Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Laminowanie włosów - w domu, u fryzjera. Na czym polega?

Zabieg laminowania włosów to ratunek dla kosmyków przesuszonych i zniszczonych koloryzacją czy zbyt częstym stosowaniem wysokiej temperatury podczas stylizacji fryzury. Jakie efekty daje laminowanie włosów i na czym dokładnie ono polega?
Kobieta po zabiegu laminowania włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest laminowanie włosów?

Laminowanie włosów to zabieg stworzony z myślą o włosach suchych, matowych i zniszczonych zabiegami takimi, jak koloryzacja czy zbyt częste prostowanie. Jak sama nazwa wskazuje, laminowanie włosów polega na pokryciu ich specjalną powłoką, która sprawia, że stają się one:

  • miękkie, 
  • przyjemne w dotyku,
  • bardziej odporne na uszkodzenia. 

Nałożenie na kosmyki ochronnej warstwy sprawia, że ich łuski zostają natychmiast domknięte - to właśnie dzięki temu kosmyki stają się gładkie i bardziej lśniące. Zabieg laminowania włosów można wykonać w salonie fryzjerskim lub w domowym zaciszu. Poniżej opisujemy jak wyglądają obie te metody.

                          suplement diety
Merz Spezial Dragees
Drażetki Merz Spezial to suplement diety na włosy, skórę i paznokcie. Zawarte w nim witaminy i minerały zostały starannie wyselekcjonowane, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych w optymalnych proporcjach, wspomagając tym samym naturalne procesy biologiczne. Dzięki temu Merz Spezial Dragees w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
REKLAMA

Laminowanie włosów w domu

Domowe laminowanie włosów jest znacznie tańsze od zabiegu wykonywanego przez profesjonalistów, dlatego posiada ono wiele zwolenniczek. Należy jednak podejść do niego z rozwagą i ostrożnością. Najpopularniejsza domowa metoda to laminowanie włosów żelatyną. Aby z niej skorzystać, należy rozpuścić łyżkę żelatyny w trzech łyżkach gorącej wody i dobrze wymieszać.

Na samym początku mikstura będzie rzadka, jednak po chwili osiągnie konsystencję żelu - wówczas należy dodać do niej łyżkę dobrej odżywki do włosów z zawartością emolientów i ponownie wymieszać. Powstałą mieszankę trzeba dokładnie rozprowadzić na suchych, czystych włosach - pasmo po paśmie - po czym nałożyć na głowę foliowy czepek i owinąć ręcznikiem. Po upływie 45 minut miksturę należy spłukać letnią lub ciepłą wodą.

Po zdjęciu czepka włosy będą bardzo sztywne, nie warto się jednak tym przejmować, bo po zamoczeniu szybko staną się miękkie. Do ostatniego płukania dobrze jest wykorzystać chłodną wodę, która pomoże domknąć łuski włosów. Po osuszeniu włosów ręcznikiem suszymy je suszarką. Ciepły strumień powietrza pozytywnie wpłynie na działanie żelatyny.

Laminowanie włosów siemieniem lnianym

Efekty laminowania włosów żelatyną utrzymują się do następnego mycia. Zabiegu tego nie wolno jednak wykonywać częściej niż dwa razy w tygodniu. Jeśli zdecydujemy się na domowe laminowanie włosów tym sposobem, pamiętajmy, że żelatynę należy dokładnie spłukać, bo jej resztki po wyschnięciu będą wyglądać jak łupież. Zbyt częste laminowanie włosów żelatyną może również poskutkować puszeniem się włosów. 

Alternatywnym domowym sposobem jest zabieg z wykorzystaniem siemienia lnianego. Aby go przeprowadzić, należy zalać 2 łyżki siemienia lnianego 1,5 szklanki wody i gotować je przez 10 do 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Powstałą miksturę pozostawiamy do ostygnięcia, a w tym czasie myjemy włosy i osuszamy je ręcznikiem.

Gdy siemię lniane będzie letnie, dodajemy do niego łyżkę odżywki do włosów, mieszamy i czekamy aż całość zgęstnieje. Następnie nakładamy maseczkę na kosmyki, zakładamy czepek i owijamy ręcznikiem. Po godzinie spłukujemy mieszankę z włosów i suszymy. Efekty to lśniąca, gładka fryzura.

Zabieg laminowania siemieniem lnianym możemy przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu. Dobrze sprawdzi się on także u posiadaczek kręconych włosów.

Reklama

Laminowanie włosów u fryzjera

Laminowanie włosów znajdziemy w ofercie wielu salonów fryzjerskich. Zwykle jest to koszt od 300 do 700 zł - cena ta jest uzależniona zarówno od długości włosów, jak i lokalizacji zakładu. Profesjonalny zabieg laminowania włosów trwa dokładnie tyle, co ten domowy, bo od 45 do 60 minut.

Zasadnicza różnica to długość utrzymywania się efektów - te mogą nas cieszyć nawet przez trzy miesiące. Fryzjerzy używają bowiem specjalnych preparatów. 

Zawierają one nierozpuszczane w wodzie białka fibrylarne, które wnikają w strukturę włosa i ją wypełniają, co sprawia, że kosmyki są odbudowane od zewnątrz. Produkty stosowane do profesjonalnego laminowania włosów posiadają w składzie także substancje zamykające łuski włosa.

Efekty widać najlepiej na włosach bardzo zniszczonych lub kręconych. Zabieg można powtarzać wedle potrzeb - zwykle co 3 lub 4 miesiące.

Reklama

Laminowanie włosów kręconych

Z laminowania włosów w salonie fryzjerskim mogą skorzystać posiadaczki zarówno włosów prostych, jak i kręconych. Mogą być one farbowane.

W przypadku domowego laminowania u pań z burzą loków efekty nie będą spektakularne. Z domowych metod posiadaczkom kręconych kosmyków poleca się laminowanie siemieniem lnianym lub żelatyną i olejem. Dodatek oleju sprawi, że unikniemy przeproteinowania włosów, które objawia się puszeniem i sprawia, że fryzura jest matowa.

To właśnie dlatego do zabiegu zaleca się używanie odżywki z emolientami, bez protein. Ilość oleju najlepiej dobrać indywidualnie - warto zacząć od połowy łyżeczki, a dopiero w razie potrzeby wykorzystać go więcej. Posiadaczkom włosów kręconych poleca się szczególnie olej kokosowy, lniany, z pestek winogron oraz z awokado.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Kobieta z długimi u gęstymi włosami
Jak mieć gęste włosy? Domowe sposoby, wcierki i preparaty
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!