ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Łojotokowe zapalenie skóry - dieta i domowe sposoby

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, która ma tendencje do nawracania. W walce z nią pomocne mogą okazać się domowe sposoby oraz odpowiednia, bogata w witaminy i mikroelementy dieta. Co warto jeść, a czego nie należy spożywać w przypadku łojotokowego zapalenia skóry?
Dieta na łojotokowe zapalenie skóry
Źródło: 123RF
Spis treści

Łojotokowe zapalenie skóry atakuje przede wszystkim ludzi, u których występuje łojotok, a także osoby podatne na stres i te, które źle się odżywiają. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn, choć podatne na nie są także kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, np. zespołem policystycznych jajników.

ŁZS objawia się łuszczącymi rumieniami o nieregularnych kształtach, nierzadko swędzącymi. Bywa, że zmiany te przybierają miejscami kolor żółty. Oznaki łojotokowego zapalenia skóry najczęściej pojawiają się na owłosionych obszarach ciała, a także na plecach, udach, klatce piersiowej, twarzy i w okolicach za uszami.

Reklama

Łojotokowe zapalenie skóry – odpowiednia dieta

W walce z łzs bardzo duże znaczenie ma dieta, a zły sposób odżywiania bywa jednym z powodów pojawienia się choroby. Za wystąpienie objawów łojotokowego zapalenia skóry odpowiedzialny jest niedobór witamin z grupy B i cynku – są to zatem składniki, których nie może zabraknąć w diecie osoby zmagającej się z tą przypadłością.

Zalecane jest jedzenie mięsa drobiowego, cielęciny, wołowiny, jagnięciny, chudej wieprzowiny, dziczyzny i ryb – najlepiej ugotowanych lub upieczonych. Do codziennego menu należy włączyć także kasze (zwłaszcza gryczaną) oraz wszelkiego rodzaju pestki, orzechy i nasiona.

Ważnym elementem diety są owoce i warzywa. Spożywamy je na surowo lub gotujemy na parze. Należy pamiętać również o piciu niegazowanej wody mineralnej (minimum 1,5l dziennie) oraz naparów ziołowych – szałwii, rumianku i pokrzywy.

Reklama

Dieta przy ŁZS – czego unikać?

Osoby walczące z łojotokowym zapaleniem skóry powinny unikać przede wszystkim cukru i wszelkich produktów, w których on występuje – jogurtów, soków czy gazowanych napojów. Odstawić należy również alkohol, ostre przyprawy, wędzone wędliny i pleśniowe sery.

Objawy łzs może zaostrzyć spożywanie białego pieczywa, oczyszczonego ryżu, kawy, herbaty, dużych ilości soli i produktów przetworzonych, np. gotowych sosów. Warto pamiętać, że pierwsze efekty stosowania odpowiedniej diety na łojotok nie pojawią się z dnia na dzień. Najczęściej widać je po 3-4 tygodniach.Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Leczenie łzs polega głównie na łagodzeniu objawów i zmniejszeniu populacji grzyba Malassezia, który przyczynia się do rozwoju choroby. Ostre, zaognione zmiany zawsze wymagają kontaktu z lekarzem, który przepisze odpowiednie preparaty. Leczenie farmakologiczne warto wzbogacić o domowe sposoby. Tego rodzaju metody mogą sprawdzić się również w walce z pierwszymi, łagodnymi objawami łzs i zahamować rozwój choroby. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy zastosujmy płukankę z octu jabłkowego. W szklance wody rozpuszczamy łyżkę octu – taką miksturę wcieramy w skórę głowy po jej umyciu i zostawiamy do wyschnięcia.

Roztworem możemy polać też włosy na całej długości, dzięki czemu staną się one lśniące i miękkie. Dobre efekty przyniesie również łagodząca maska do włosów z jogurtu i miodu. Zadziała ona kojąco, nawilżająco i przeciwgrzybiczo. Wystarczy zmieszać kubeczek jogurtu naturalnego (bez dodatku cukru!) z łyżeczką miodu naturalnego i wetrzeć go w skórę głowy i włosy. Całość należy owinąć przezroczystą folią i pozostawić na 15-20 minut, a następnie umyć i wysuszyć głowę. Pamiętajmy, że jeśli domowe sposoby nie przyniosą porządnych efektów, trzeba będzie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Rumieniec na twarzy to nie zawsze oznaka zdrowia! Kiedy powinien budzić niepokój?
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!