ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Peeling do stóp - cukrowy, enzymatyczny. Jaki wybrać?

Skóra stóp nie zawiera gruczołów łojowych, dlatego szybko ulega przesuszeniu, twardnieje i rogowacieje. Ponadto jest podatna na pęknięcia i odciski. Żeby do tego nie dopuścić, powinno się regularnie stosować kosmetyki do stóp, zwłaszcza peeling do stóp. Sprawdź, jakie wybierać oraz jak je stosować.
Peeling do stóp, tarka i ręcznik
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Pielęgnacja stóp

Suchość oraz rogowacenie skóry stóp to powszechny problem. Dotyka on nie tylko osób z deformacjami czy noszących niedopasowane obuwie, ale każdego z nas. Dlaczego tak się dzieje? Otóż skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, dlatego szybko ulega przesuszeniu, twardnieje i rogowacieje. Łatwo wtedy nabawić się odcisków. Sucha skóra jest także podatna na pękanie. Dlatego o stopy należy dbać. 

Jak powinna przebiegać pielęgnacja stóp, żeby nie pokryły ich nieestetyczne odciski i pęknięcia? Odpowiedź zawiera się w jednym słowie: pedicure. Ten tradycyjny zabieg na stopy możemy wykonać samodzielnie lub w salonie kosmetycznym. Od czego zacząć? Po pierwsze stopy powinniśmy namoczyć.

Do kąpieli możemy dodać płynu antybakteryjnego. Drugi krok to skracanie paznokci, najlepiej zrobić to pilnikiem. Po opracowaniu płytki paznokci możemy przystąpić do usuwania zrogowaceń. Nadmierną ilość martwego naskórka możemy usunąć tarką. Kolejny etap to peeling stóp. Na nim możemy zakończyć pedicure lub dodać kolejny etap – malowanie paznokci. 

Reklama

Peeling do stóp

Peeling do stóp to zabieg polegający na złuszczaniu warstwy rogowej naskórka. Określenie to jest także stosowane w odniesieniu do kosmetyków złuszczających. 

Kosmetolodzy wyróżniają cztery podstawowe rodzaje peelingów

  • mechaniczne, których działanie opiera się na cząsteczkach ściernych,
  • enzymatyczne– zawierają enzymy roślinne, które rozpuszczają naskórek,
  • chemiczne– z substancjami chemicznymi, które doprowadzają do rozpuszczenia martwego naskórka,
  • fizyczne– wykorzystują laser, ciekły azot lub suchy lód. 

Większość peelingów do stóp dostępnych w drogeriach to mechaniczne z cząsteczkami ściernymi, takimi jak kryształki soli, cukru, ziarna zbóż czy rozdrobnione pestki owoców. W drogerii kupimy też peeling chemiczny do stóp z kwasami AHA oraz enzymatyczny, zawierający enzymy roślinne z papai lub ananasa. 

Reklama

Peeling złuszczający do stóp – efekty

Jakich efektów można się spodziewać po wykonaniu peelingu złuszczającego? Stopy będą wygładzone i zmiękczone. Masaż kosmetykiem z cząsteczkami ściernymi poprawi także krążenie krwi. Dzięki temu stopy nie będą obolałe i opuchnięte. W przypadku dużej ilości martwego naskórka, zaleca się najpierw usunąć naskórek przy pomocy tarki, a dodatkowo wykonać zabieg peelingujący. Jeśli natomiast naskórek nie jest silnie zrogowaciały, można ograniczyć się do wykonania peelingu z cząsteczkami ściernymi. 

Jeśli skóra stóp jest delikatna i podatna na podrażnienia, zamiast peelingu ziarnistego powinno się wybrać peeling z enzymami roślinnymi lub kwasami owocowymi. 

Reklama

Domowy peeling do stóp

Peeling do stóp możemy kupić w drogerii lub zrobić samodzielnie w domu. Do wykonania domowego peelingu potrzebne nam będą produkty wykorzystywane na co dzień w kuchni. Niezbędne są przede wszystkim dwa składniki: tłuszcz roślinny oraz cząsteczki ścierne. Do przygotowania peelingu do stóp możemy użyć oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub oleju jojoba. Ten ostatni będzie odpowiedni dla osób z wrażliwą skórą, podatną na alergie. Jeżeli chodzi o cząsteczki ścierne, możemy użyć soli morskiej lub cukru trzcinowego. Peeling można zrobić, ograniczając się tylko do dwóch wymienionych składników. Po ich wymieszaniu otrzymamy domowy peeling do stóp. Kosmetyk możemy też urozmaicić innymi składnikami, na przykład ulubionym olejkiem eterycznym lub przyprawami. 

Reklama

Peeling cukrowy do stóp – przepis

Oto przykładowy przepis na peeling cukrowy do stóp:

  • 2 łyżki cukru brązowego,
  • 1 łyżka oleju kokosowego,
  • kilka kropel olejku ananasowego,
  • 1 łyżeczka wiórków kokosowych.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i gotowe. Peeling powinien mieć gęstą konsystencję. Jeśli wyjdzie nam zbyt gęsty, dodajmy więcej oleju, jeśli będzie zbyt rzadki, dosypmy cukru. Gotowy peeling nakładamy na stopy i okrężnymi ruchami wykonujemy masaż. Następnie produkt zmywamy ciepłą wodą. Zaleca się, by peeling do stóp wykonywać raz w tygodniu. 

Bibliografia

  • Roguś-Skorupska D., Chodorowska G., Peelingi w dermatologii, Borgis - Nowa Medycyna 2/2005.
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/zastosowanie-cukru-trzcinowego-w-peelingach-kosmetycznych,16536
  • Ratz-Łyko A., Surowce pochodzenia morskiego jako składniki kosmetyków, Cosmetology Today: Patents and Inventions 4/2013.
  • Ząbczyńska M., Jurzak M., Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, internetowy plik pdf.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja stóp
Masażer wodny do nóg - przeciwwskazania do stosowania
Kobieta używa masażera wodnego do stóp
Pocenie stóp - domowe sposoby i leczenie. Co stosować?
Kobieta trzyma w dłoni brudne buty
Odciski i nagniotki - dlaczego powstają i jak je usuwać? Profilaktyka stóp
Podobne artykuły
Brzydki zapach kobiecych stóp
Brzydki zapach stóp – jakie są sposoby na śmierdzące stopy?
Sine stopy na śniegu
Sine stopy – u dziecka i osoby dorosłej. Jakie przyczyny?
Kosmetyczka uciska receptory na stopach
Receptory na stopach - gdzie są i za co odpowiadają? Punkty refleksyjne a masaż
Żółte paznokcie u człowieka
Żółte paznokcie - jak je wybielić? Leczenie i domowe sposoby
Pęcherze na stopach
Pęcherze na stopach - jak się ich pozbyć domowymi i profesjonalnymi sposobami?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!