Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Miód w duecie. 11 sposobów na zastosowanie miodu w domowych lekarstwach

Wiadomo, jest jesień, to pojawia się przeziębienie, a wraz z nim niezawodna broń ze wszelkimi wirusami i bakteriami – miód! Nie ma w tym nic złego czy niestosownego. Bardzo dobrze, że tak się dzieje. Nieco gorszy jest jednak fakt, że to jedyna okoliczność, kiedy sięgamy po ten złocisty produkt ciężkiej pracy pszczół.
Miód
Źródło: 123RF
Spis treści

Powszechnie wiadomo, że miód jest zdrowy i nie należy od niego stronić. Szczególnie teraz, w sezonie jesienno-zimowym, wraca do łask i dzielnie spełnia się w roli skutecznej broni przeciwko zachorowaniom na grypę i przeziębienie. Niemniej jednak ograniczanie jego możliwości tylko do tego zadania jest wielce niesprawiedliwe. Zawarte w nim witaminy, składniki mineralne i substancje bioaktywne mogą bowiem nam posłużyć w dużo bardziej zróżnicowany sposób – szczególnie, jeśli połączymy je z niemniej wartościowym innym produktem. Jakieś przykłady? Tych nie brakuje:

Reklama

1. Miód + cynamon

Kombinacja miodu i cynamonu słynie ze swoich właściwości obniżających ciśnienie i zapobiegających chorobom krążenia. Jeśli jednak zostanie zastosowana zewnętrznie, to nie tylko nawilży skórę, ale również przyczyni się do zniwelowania uszkodzeń powstałych na skutek silnej egzemy i zadziała regenerująco. 

Reklama

2. Miód + imbir

Imbir, który wykazuje działanie podobne do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przyczynia się do zmniejszenia stanów zapalnych. Gdy połączymy go z miodem, który działa osłonowo, uzyskujemy niezawodne remedium na bóle żołądka.

Reklama

3. Miód + goździki

Goździki zawierają substancje zwaną eugenolem, która z jednej strony działa znieczulająco, a z drugiej – podobnie jak miód – antybakteryjnie. Sprawia to, że taka mieszanka uśmierza ból zęba i zabija zarazki w jamie ustnej, które mogłyby przyczyniać się do rozwoju infekcji.

Reklama

4. Miód + jogurt naturalny

Oba składniki należy wymieszać i nałożyć na twarz. Bogaty w probiotyki jogurt pomoże zmniejszyć stan zapalny i przywrócić naturalne pH, a miód zadziała antyzapalnie, co doprowadzi do zmniejszenia zmian trądzikowych.

Reklama

5. Miód + cytryna + ciepła woda

Codzienne wypijanie takiego koktajlu według najnowszych badań ma sprawić, że łatwiej pozbędziemy się tych kilku dodatkowych kilogramów. 

Reklama

6. Miód + kurkuma

Pomoże w owrzodzeniach jamy ustnej.

Reklama

7. Miód + sok pomarańczowy

Połączenie to wykazuje działanie łagodzące i uspokajające. Jest szczególnie pożądane w walce z lękiem, niepokojem, zmęczeniem oraz brakiem koncentracji.

8. Miód + ananas

Jeśli zmagasz się z nałogiem nikotynowym, to zjedz kawałek ananasa, a następnie zaserwuj sobie łyżkę miodu – ochota na następnego papierosa powinna osłabnąć.

9. Miód + olej rycynowy

To remedium na czkawkę. Tę nieprzyjemną dolegliwość wywołują skurcze przepony, który zredukują substancje rozkurczowe zawarte w oleju i miodzie.

10. Miód + żółtko jaja

Białka zawarte w jajku i substancje odżywcze dostarczane wraz z miodem świetnie sprawdzą się jako odżywiająca maska na tłuste włosy.

11. Miód + sok pomarańczowy + jogurt naturalny

Podobno wystarczy wymieszać 15 ml płynnego miodu z 80 ml soku i 70 ml jogurtu, by  organizm pozwolił nam zapomnieć o wczorajszej suto zakrapianej imprezie.

Warto zatem odkleić od miodu etykietkę lekarstwa na ból gardła, kaszel, katar i gorączkę, by móc spojrzeć szerzej na ten dar od natury i w pełni wykorzystywać na co dzień jego możliwości. A tych nie brakuje…

Zobacz też: Mleko z miodem i czosnkiem - domowy przepis na przeziębienie

Sprawdź: Miód manuka - właściwości lecznicze i zastosowanie

Paulina Owsińska - dietetyk, psycholog. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień czy w Poradni Dietetycznej. Uczestniczka konferencji, prowadząca warsztaty i szkolenia psychologiczne i dietetyczne. Popularyzuje psychoedukację i wiedzę o zdrowym odżywianiu, współpracuje z osobami w różnym wieku i statusie. Podkreśla znaczenie kształcenia i rozwoju przez całe życie. Obecnie psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miody
Miód na rany: jaki wybrać i jak stosować w leczeniu ran?
Miód ściekający po twarzy
Miód nawłociowy - właściwości. Na co i jak spożywać?
Pszczoła na kwiatach nawłoci
Miód z cynamonem – właściwości i proporcje. Na co pomaga i jak zrobić?
Miód z cynamonem
Podobne artykuły
Produkty pochodzenia pszczelego
Miód manuka - właściwości lecznicze i zastosowanie
Pierzga
Pierzga - właściwości i przeciwwskazania. Na co pomaga i jak stosować?
Biały miód w słoiku
Biały miód – z czego jest? Właściwości i zastosowanie
Produkty pochodzenia pszczelego
Pyłek kwiatowy - jak prawidłowo spożywać pyłek pszczeli? Właściwości i przeciwwskazania
Pszczoła na facelii błękitnej
Miód faceliowy: właściwości, cena. Jak stosować i na co?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!