Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Krem dla dzieci - z filtrem, na zimę. Jaki warto wybrać?

Krem dla dzieci – z filtrem, na lato i na zimę. Na słońce i na mróz. Nawilżający, regenerujący, na odparzenia i poparzenia. Jaki wybrać? Kiedy stosować?
Dziecko na plaży
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Krem dla dzieci

Krem dla dzieci jest kosmetykiem do zadań specjalnych. W istocie pod pojęciem tym kryje się niejednorodna grupa produktów, które łączy jedynie to, iż zapewniają ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych – promieniowania ultrafioletowego, temperatury, wiatru, wilgoci, alergenów środowiskowych etc. 

Wyróżniamy wśród nich miedzy innymi:

  • krem z filtrem dla dzieci– do opalania latem i zimą, tworzy ochronną barierę przed promieniowaniem UV,
  • krem na zimę– chroniący skórę przed zjawiskami atmosferycznymi, w tym szczególności ujemnymi temperaturami,
  • krem na odparzenia dla dzieci– na pieluszkowe zapalenie skóry, poparzenie słoneczne oraz inne tego typu urazy,
  • krem nawilżający dla dzieci– zapobiegający przesuszaniu się delikatnej skóry,
  • krem z witaminą A dla dzieci– przyspiesza regenerację naskórka, uelastycznia skórę, łagodzi podrażnienia, chroni przed działaniem zimna i wiatru.

Reklama

Po co krem z filtrem dla dzieci

Skóra niemowląt jest nawet 10 razy cieńsza, niż osób dorosłych. Charakteryzuje się też obniżoną zawartością melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację. Oznacza to, że w sposób szczególny narażona jest na działanie promieni słonecznych – nie tylko latem, jak zwykło się uważać, ale także w miesiącach wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych. 

Podstawowym środkiem ochronnym w tym kontekście jest krem z filtrem dla niemowląt, który poradzić musi sobie z dwoma typami promieniowania UV emitowanego przez słońce:

  • UVB, o długości fali 280-315 nm. Stanowi zaledwie 5 procent promieniowania UV które dociera na powierzchnię Ziemi, jednak to właśnie ono odpowiada za opalanie skóry i jej poparzenia, a także ewentualny rozwój zmian nowotworowych. W szczególny sposób na promieniowanie UVB narażeni jesteśmy latem, w słoneczne dni,
  • UVA, o długości fali 315-380 nm., stanowi 95 procent promieniowania docierającego na Ziemię ze Słońca, niezależnie od pory roku oraz zachmurzenia. Szkodzi więc także w pochmurne, zimowe dni. Uszkadza warstwy głębokie skóry, uwalniając wolne rodniki, co prowadzi do przyspieszonego starzenia komórek.

Reklama

Jakie krem do opalania dla dzieci wybrać? 

Istnieją dwa podstawowe typy kremów z filtrem, oparte na odmiennych mechanizmach zabezpieczania przez promieniowaniem UV

  • Filtry mineralne– najczęściej stosowane w kremach do opalania dla dzieciPokrywają one skórę tzw. filmem ochronnym, zawierającym między innymi dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Powodują odbijanie promieni słonecznych. Chronią przed typowo letnim promieniowaniem UVB i częściowo także przez UVA. Ich formuła jest delikatna, dlatego nie powinny podrażniać skóry dziecka.
  • Filtry chemiczne– o silniejszym działaniu, oparte o takie substancje, jak oktokrylen, avobenzon, silatrisol,które zamiast odbijać promieniowanie słoneczne, neutralizują je poprzez absorbcję. Skutecznie przeciwdziałają falom UVB i UVA, jednak mogą podrażniać skórę, dlatego rzadko stosuje się jej na skórę dzieci. 

Drugim wyborem, przed którym stoimy kupując krem do opalania dla dzieci, jest kwestia mocy zastosowanego filtra. Część rodziców chciałaby widzieć swoje pociechy opalonymi, dlatego ryzykuje z ochroną niskiego lub co najwyżej średniego poziomu. To błąd, skóra dziecka jest tak delikatna, że właściwym zabezpieczeniem w letnie dni są wyłącznie kosmetyki zapewniające najwyższy poziom ochrony. Wymaga to stosowania kremów z SPV na poziomie przynajmniej 50, w szczególności latem (a jeśli zamierzamy spędzić z dzieckiem cały dzień na plaży, i jeśli uda nam się kupić krem jeszcze silniejszy – np. 75 albo 100, warto go użyć, przynajmniej w pierwszych dniach wakacji). 

