Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Jaki olej jest najzdrowszy? Kiedy najlepiej je używać?

Rzepakowy, kokosowy, a może oliwa z oliwek? Obawy przed kupnem oleju są w pełni uzasadnione. Wybór jest ogromny, a - wbrew pozorom - nie wszystkie nadają się do smażenia. Każdy posiada jednak mnóstwo właściwości leczniczych.
Spis treści

Najzdrowsze oleje jadalne są bogatym źródłem witaminy E, nazywanej - witaminą młodości. Zawierają one także nienasycone kwasy tłuszczowe, a co za tym idzie, chronią nasz organizm przed chorobami układu krwionośnego i nowotworami. Należy pamiętać, że każdy olej posiada inne zastosowanie.

Reklama

1. Olej rzepakowy

Ceniony przede wszystkim za jego delikatny zapach i ciekawy smak oraz niewielką podatność na światło i temperaturę, co sprawia, że długo zachowuje świeżość. Co więcej, najprawdopodobniej jest to najzdrowszy olej, który zawiera znacznie większą ilość omega-3 (nienasycone kwasy tłuszczowe) niż oliwa oraz jest skarbnicą witaminy E. Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu i reguluje przemianę materii. O złoto w dziedzinie najzdrowszego oleju może konkurować jedynie z oliwą z oliwek.

Reklama

2. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek, dzięki zawartości korzystnego zestawu kwasów tłuszczowych, zapobiega nowotworom, osteoporozie, łagodzi stres, obniża ciśnienie krwi i chroni serce. Ponadto jest stosowana w przemyśle kosmetycznym, do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Ma bardzo charakterystyczny smak i zapach. Nie jest jednak polecana do smażenia, gdyż nie można podgrzewać jej do wysokiej temperatury. Zdecydowanie lepiej sprawdza się jako dodatek do sałatek lub do produkcji sosu vinegret.

Reklama

3. Olej kokosowy

Dla wykwintnych smakoszy, a także osób przebywających na diecie - poleca się olej kokosowy. Jest on bogaty w witaminy z grupy B, a także kwas foliowy, potas, magnez czy wapń.

Jego właściwości są nie do przecenienia. Spowalnia proces starzenia się skóry, poprawia koncentrację, reguluje przemianę materii, wzmacnia układ immunologiczny oraz jest naturalnym antybiotykiem.

Jego jedynym minusem może być cena, gdyż za 250 ml oleju zapłacimy ok. 30 zł. W przeciwieństwie do oliwy z oliwek, posiada on wysoką temperaturę dymienia i świetnie nadaje się do smażenia.

Reklama

4. Olej z orzechów brazylijskich

Jest żółty, przezroczysty i lepki. Podobnie jak oliwa z oliwek nie nadaje się do smażenia. To jednak prawdziwe bogactwo niskonasyconych kwasów tłuszczowych. Przede wszystkim poprawia odporność, działa antynowotworowo i zapobiega chorobom układu krążenia. Ma także szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

Reklama

5. Olej z orzechów włoskich

Jeśli chcemy przedłużyć sobie młodość i usprawnić pracę mózgu, powinniśmy sięgnąć po olej z orzechów włoskich. Pozyskuje się go zazwyczaj w wyniku tłoczenia na zimno miąższu owoców orzechów. W Polsce niestety jest rzadko spotykany i stosunkowo drogi (100 zł/1l). Posiada bardzo dużą ilość witaminy E i przedłuża młodość. Nie nadaje się jednak do smażenia.

Czytaj też: Olej z czarnuszki - na włosy, skórę, wrzody i alergie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo
Chleb wieloziarnisty razowy
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Tłuszcze nasycone - jak je odróżnić od nienasyconych? Dzienna dawka
Produkty bogate w tłuszcze nasycone
Podobne artykuły
Produkty bez glutenu
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?
Gorzki posmak w ustach
Gorzki smak w ustach - rano i po jedzeniu. Co oznacza i jak się go pozbyć?
Pestki dyni po wysuszeniu
Pestki dyni - właściwości, kcal i wartości odżywcze. Jakie są przeciwwskazania?
Masło klarowane
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Jedzenie z glutaminianem sodu
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!