to, co najlepsze w paleo, ale też w diecie japońskiej. Zasady tego programu żywieniowego opisał Nate Miyaki w wydanej przez siebie w 2011 roku książce „Dieta samuraja”. Sprawdź, na czym polega ten sposób odżywiania.
Produkty z diety samuraja
Źródło: 123RF
Spis treści

Nate Miyaki – twórca diety samuraja – jest trenerem i dietetykiem. Obserwując osoby dbające o sylwetkę zauważył, że wiele z nich stosuje źle dobrane plany dietetyczne, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, na przykład zaburzyć metabolizm lub rozregulować gospodarkę hormonalną. Jednocześnie osoby będąc na diecie paleo nie mogły osiągnąć tak wyrzeźbionej sylwetki, jak chciały. Miyaki uznał, że najlepsze rezultaty zapewni im odpowiednia modyfikacja diety paleo.

Jeśli więc jesteśmy umiarkowanie aktywni i zależy nam  po prostu na zdrowym odżywianiu, klasyczne paleo w zupełności wystarczy. Jeśli jednak dążymy do rozbudowanej muskulatury i zależy nam na osiągnięciu odpowiedniego obwodu mięśni, dieta samuraja może pomóc nam w osiągnięciu naszych zamiarów.

Reklama

Dieta samuraja - zasady

Dieta samuraja to dieta wysokobiałkowa wzbogacona o bezglutenowe węglowodany, np. kaszę gryczaną, biały ryż, komosę ryżową i kukurydzę. Osoby stosujące ten plan żywieniowy mogą jeść chude mięso, ryby, owoce morza, warzywa – także te zawierające skrobię – owoce i wspominane wyżej źródła węglowodanów. Całkowicie wykluczona jest żywność przetworzona i przemysłowy nabiał, można natomiast jeść jajka. Z tłuszczy najlepiej stosować oliwę z oliwek i olej kokosowy. W diecie samuraja stotna jest również pora jedzenia posiłków. Miyaki pisze o systemach takich, jak intermittent fasting i carb-backloading, zgodnie z którymi trening należy odbywać na czczo, a węglowodany spożywać po południu.

Reklama

Dieta nie dla wszystkich

Należy pamiętać, że dieta samuraja została stworzona z myślą o osobach, które regularnie i intensywnie trenują. Nie jest to po prostu inna odmiana paleo, przeznaczona dla każdego. Również osoby borykające się z niektórymi alergiami, nadwrażliwościami na pokarmy czy chorobami autoimmunologicznymi nie powinny stosować diety samuraja. Jeśli cierpisz z powodu refluksu, problemów z jelitami czy wrzodów, najpierw zastosuj odpowiednią dietę leczniczą.

Reklama

Zalety diety samuraja

Dużą zaletą diety samuraja jest dostępność zalecanych w niej produktów, a także fakt, iż dostarczają one organizmowi witamin i minerałów. Podczas, gdy wiele innych sposobów odżywiania wyklucza węglowodany, Miyaki podkreśla, że nie należy mieć do nich aż tak kategorycznego podejścia. Najważniejsze to obserwować swój organizm, aby wiedzieć, które produkty mu służą i pomagają w osiągnięciu zamierzeń, a które to utrudniają. Co ciekawe, twórca diety samuraja nie neguje stosowania suplementów dla sportowców, np. odżywek białkowych. Podkreśla jednak, że muszą być przebadane i bezpieczne – wówczas pomogą nam osiągnąć wymarzoną muskulaturę.

Reklama

Przykładowy jadłospis

  • I posiłek: jajecznica na boczku z dodatkiem warzyw (pomidor, rzodkiewka, świeży szpinak)
  • II posiłek: stek, dwa małe ziemniaki, surówka z kapusty
  • III posiłek: krem z brokułów
  • IV posiłek: Gulasz z polędwicy wieprzowej, kasza gryczana, ogórki kiszone
  • V posiłek: ryż na słodko z jabłkami i cynamonem (słodzony np. ksylitolem)

Zobacz też:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Diety
Dieta ketogeniczna - jak zacząć i co jeść? Zasady, efekty i jadłospis
Produkty diety katogenicznej
Dieta detox, czyli jadłospis, który oczyści Twój organizm z toksyn w 1, 3 lub 7 dni
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Dieta dla nastolatków. Przykładowy jadłospis dla młodzieży
Nastolatka
Podobne artykuły
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała
Dieta redukcyjna
Dieta redukcyjna - jadłospis. Sprawdzone posiłki na redukcję

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!