Reklama

Krem na zimę dla dzieci

Krem do opalania dla dzieci niezbędny jest także zimą. W tym przypadku zabezpieczamy malucha przed całorocznym promieniowaniem UVA, a także osłabionym, lecz wciąż istniejącym promieniowaniem UVB. Zwłaszcza, jeśli na ziemi leży śnieg, który odbija promienie słońca, zdradliwie potęgując ich działanie. Jeżeli planujemy z dzieckiem wielogodzinny spacer przez śnieżne zaspy, na przykład w czasie górskich ferii (w rozrzedzonym powietrzu), również powinniśmy rozważyć zastosowanie kremu z filtrem 50. 

W pozostałych przypadkach, zimą wystarczy ochrona na poziomie 20-30. Uwaga: w aptekach i drogeriach dostępne są kremy do opalania dla dzieci już od 1 miesiąca życia. Specjaliści zalecają jednak, by kosmetyki tego typu zacząć stosować dopiero po ukończeniu 6 miesięcy. Do tego zaś czasu dziecko w czasie spacerów (w wózku) w ogóle nie powinno być poddawane bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. 

Co istotne, zimą oprócz kremów z filtrem UV stosujemy także inne kosmetyki ochronne. Typowy krem na zimę dla dzieci chroni skórę przed działaniem mrozu i wiatru. W składzie znajdować powinny się komponenty tworzące swego rodzaju tarczę ochronną. 

Dostępne na rynku produkty bazują na takich składnikach jak:

  • oleje, woski, gliceryna, masło shea
  • wyciąg z awokado, ekstrakt z nagietka, 
  • witamina E, witamina A
  • tlenek cynku, d pantenol.

Tego typu kosmetyki nie zawierają wody, która mogłaby zamarzać na mrozie, czyniąc więcej szkody niż pożytku (między innymi z tego względu krem na zimę dla dzieci jest lepszym rozwiązaniem, niż smarowanie buzi tradycyjną oliwką). 

Reklama

Krem na odparzenia dla dzieci

Uniknięcie problemów skórnych u dziecka w praktyce jest niezwykle trudne, czasem wręcz awykonalne. Zagrożenie stanowią nie tylko promienie słoneczne, czynniki środowiskowe, ale też zwykłe pieluszki, a także pot, kał i mocz dziecka. Wszystko to powodować może poparzenia lub odparzenia. Najczęstszym przypadkiem w codziennej pielęgnacji jest tak zwane pieluszkowe zapalenie skóry, będące wynikiem przegrzania oraz zawilgocenia ciała szczelnie okrytego pieluchą – zwłaszcza w sytuacji zaniedbań pielęgnacyjnych rodziców. 

Stosowany w takich sytuacjach krem na odparzenia dla dzieci zawierać może takie substancje jak:

  • tlenek cynku, osuszający, absorbujący wilgoć, działający antybakteryjnie,
  • gliceryna– ułatwiająca właściwe nawilżenie naskórka, w sytuacji, gdy doszło do jego przesuszenia,
  • parafina – stanowi bazę dla kremu, wykazując przy tym właściwości kojące (jej stosowanie wzbudza jednak wśród specjalistów pewne kontrowersje),
  • lanolina – tworzy warstwę ochronną na skórze, także nie przez wszystkich jej polecana. 

Innego typu kremem na odparzenia dla dzieci są preparaty stosowane w celu złagodzenia efektów zbyt intensywnego opalania. W tym przypadku wiodącą rolę do spełnienia mają takie substancje, jak d-pantenol, czy witaminy A i E. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • Halina Bojarowicz, Natalia Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3)
  • Halina Bojarowicz, Natalia Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Cz. II. Wybór optymalnego preparatu, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3)
  • Anna Wilmont, Anna doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (3)
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!