skóra


Odleżynom łatwiej zapobiegać niż je leczyć. W opiece nad osobą starszą lub niepełnosprawną jest to jednak realny problem. Co powinniśmy wiedzieć o leczeniu odleżyn?

Stopnie zaawansowania odleżyn

Jeśli podczas pielęgnacji leżącej chorej osoby zauważymy poniższe objawy, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie. Stopień zaawansowania odleżyn podzielono według 5-stopniowej skali Torrance’a:

I stopień – zaczerwienienie widoczne na skórze, które blednie po uciśnięciu palcem; w tkankach nie doszło jeszcze do zaburzenia mikrokrążenia.

II stopień – stałe zaczerwienienie, które nie blednie po ucisku; doszło do zaburzenia mikrokrążenia.

III stopień – uszkodzenia mechaniczne, tarcie i rozciąganie skóry, jej zawilgocenie – to wszystko powoduje pęknięcia naskórka, tworzenie się pęcherzy, uszkodzenia skóry; rana odleżynowa jest wyraźnie oddzielona od zdrowej tkanki rumieniem i otoczona bolesnym obrzękiem, na dnie rany widoczna jest żółta masa, czyli uszkodzone rozpadające się tkanki.

IV stopień – na dnie rany widoczne są czarne martwicze zmiany; uszkodzenie tkanki obejmuje skórę i tkankę podskórną.

V stopień – zaawansowana martwica tkanek, niekiedy sięgająca nawet do kości; zmiany widoczne są w postaci głębokich martwiczych „dziur” w tkankach, które mogą zlewać się ze sobą, tworząc „jamy” ciemnej masy obumarłych tkanek o bardzo przykrym zapachu.

Czytaj także: Jak zapobiegać odleżynom?

Leczenie odleżyn

Odleżynom zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż je potem leczyć, gdyż rany są bolesne i bardzo trudno się goją, co pogarsza samopoczucie i nastrój chorej osoby. W przypadku odleżyn I i II stopnia leczenie można prowadzić samodzielnie, jednak po konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką. Polega ono na stosowaniu specjalistycznych opatrunków wykonanych z hydrożeli, hydrokoloidów, błon, gąbek, alginianów, z dodatkiem węgla lub srebra aktywnego. Na tym etapie zmian odleżynowych ważne jest także uzupełnianie niedoborów żywieniowych, w tym białka, soli mineralnych, witamin, żelaza i cynku. Gdy pojawią się zmiany III, IV lub V stopnia, wtedy leczeniem zajmuje się personel medyczny. Niezbędne jest chirurgiczne oczyszczenie rany, nałożenie oraz zmiana specjalistycznych opatrunków.

Czytaj także: Jak opiekować się osobami przykutymi do łóżka?


Masz swoje sposoby na leczenie odleżyn? Podziel się nimi z innymi forumowiczami

Komentarze [3]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
Jak dobrze, że nie zamieściliście zdjęcia odleżyn - są okropne!!
2013.07.18 19:55 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Może i okropne, ale to realny problem. Chyba żadna choroba nie należy do przyjemnych. Moja babcia choruje przewlekle, dużo leży i ma naprawdę głębokie odleżyny. Ale jest o wiele lepiej, odkąd znalazła się pod opieką lekarzy z kliniki Mikomed w Łodzi http://www.mikomed.pl/chirurgia-ogolna-nfz.html. Trafiła tam na naprawdę dobrych specjalistów, fachowców w każdym calu. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za wspaniałą opiekę nad babcią.
2013.07.19 18:17 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Odleżyny jest ciężko wyleczyć;/ wiem, że aby ich uniknąć dobry jest materac przeciwodleżynowy gofrowany a gdy pojawiają się zaczerwienienia najlepiej stosować maść ale nie podam nazwy bo nie pamiętam... Zapytaj lekarza on powinien doradzić. Z pewnością osoba leżąca nie powinna być zbyt długo w tej samej pozycji ale to już pewnie wiesz. Znalazłam dodatkowo krótkie porady na ten temat. Może one będą bardziej pomocne: http://www.panaceum.poznan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=82:leczenie-odleyn-w-domu&catid=35:porady&Itemid=86 Pozdrawiam serdecznie Rehabilitacja Kraków - Twoje Centrum Rehabilitacji
2013.07.28 20:47 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

Jak zapobiegać odleżynom?

Jak zapobiegać odleżynom?

Odleżyny to bardzo poważny i kosztowny w leczeniu problem osób narażonych na długie pozostawan...

» Więcej
Rybie tłuszcze sposobem na szybsze gojenie odleżyn

Rybie tłuszcze sposobem na szybsze gojenie odleżyn

Udowodniono, że większa ilość rybich tłuszczów w codziennej diecie – oprócz oczywistych efektó...

» Więcej
Jak leczyć odleżyny

Jak leczyć odleżyny

Odleżyny to rany pojawiające się na skórze wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Występują ...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: