Większości wypadków z małymi dziećmi ma miejsce w ich własnym domu. Na upadki z wysokości, oparzenia czy zatrucia najczęściej narażeni są najmłodsi do 5. roku życia. Aby uniknąć przykrych wypadków, potrzebna jest szczególna troska rodziców.

Kiedy dochodzi do urazów

Wypadki zdarzają się wówczas, kiedy dziecko jest głodne lub zmęczone, opiekuje się nim osoba zastępująca rodzica lub maluch znajduje się w nowym, nieznanym mu otoczeniu. Do urazów dochodzi również wtedy, gdy rodzice nie zwracają dostatecznej uwagi na najmłodszych. Dlatego zapobieganie wypadkom musi uwzględnić potencjalne zagrożenia dla dziecka, w związku z tym należy je uczyć reagowania na wystąpienie nieprzewidzianego zagrożenia. Takie postępowanie obejmuje m.in. zabezpieczenie przechowywanych materiałów niejadalnych, używanie bezpiecznych zamknięć czy stosowanie kasków w czasie jazdy na rowerze.

Jak stworzyć bezpieczny dom?

Aby miejsce, w którym przebywa dziecko, było w pełni bezpieczne:

 • okna nie mogą otwierać się szerzej niż na 20 centymetrów;
 • sznury przy zasłonach muszą być podwiązane;
 • przewody elektryczne schowane;
 • gniazdka zabezpieczone specjalnymi zatyczkami;
 • meble powinny być stabilne;
 • schody zabezpieczone specjalnymi bramkami;
 • ostre brzegi i rogi stołów zakryte specjalnymi nakładkami;
 • łóżeczko – każde dziecko zacznie się podciągać, zatem materac powinien w odpowiednim czasie być opuszczony;
 • rośliny powinny być zabezpieczone, ponieważ niektóre mają trujące liście.

Wśród sprzętów domowych, które mogą być niebezpieczne dla dzieci, należy zwrócić uwagę na:

 • ostre narzędzia jak nożyczki, noże, żyletki;
 • wszystko, co nadaje się do połknięcia np. agrafki itp.;
 • pióra, długopisy inne przybory do pisania;
 • środki czyszczące, farby, rozpuszczalniki, środki łatwopalne;
 • biżuterię: koraliki, pierścionki itp.;

Co należy zrobić w razie wypadku w domu?

Urazy głowy

Urazy głowy najczęściej występują u dzieci w 1. roku życia. Przyczyną większości urazów są upadki wewnątrz domu i w jego pobliżu. Upadki z wysokości to najczęstsza przyczyna urazów czaszki. W związku z tym, że okolica głowy jest silnie ukrwiona, nawet przy niewielkich ranach ciętych występuje często obfite krwawienie.

Jeśli po urazie głowy zostanie zauważony jeden z poniżej przytoczonych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

 • utrata przytomności (lub krótkotrwałe poczucie senności trwające 2-3 godziny);
 • drgawki;
 • trudności z przebudzeniem dziecka;
 • wymioty;
 • wgniecenia lub zagłębienia w czaszce lub obrzęk uniemożliwiający ocenę, czy czaszka została zdeformowana;
 • krwawa lub wodnista wydzielina z nosa lub uszu;
 • zasinienia wokół oczu lub za uszami;
 • nierówna wielkość źrenic lub brak reakcji źrenic na światło;
 • dziwne zachowanie dziecka;
 • nadmierna bladość trwająca dłużej niż chwilę;

Sprawdź, jak udzielać pierwszej pomocy podczas zimowego wyjazdu.

Złamania kości

Złamania kości u dziecka trudno rozpoznać. Najczęściej dochodzi do złamania kości ramienia, nogi, obojczyka i palców. Objawy złamania to słyszalne chrupnięcie podczas upadku, zniekształcenie, brak możliwości wykonania ruchu lub utrzymania ciężaru na złamanej kości (dotkliwy ból, dziecko nie przestaje płakać), bark czucia, obrzęk i zasinienie. Jeśli rodzice podejrzewają złamanie kończyny u dziecka, nie powinni ruszać dziecka bez porozumienia z lekarzem, chyba że jest to konieczne ze względu na jego bezpieczeństwo.

Zwichnięcia

U raczkujących i chodzących już maluchów często dochodzi do zwichnięcia stawu ramiennego i łokciowego. Najczęściej dzieje się tak, gdy spiesząc się, dorośli ciągną dziecko za rękę (lub gdy dziecko jest unoszone w powietrzu przez kręcącego się rodzica). Typowe objawy to: zniekształcenie ramienia, brak możliwości wykonania ruchu oraz uporczywy płacz. Należy natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza.

Oparzenia

Oparzenia to jedno z częściej występujących wypadków, którym ulegają małe dzieci. Miejsce oparzone należy natychmiast schłodzić wodą, pokryć jałowym opatrunkiem, pęcherzy nie należy przebijać i zdejmować. Bardzo wskazane jest podanie leku przeciwbólowego. Oparzenia o większej powierzchni lub w takich okolicach jak krocze, twarz, oczy zawsze powinien obejrzeć lekarz.

