ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Mgiełka do włosów - nawilżająca, z filtrem UV i zapachowa

Mgiełka do włosów – nawilżająca, nabłyszczająca, natłuszczająca, z filtrem UV, zapachowa, prostująca. Odżywia i stylizuje, sprawia że włosy są zdrowsze i lepiej wyglądają. Jak działa? Ile kosztuje?
Kobieta spryskuje włosy mgiełką
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Mgiełka do włosów

Co to jest mgiełka do włosów? To lekki kosmetyk w sprayu, służący zarówno do pielęgnacji, jak i stylizacji fryzury. Stanowi alternatywę dla wszelkiego rodzaju odżywek, wcierek, płukanek i masek. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów, dla których wspólna jest forma aplikacji i subtelność formuły, różne jednak są właściwości i zastosowania.  

Wymienić wśród nich można mgiełki:

  • nawilżające,
  • z filtrem UV,
  • termoochronne,
  • nabłyszczające,
  • zapachowe/perfumowane,
  • do prostowania/stylizacji włosów,
  • do włosów farbowanych.

Mgiełki do włosów dostępne są w formie gotowych produktów, do nabycia w drogeriach i innych tego typu sklepach (w cenie od kilku do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych). Można też tego typu kosmetyki przyrządzić we własnym zakresie, korzystając ze składników oferowanych przez apteki oraz sklepy i hurtownie z półproduktami. 

Reklama

Mgiełka nawilżająca do włosów

Mgiełka nawilżająca do włosów pełni przede wszystkim rolę odżywki. Do tego celu najlepiej nadają się kosmetyki stworzone na bazie substancji zwanych humektantami. Są to środki absorbujące wodę z otoczenia i wiążące ją w komórkach włosów.

Jednocześnie zapobiegają one wysychaniu innych substancji odżywczych i leczniczych dostarczanych włosom. 

Do humektantów zalicza się między innymi takie komponenty, jak:

Zastosowanie mgiełki nawilżającej powinno przynieść efekt w postaci zauważalnej poprawy kondycji włosów, a co za tym idzie – ich wyglądu. Włosy nawilżone to włosy błyszczące, rozświetlone, dobrze się rozczesujące i układające.

Włosy nawilżone nie puszą się i nie elektryzują. Ale uwaga – z humektantami nie wolno przesadzić, należy też zwracać uwagę na warunki atmosferyczne. Zbyt intensywne używanie mgiełki, zwłaszcza w deszczowe dni, spowoduje że włosy staną się ciężkie, przesączone wodą, poskręcane i nieestetyczne.

Reklama

Mgiełka do włosów z filtrem UV

Promieniowanie słoneczne na kondycję włosów wpływa niekorzystnie, wiadomo to nie od dziś. Ciepło powoduje odchylanie się łusek chroniących łodygi, czego konsekwencją jest utrata wody, substancji odżywczych i innych składników. 

W efekcie włosy stają się:

  • przesuszone, 
  • cienkie, 
  • łamliwe, 
  • jeszcze bardziej podatne na działanie promieni UVA i UVB, polegające między innymi na niszczeniu białek keratynowych oraz zaburzaniu pigmentacji (efekt płowienia). 

Jak się przed tym chronić? Jednym z najbardziej naturalnych i nie obciążających rozwiązań jest mgiełka do włosów z filtrem UV. Kosmetyki tego typu zapewniają ochronę przed obydwoma typami promieniowania ultrafioletowego (UVA i UVB). Zazwyczaj też zabezpieczają przed negatywnym oddziaływaniem słonej wody morskiej oraz zimnego wiatru, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla osób wybierających się na plażę.

Reklama

Mgiełka do włosów zapachowa

Innego rodzaju kosmetykiem jest mgiełka zapachowa do włosów. W tym przypadku ewentualne działanie pielęgnacyjne jest tylko dodatkiem. Tego typu środki stanowią uzupełnienie lub alternatywę dla perfum, często zresztą będąc ich odpowiednikami. 

Najtańsze mgiełki zapachowe kupić można za 5-7 złotych, jednak te sygnowane logo światowych potentatów, jak Dior czy Chanel, kosztują powyżej 100 a nawet 200 złotych za flakonik o wielkości 30 mililitrów. Są to więc ceny niewiele niższe albo wręcz porównywalne z cenami klasycznych wód toaletowych topowych marek. Warto wiedzieć, że najlepsze mgiełki zapachowe nie tylko pięknie pachną, ale też zapewniają włosom wszechstronną ochronę, miedzy innymi przed dymem tytoniowym. 

Reklama

Mgiełka nabłyszczająca do włosów

Mgiełka nabłyszczająca do włosów, podobnie jak nawilżająca, jest kosmetykiem o właściwościach zarówno pielęgnacyjnych, jak i stylizujących. Środki tego typu zawierają nie tylko kompleksy witaminowe, ale też różnego rodzaju ekstrakty roślinne (np. z bambusa, lnu, baobabu i wielu innych), nadające włosom silny połysk na zasadzie odbijania promieni słonecznych. 

Są to rozwiązania nie obciążające w żaden sposób włosów i nie zostawiające tłustego osadu. Dostępne są też mgiełki nabłyszczające włosy w sposób dosłowny, na przykład z dodatkiem drobin brokatu, idealne na wieczorne wyjścia. 

Reklama

Mgiełka do prostowania włosów

Mgiełka do prostowania włosów to z kolei kosmetyk, który stanowić może alternatywę dla rozwiązań takich, jak prostownica czy keratynowe prostowanie, tudzież wspomagać je i potęgować efekty ich działania. 

Przykładowo, jedna z dostępnych pianek do prostowania włosów zawiera w swoim składzie D-pantenol, który stymuluje wytwarzanie w komórkach naskórka białka zwanego keratyną, stanowiącego główny budulec włosa. Dodatkowo pianka ma działanie domykające łuski okalające łodygę. Wszystko to razem sprawia, że powierzchnia włosów staje się zauważalnie bardziej gładka. Tym bardziej, jeśli dodatkowo potraktujemy je prostownicą. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Joanna Głowacka, Przegląd mgiełek do włosów, https://allegro.pl
  • Humektanty – właściwości i rodzaje, https://estyl.pl
  • Zrób to sama. Nawilżające mgiełki do włosów suchych i elektryzujących się. http://mfairhaircare.blogspot.com
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Kobieta z długimi u gęstymi włosami
Jak mieć gęste włosy? Domowe sposoby, wcierki i preparaty
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!