ręce


Do opieki nad starszą osobą w domu warto się odpowiednio przygotować: wygospodarować dla niej przestrzeń, przystosować łazienkę i kuchnię, zamontować przedmioty ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Ale potrzebna jest też wiedza na temat diety seniora, sposobów leczenia, profilaktyki i zapobiegania rozwojowi chorób, w tym także depresji.

Życie z osobą starszą oznacza przeorganizowanie dotychczasowego życia wszystkich domowników. Warto już na początku przemyśleć, jakie działania ułatwią codzienne czynności starszej osobie i jakie mogą na nią czyhać zagrożenia. Do tych drugich zalicza się przede wszystkim: upadki, niesprawność fizyczną, choroby czy depresję.

Największe zagrożenie dla seniora – upadki

Osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na upadki, co ma związek z zaburzeniami równowagi i ograniczeniem sprawności. Przyczynami upadków mogą być także: zaburzenia widzenia i słuchu, złe oświetlenie, pomieszczenia nieprzystosowane dla seniorów, źle wyposażone łazienki, śliska nawierzchnia (np. zimą). To poważny problem, także ze względu na późniejsze konsekwencje i komplikacje zdrowotne. I nie chodzi tu tylko o zwichnięcia i złamania, wymagające długotrwałego leczenia i rehabilitacji, ale także o skutki psychiczne. U osób starszych pojawia się bowiem lęk przed wychodzeniem z domu i przed kolejnym upadkiem, co oznacza izolację, zamknięcie się w sobie, ograniczenie kontaktów z otoczeniem, a w konsekwencji – narażenie na wysokie ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym depresji.

Zobacz też: Jak uzyskać opiekę nad osobą starszą?

Jak zapobiegać upadkom?

W zapobieganiu upadkom pomoże rozwaga i ostrożność starszej osoby oraz wsparcie opiekuna. Dostosuj łazienkę i inne pomieszczenia tak, aby pomóc seniorowi w codziennych czynnościach – zainstaluj specjalne uchwyty, rozłóż antypoślizgowe maty, jeśli to możliwe – zainstaluj kabinę prysznicową zamiast wanny, jeśli nie – zamontuj dodatkowe podpórki i schodki ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny. Dbaj, aby starsza osoba nie musiała pokonywać zbyt dużej liczby schodów – jej pokój powinien być na parterze. Jeśli senior ma trudności ze wstawaniem, warto zamienić jego łóżko na takie z regulowaną wysokością i opuszczanym leżem.

Starsze osoby powinny pamiętać, aby ograniczyć wychodzenie z domu, jeśli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające (jest ślisko lub panują za wysokie lub za niskie temperatury), zakładać dobre antypoślizgowe obuwie (szczególnie panie powinny unikać butów na wysokim obcasie), nie podejmować czynności, które mogą sprzyjać upadkom, jak np. wchodzenie na drabinę.

Potrzebna jest wiedza

Warto jak najwięcej wiedzieć o chorobie podopiecznego, w tym przede wszystkim co mu grozi, jakie są objawy pogorszenia się stanu zdrowia, jakie czynności są wskazane (np. konkretny rodzaj aktywności fizycznej), a jakich powinno się unikać. Kluczowa jest wiedza, co robić i jak pomóc choremu, jeśli dojdzie do nagłego pogorszenia się choroby. Istotna jest także ogólna wiedza na temat chorób wieku podeszłego, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, demencja, depresja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zaburzenia wzroku (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej) i słuchu, choroby układu pokarmowego, nowotwory, osteoporoza, choroby zwyrodnieniowe stawów itd.


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [4]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
opiekuję się od 6 tygodni moją mamą obecnie ma 85 lat ,leczy się na cu krzycę alzchaimera i demencję ,, jest tak zaborcza w stosunku do mnie że rozwala mi moje życie rodzinne jestem kłębkiem nerwów są momenty że szukam ośrodka ,ale po chwili mam wyżuty sumienia i brnę dalej ,,jestem wykończona ,,co mam dalej robić
2013.11.26 16:01 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Użytkownik dorotka pisze: opiekuję się od 6 tygodni moją mamą obecnie ma 85 lat ,leczy się na cu krzycę alzchaimera i demencję ,, jest tak zaborcza w stosunku do mnie że rozwala mi moje życie rodzinne jestem kłębkiem nerwów są momenty że szukam ośrodka ,ale po chwili mam wyżuty sumienia i brnę dalej ,,jestem wykończona ,,co mam dalej robić
Witam! Proszę Pani tego typu zachowania osób starszych mogą być wynikiem postępujących zmian degeneracyjnych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Warto zasięgnąć opinii psychiatry, który być może pomoże w walczeniu z takimi objawami. Proszę pamiętać, że jeżeli sama nie radzi sobie Pani z opieką nad matką warto wspomóc się pielęgniarką środowiskową, a jeżeli i to rozwiązanie nie pomoże może jednak warto zastanowić się nad odpowiednim ośrodkiem gdzie Pani mama będzie miała całodobową, kompleksową i fachową opiekę. Pozdrawiam.
2013.12.20 22:00 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Wiadomość została usunięta przez moderatora.
2014.01.06 20:01
To prawda z tymi upadkami. Moja mama właśnie kiedyś upadła na ulicy i złamała sobie nogę. Potem gips i rehabilitacja, ale nie odzyskała sprawności pełnej niestety. Szczególnie ma problemy ze wchodzeniem po schodach, ale niestety wszystkie pokoje znajdują się na piętrze – na parterze mamy piwnicę i garaż. Nie chciałem, żeby mama przestała wychodzić, a wiedziałem, że teraz będzie jej trudno. Znalazłem firmę Schodowa-winda, która montuje takie platformy schodowe i kupiliśmy takie coś. W dodatku udało się dostać dofinansowanie i nie wyszło tak drogo. Także jak widać każdy problem da się rozwiązać.
2014.10.27 12:08 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
opieka nad osobą starszą nie należy do najłatwiejszych, wiążę się to z poświęceniem i masą cierpliwości. Jeśli osoba jest całkowicie leżąca warto przygotować się na odparzenia, odleżyny. Na takie problemy na pewno pomoże Sudocrem. Bardzo dobry krem na wszelkie problemy skórne.
2014.11.24 21:54 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

Choroby krążenia a stany grożące śmiercią

Choroby krążenia a stany grożące śmiercią

Z chorobami układu krążenia wiążą się liczne zagrożenia dla życia. Zwłaszcza, jeśli dochodzi do odwo...

» Więcej
Na ile wiara pomaga w leczeniu

Na ile wiara pomaga w leczeniu

Walka z chorobą zależy zarówno od możliwości medycyny, jak i od nas. Jeśli nie pozostajemy bie...

» Więcej
Portale społecznościowe dobre dla zdrowia psychicznego seniora

Portale społecznościowe dobre dla zdrowia psychicznego seniora

Naukowcy udowodnili, że osoby starsze regularnie korzystające z portali społecznościowych taki...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: