Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Olejek do włosów - jaki wybrać do różnych rodzajów włosów?

Olejowanie włosów z każdym rokiem staje się coraz popularniejsze nad Wisłą. Polki, wzorem kobiet Orientu, upodobały sobie zabiegi pielęgnacyjne na włosy z użyciem naturalnych olejów. Czy jednak te, które są stosowane przez Hinduski będą odpowiednie także dla nich? Sprawdź, jaki olejek do włosów wybrać.
Kobieta wciera we włosy olejek
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Olejek do włosów

Olejek do włosów jest dla kobiet Orientu najważniejszym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Prym w stosowaniu naturalnych olejów do włosów wiodą Hinduski. Tradycja olejowania włosów przez kobiety mieszkające w Indiach sięga 5 tysięcy lat.

Pierwsze wzmianki na temat korzystnego wpływu naturalnych olejów na włosy można znaleźć w Ajurwedzie, czyli jednym z najstarszych systemów leczniczych na świecie.

To właśnie w regularnym i umiejętnym zabiegom tkwi sekret zdrowych i lśniących włosów Hindusek, uznawanych za najpiękniejsze na świecie. Induski stosują ponad 100 różnych olejów do pielęgnacji pasm. Czy jednak te same olejki będą odpowiednie dla Polek? Sprawdź, który wybrać. 

Na rynku dużą popularnością cieszą się:

  • olejek na porost włosów,
  • olejek do włosów kręconych,
  • olejek do włosów suchych (nawilżający). 

Reklama

Jaki olejek do włosów?

To, że olejki stosowane przez Hinduski działają nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy spojrzeć na ich włosy by pozbyć się wątpliwości. Jednym z najpopularniejszych olejów w Indiach jest olej kokosowy.Popularnością dorównuje naszemu słonecznikowemu. Jest tani i powszechnie dostępny. Induski równie często sięgają po olej sezamowy oraz migdałowy. Czy jednak Polki powinny stosować te same oleje? Niekonieczne. 

Olejek powinno się bowiem dobierać do stopnia porowatości włosów. Włosy możemy podzielić na wysokoporowate i niskoporowate. Niskoporowate uchodzą za najzdrowsze – są z natury gładkie, lśniące i miękkie. Praktycznie w ogóle się nie puszą, nie elektryzują i nie skręcają, ale są oporne na modelowanie. Włosy niskoporowate można też rozpoznać po tym, że bardzo trudno je wysuszyć. Ich przeciwieństwem są włosy wyskoporowate, czyli suche, matowe, łamliwe, puszące się, falujące, elektryzujące i szybkoschnące. 

Dobry olejek do włosów niskoporowatych to:

  • kokosowy,
  • babassu,
  • palmowy,
  • sezamowy,
  • rycynowy.

Natomiast do włosów wysokoporowatych poleca się m.in.:

  • makadamia, 
  • jojoba,
  • olejek awokado,
  • arganowy,
  • lniany.

Reklama

Olejek rycynowy na włosy

Olejek rycynowy otrzymuje się z nasion rącznika pospolitego metodą tłoczenia na zimno, a następnie gotowania z wodą. Ten olejek jest wykorzystywany w polskiej medycynie ludowej od wieków. Stosuje się go wewnętrznie na problemy jelitowe (głównie na zaparcia) oraz zewnętrznie – głównie jako odżywkę do włosów, brwi i rzęs. 

Olejek rycynowy odżywi włosy, nawilży, zamknie łuski i wygładzi rozdwojone końcówki. Sprawi też, że będą gęste i mocne oraz przyspieszy ich wzrost. Pielęgnowanie włosów tym olejem zalecane jest zwłaszcza kobietom o cienkich, słabych i wypadających włosach. Warto jednak wiedzieć, że rycynowego na włosy nie powinno się stosować zbyt często, gdyż może przesuszyć skórę głowy. Może także nieco przyciemnić włosy, więc powinny mieć to na uwadze posiadaczki jasnych włosów. 

Reklama

Olejek arganowy do włosów

Olejek arganowy to jeden z najpopularniejszych olejków do włosów. Otrzymuje się go z owoców arganii żelaznej – drzewa rosnącego wyłącznie na pustynnych terenach w południowo-zachodnim Maroku. Argania spinosajest niewielkich rozmiarów drzewkiem cierniowym, które żyje nawet 200 lat.

Jej owoce dojrzewają przez okrągły rok. Wyglądem przypominają oliwki. To z nich pozyskuje się cenny olejek o jasnopomarańczowej barwie, nazywany płynnym złotem Maroka. 
Olejek arganowy jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – zwłaszcza kwasu oleinowego i linolowego.

To właśnie one sprawiają, że olejek wzmacniają oraz odżywia włosy. Olejek można też stosować do pielęgnacji skóry dojrzałej, gdyż znany jest z działania antyoksydacyjnego – stymuluje proces oddychania wewnątrzkomórkowego oraz neutralizuje wolne rodniki. 

Reklama

Olejek makadamia do włosów

Olejek makadamia do włosów pozyskuje się z australijskich orzechów makadamia w procesie tłoczenia na zimno. Jest źródłem kwasów omega-3, omega-6 oraz omega-7 oraz witamin A, B i E. Stosowany na włosy sprawi, że będą:

  • nawilżone, 
  • odżywione,
  • wzmocnione. 

Zalecany jest zwłaszcza do włosów suchych, zniszczonych, farbowanych i poddawanych częstym zabiegom stylizacyjnym. Korzyści z olejowania włosów tym olejkiem z pewnością zauważą posiadaczki kręconych włosów. Co ciekawe olejek makadamia zawiera kwas omega-7, który jest naturalnie wytwarzany przez mieszki włosów.

Z tego powodu z łatwością się wchłania oraz nie powoduje podrażnień, może więc być stosowane przez osoby skłonne do alergii. 

Reklama

Olejek jojoba do włosów

Olejek jojoba do włosów otrzymuje się z nasion krzewu Simmondsia Chinensis, również metodą tłoczenia na zimno. Zawiera fitosterole, witaminy A, E i F, a także skwalen oraz palmitynian cetylu. Wymienione składniki sprawiają, że olejek nawilża, odżywia i wzmacnia włosy.

Ze względu na zawartość fitosterolu olejek jojoba do włosów wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego jest polecany osobom ze skłonnością do łupieżu. 

Olejek z nasion krzewu Simmondsia Chinensisbywa nazywany płynnym woskiem. Nałożony na włosy będzie je chronił przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Powinno się go stosować zwłaszcza w upalne dni, gdyż jest odporny na działanie wysokiej temperatury. 

Bibliografia

  • Matławska I., Łajs I., Znaczenie spożywcze, lecznicze i kosmetyczne oleju arganowego, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 106-113.
  • Maciąg M., Szklarczyk M., Rośliny w medycynie, farmacji i przemyśle, Lublin 2016
  • Cisowski W., Fecka I., Włodarczyk M., Owoce arganii (Argania spinosa (L.) Skeels) źródłem oleju tłustego, Borgis Postępy Fitoterapii 2017; 18(1): 47-53.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Kobieta z długimi u gęstymi włosami
Jak mieć gęste włosy? Domowe sposoby, wcierki i preparaty
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!