Rany skóry

Rany skóry to najczęściej krwiaki – sińce, otarcia naskórka, niewielkie rany cięte, rany kłute. Zawsze należy zaopatrzyć tego typu urazy przez obmycie rany i założenie jałowego opatrunku. Rany na twarzy dłuższe niż 1,5 cm, głębokie lub silnie krwawiące mogą wymagać zszycia.

Rany jamy ustnej

Niewielu dzieciom udaje się przeżyć pierwszy rok życia bez przynajmniej jednego rozcięcia wargi. Rany te najczęściej nie są groźne i dość szybko się goją. Często wystarczy przyłożyć lód, by złagodzić ból oraz zmniejszyć krwawienie. Wybity lub złamany ząb to niemały stres dla rodziców i dziecka – należy zachować spokój, oczyścić dokładnie jamę usta z odłamków i brudu ciepłą wodą i gazą oraz upewnić się, czy w jamie ustnej nie ma żadnych fragmentów zęba, którymi maluch mógłby się zakrztusić.

Urazy nosa, ciało obce w nosie

Przy krwawieniu należy posadzić dziecko z lekko pochylonymi plecami do przodu i delikatnie ściskać obydwa nozdrza palcem wskazującym i kciukiem przez 5-10 minut. Jeśli nie powstrzymamy krwawienia, należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli rodzice zauważą, że dziecko ma problem z oddychaniem, a z nosa wypływa cuchnąca wydzielina, może to sygnalizować ciało obce w nosie. Jeśli przedmiot nie tkwi głęboko, należy go usunąć palcami. Nie wolno jednak używać pincety ani innego narzędzia, które może dodatkowo uszkodzić nos dziecka. Jeśli nie uda się wydobyć przedmiotu z nosa, warto zachęcić dziecko do dmuchania nosem. Jeśli i ta próba nie da rezultatu, zalecamy natychmiastową konsultację z lekarzem.


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [19]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
Ciekawy artykuł. Trudno jest uniknąć "drobnych wypadków", dzieciaki zawsze znajdą sposób by nabić sobie guza:) Jednak rolą rodziców jest pilnować i zapewnić maksimum bezpieczeństwa swoim pociechom.
2012.02.08 16:53 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Rady się na pewno przydadzą rodzicom :) Chociaż wydaje mi się, że najważniejsze to wyobraźnia rodziców, powinna wystarczyć do dobrego zabezpieczenia malucha.
2012.02.08 21:11 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Pomocne porady, ale nie ma takiej możliwości, żeby uniknąć stłuczeń i siniaków przy aktywnych maluszkach.
2012.02.08 21:32 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Niestety choćbyśmy się nie wiadomo jak starali, to dzieci zawsze wykombinują coś dziwnego. Ale na pewno wskazówki są cenne :)
2012.02.08 22:53 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Moje dziecko wciągnęło kiedyś nosem jakąś zagubioną monetę i niezbędna była interwencja lekarza... Ale się wtedy najadłam strachu :(
2012.02.08 22:54 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Maksimum bezpieczeństwa ale w granicach rozsądku wg mnie. Nie można dziecka zagłaskać. Od czasu do czasu jak sobie zrobi siniaka na nodze to będzie wiedziało, że następnym razem musi uważać.
2012.02.09 15:57 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Z cyklu głupie zabawy dziecięce: wciąganie do nosa tabletek witaminy C, skorupek po orzechach laskowych i małych plastikowych części od zabawek. Próby kulinarne kartek papieru i tynku odpadającego ze ścian ;) Extreme.
2012.02.09 18:46 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Niestety dzieciaki często są tak żywe,że nie można uniknąć różnego rodzaju wypadków. Trzeba tylko odróżnić małe wypadki, od dużych wypadków i w razie czego kontaktować się z lekarzem :)
2012.02.09 20:15 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
"Wypadki" chodzą po ludziach, zwłaszcza tych małych:) chyba nie ma na ziemi dziecka, które przeżyło swoje dzieciństwo bez guza na czole. To normalne, bo ciekawość małych urwisów nie zna granic. Powyższy artykuł z pewnością pomoże oswoić się z tym faktem młodym rodzicom.
2012.02.09 20:37 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Dom to królestwo dla możliwych wypadków. Chyba wiemy coś o tym z autopsji... ;]
2012.02.10 01:10 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

W 5 krokach zadbaj o dziecko

W 5 krokach zadbaj o dziecko

Warzywa, owoce, sport – to wszystko czego potrzeba Twojemu dziecku, ale trudno je do tego przekonać....

» Więcej
Co warto zabrać na szlak zimą

Co warto zabrać na szlak zimą

Starannie się przygotuj, a na pewno wrócić bezpiecznie...

» Więcej
Raport specjalny: Zapłodnienie in vitro krok po kroku

Raport specjalny: Zapłodnienie in vitro krok po kroku

W Polsce rocznie dzięki In vitro rodzi się od 3 do 4 tysięcy dzieci. Na świecie przyszło tym s...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: