ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Henna do włosów to zdrowsza wersja farby. Służy nie tylko do koloryzacji, ale ma także za zadanie wzmacniać i odżywiać włosy. Niektórym henna kojarzy się tylko z farbowaniem brwi i rzęs. Nic bardziej mylnego. To uniwersalny produkt, którym można bezpieczne farbować włosy na różne kolory. Produkt ten ma wiele zalet i od lat stosowany jest w koloryzacji.
Henna do włosów w koszyczku
źródło:123RF
W skrócie
  • Henna do włosów to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych farb, która wzmacnia i odżywia włosy, a także jest bezpieczna dla osób uczulonych na składniki chemiczne.
  • Proces hennowania włosów polega na przygotowaniu papki z henny, umyciu włosów, nałożeniu henny na włosy, a następnie dokładnym zmyciu produktu po określonym czasie.
  • Henna na siwe włosy to dobre rozwiązanie dla osób obawiających się uszkodzenia włosów przez tradycyjne farby, choć uzyskanie oczekiwanego koloru może wymagać większej cierpliwości.
SPRAWDŹ TEŻ: Farbowanie włosów - jak je wykonać, by ich nie zniszczyć?
Spis treści

Farbowanie włosów przez dłuższy okres niszczy i osłabia ich strukturę. Składniki chemiczne zawarte w farbach nie zawsze przysługują się włosom. Po pewnym czasie włosy stają się suche i łamliwe, z rozdwajającymi końcówkami. Naturalna henna idealnie farbuje, odświeża i pogłębia kolor włosów. W formie roślinnej znana już była nawet w starożytności. Początkowo korzystano tylko z jej właściwości leczniczych (na przykład przy leczeniu łupieżu) i wykorzystywano do robienia tatuaży. Dziś ma ogromne zastosowanie przy koloryzacji włosów. Zastępuje nie tylko farbę, ale także kosmetyki pielęgnacyjne.

Reklama

Henna do włosów

Henna do włosów to roślinny barwnik, głównie pozyskiwany z pędów i liści rośliny, zwanej lawsonią bezbronną. Ta charakterystyczna roślina występuje na obszarach Afryki, Indii czy Australii. Z niej właśnie pozyskiwany jest proszek do barwienia włosów. Liście są najpierw gotowane, a następnie suszone. Tak uzyskana henna po połączeniu z wodą ma właściwości koloryzujące i pielęgnacyjne. 

Henna na włosy działa jak farba, choć sam proces barwienia jest odmienny. Z pewnością pogłębia kolor i działa odżywczo na włosy, dzięki zawartym w niej następującym składnikom:

  • witaminy A,D,B,
  • kwas linolowy,
  • kwas oleinowy,
  • błonnik,
  •  cynk,
  • żelazo,
  • miedź,
  • magnes
  • potas.

Wszystkie te naturalne składniki powodują, iż henna do włosów idealnie pielęgnuje włosy. Dzięki nim zwalcza łupież, dokładnie domyka łuski włosów, chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ten naturalny barwnik nie zawiera amoniaku, a więc jest bezpieczny nawet dla słabych włosów. To idealny odpowiednik dla osób, uczulonych na składniki chemiczne zawarte w tradycyjnych farbach.

Reklama

Hennowanie włosów 

Hennowanie włosów czyli farbowanie włosów henną do idealny sposób na zmianę ich koloru i całego wizerunku. Ale zmiana koloru to nie jedyny efekt. Produkt działa pielęgnacyjnie i odżywczo, zapewniając jednocześnie intensywny kolor. Koloryzacja przy jej użyciu zdecydowanie dba o włosy. Ten produkt wypełnia uszkodzenia włosa, nadaje mu objętości, nie zaburza pH skóry głowy. 

Aby mieć pewność co do efektu koloryzacji, należy wykonać test na kosmyku włosów. Jak farbować włosy henną? 

Oto hennowanie krok po kroku:

  • przygotowanie papki z henny, zgodnie z zaleceniami, określonymi w instrukcji danego produktu (z reguły do ciepłej wody dodaje się wymaganą ilość henny),
  • umycie włosów delikatnym szamponem,
  •  rozprowadzenie henny na całej długości włosów przy pomocy grzebienia, pasmo po paśmie, (w przypadku farbowania odrostów pokryć tylko tę część włosów),
  • pozostawienie henny na włosach na czas, określony przez producenta,
  • dokładnie zmycie letnią wodą, bez używania szamponu (pierwsze mycie szamponem powinno nastąpić 2 doby po koloryzacji).

Henny nie należy rozrabiać we wrzątku. Zbyt wysoka temperatura wody sprawia, iż kolor jest mniej wyrazisty. Należy też pamiętać o jej dokładnym wymieszaniu. Prawidłowo przygotowana sprawi, iż zawarty w liściach barwnik koloryzuje włosy i nie wywołuje reakcji alergicznych. 

Reklama

Kolory henny do włosów

Paleta kolorów henny do włosów jest dość szeroka, m.in.:

  •  henna do włosów blond,
  •  czarna henna do włosów,
  • ruda henna do włosów.

W zależności od tonu można uzyskiwać zimny bądź ciepły odcień. Odcień włosów po farbowaniu henną zależy przede wszystkim od wyjściowego naturalnego pigmentu każdych włosów. Z pewnością produkt nie rozjaśni ciemnych włosów ani nie zapewni radykalnej metamorfozy. Głęboka brunetka nie stanie się płową blondynką, używając henny. Takie diametralne zmiany wymagają zastosowania innego rodzaju koloryzacji. Natomiast ten ziołowy produkt idealnie pogłębia naturalny kolor lub zmienia go o kilka tonów. Henna nie od razu wywołuje spektakularny efekt. Po kilku dniach utleniania włosy zmieniając swój kolor. Bardzo często uzyskany kolor zależy od ilości nałożonego na włosy preparatu. 

Interesującym produktem jest henna bezbarwna. Nie farbuje włosów, ale tylko pogłębia naturalną barwę, pielęgnuje, pogrubia kosmyki, przywraca miękkość i objętość włosom. To idealny zamiennik dla masek czy odżywek, używanych w trakcie zabiegów fryzjerskich. 

Reklama

Henna na siwe włosy

Henna do włosów siwych to dobry sposób na radzenie sobie z tą oznaką upływającego czasu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają obawy, że tradycyjne farbowanie zniszczy i osłabi strukturę ich włosów. Henna działa powoli i nie daje tak mocnego efektu, jak farba. Ale regularne farbowanie siwych włosów henną sprawia, iż nabierają one więcej barwnika. Ten rodzaj koloryzacji najlepiej sprawdza przy włosach z siwymi pasemkami. Całkiem siwe włosy wymagają przy farbowaniu większej cierpliwości. Kolor na siwych włosach może szybciej blednąć, dlatego często zalecane jest farbowanie w dwóch etapach, szczególnie, gdy ciemniejszy kolor ma być barwą docelową. Czasem przydaje się farbowanie wstępne delikatną farbą, a dopiero potem henną. 

Reklama

Jak zmyć hennę z włosów?

Czasami zdarza się tak, że kolor włosów uzyskany przy użyciu henny odbiega od oczekiwanego. A czasem też zbyt długo utrzymujący się kolor na włosach może się po prostu znudzić. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się henny z włosów. Często zabieg ten nazywany jest „wypłukaniem” henny. Można go przeprowadzić w warunkach domowych. 

Oto najpopularniejsze metody:

●      mycie włosów szamponem przeciwłupieżowym - po czwartym myciu kolor włosów staje się mniej intensywny, ponieważ szampon ten wypłukuje stopniowo farbę z włosów,

●      maska na włosy z miodu - mieszanka miodu, naparu z rumianku i soku z cytryny skutecznie rozjaśnia włosy i tym samym wypłukuje hennę,

●      maska z oliwy z oliwek - oliwa z oliwek (sama lub wymieszana z innymi olejami) idealnie ściąga hennę. Wystarczy nałożyć odpowiednią ilość na włosy, owinąć ręcznikiem i pozostawić na kilka godzin. Ta metoda jest skuteczna, jeśli od nałożenia henny nie minęło 48 godzin,

●      soda oczyszczona - łyżeczka sody oczyszczonej i odrobina szamponu to mieszanka, która usuwa hennę z włosów. Warto potem spłukać włosy wodą z dodatkiem niewielkiej ilości octu jabłkowego lub cytrynowego.

Kobiety często zmieniają fryzury i kolor włosów. Henna to idealny produkt do każdej metamorfozy, który nie tylko farbuje włosy, ale także i skutecznie je pielęgnuje.

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Kobieta z długimi u gęstymi włosami
Jak mieć gęste włosy? Domowe sposoby, wcierki i preparaty
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!