Odleżyny to rany pojawiające się na skórze wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Odleżyny występują głównie u osób przewlekle chorych, unieruchomionych w łóżku lub na wózku inwalidzkim.

Odleżyny to rany pojawiające się na skórze wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Odleżyny występują głównie u osób przewlekle chorych, unieruchomionych w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Osoba taka, unieruchomiona przez ciężką chorobę, zmuszona do spędzania długich godzin w jednej pozycji, narażona jest na dodatkowe cierpienia - odleżyny. Dlaczego? Odleżyny powstają na skutek zaburzeń krążenia krwi w tkance podskórnej, w szczególności w miejscach zwiększonego ucisku (plecy, łydki, pośladki). Tam, gdzie kości bezpośrednio uciskają tkanki miękkie, dochodzi do ograniczenia lub do zahamowania krążenia krwi. W krótkim czasie powstają zaczerwienione obszary skóry, a w ich obrębie dochodzi do obumierania tkanek. Im ucisk jest silniejszy i dłuższy w czasie, tym szybciej powstaje odleżyna. Martwe tkanki mają barwę żółtą, brązową i czarną.

Gdzie występują odleżyny?

Najczęściej w okolicy kości krzyżowej, guzów kulszowych, kostek u nóg i na piętach. Odleżyny tworzą się także w okolicach uszu, łopatek i grzbietu.

Zapobiegajmy odleżynom

Powinniśmy nie dopuścić do powstawania odleżyn. Konieczna jest aktywność ruchowa chorego, więc pozycję należy zmieniać minimum raz na 4 godziny. Pacjenta należy masować i oklepywać nieuszkodzone miejsca. Chorego można także ułożyć na specjalnym materacu zmiennociśnieniowym, skuteczne są także materace gąbkowe, czyli tzw. jeże. Należy dbać o skórę, obserwować ją I rygorystycznie przestrzegać zasad higieny: unikać zanieczyszczenia kałem i moczem, dbać o nawilżenie skóry kremami i emulsjami zawierającymi substancje dezynfekujące.

Leczenie odleżyn

Rany małe leczą się stosunkowo łatwo, odleżyny zaniedbane to rany o dużej powierzchni, trudne do leczenia. Jak leczy się odleżyny? Stosuje się nowoczesne opatrunki aktywne. Gojenie przebiega wtedy szybciej. Najczęściej stosowane są opatrunki hydrokoloidowe. Niekiedy odleżynę trzeba oczyścić chirurgicznie lub preparatami hydrożelowymi czy enzymatycznymi (maści lub żele). W przypadku infekcji rany lekarz może zastosować antybiotyk i opatrunki ze srebrem.


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

Chirurgia laparoskopowa – o czym trzeba wiedzieć przed operacją

Chirurgia laparoskopowa – o czym trzeba wiedzieć przed operacją

Operacja od zawsze kojarzyła się z rozcięciem ściany brzucha, blizną i długim pobytem w szpita...

» Więcej
Chirurgia estetyczna pomaga upiększyć ciało

Chirurgia estetyczna pomaga upiększyć ciało

Chirurgia plastyczna i chirurgia estetyczna, czyli zabiegi chirurgiczne, które mogą poprawić t...

» Więcej
Żylaki, czyli przewlekła niewydolność żylna

Żylaki, czyli przewlekła niewydolność żylna

Żylaki kończyn dolnych postrzegane są zazwyczaj jako defekt kosmetyczny, który wystarczy ukryć...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: