ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Sposoby na ból głowy - domowe, naturalne i szybkie. Jakie są skuteczne?

Ból głowy to dość powszechna dolegliwość. Istnieje jednak wiele sposobów na to, jak się jej pozbyć. Dostępne są nie tylko metody medyczne, ale także naturalne i domowe. Co wybrać? Poznaj skuteczne rozwiązania na bolącą głowę i znajdź coś dla siebie.
Kobieta cierpiąca z powodu bólu głowy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Metod na zwalczanie bólu głowy jest mnóstwo – możesz nie tylko przyjąć tabletki przeciwbólowe, ale wspomagać się okładami, ziołami, a nawet… jogą palców.
  • Pamiętaj, że dzieci i kobiety w ciąży nie mogą korzystać ze wszystkich sposobów na bóle głowy.
  • Bóle głowy mogą mieć różne podłoże: stresowe, migrenowe, chorobowe. Dlatego przy zbyt długo utrzymującej się dolegliwości, zamiast sięgać po leki, udaj się do lekarza.
Spis treści

Reklama

Jakie są sposoby na ból głowy?

Boli Cię głowa? Wiele osób skarży się na tę dolegliwość. W zależności od charakteru może ona mieć różne nasilenie. Ponadto wyróżnia się ból głowy z różnych stron:

  • z prawej,
  • z lewej,
  • z tyłu,
  • napięciowy,
  • migrenowy,
  • klasterowy.

Co zastosować na ból głowy? Wśród metod na ból głowy wyróżnia się te:

  • naturalne,
  • domowe,
  • medyczne.

Dziś przedstawimy, co jest dobre na ból głowy. Będą to zarówno metody konwencjonalne, jak np. leki, jak i te, pochodzące z natury.

Reklama

Lek na ból głowy

Często, gdy zaczyna boleć głowa, pierwsze co robisz to szukasz  leku  w domowej apteczce. Musisz mieć jednak świadomość, że silne leki na ból głowy dostępne są jedynie na receptę. Jeżeli nie konsultowałeś swojej dolegliwości z lekarzem, możesz sięgnąć jedynie po takie środki na ból głowy jak paracetamol czy ibuprofen.

Tego rodzaju leki stanowią powszechną metodę i szybko przynoszą ulgę na bolącą głowę.

W przypadku przewlekłego bólu głowy często stosuje się antydepresanty, do których można zaliczyć:

  • trójpierścieniowe leki antydepresyjne: imipraminę czy amitryptylinę;
  • inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny, jak np. wenlafaksyna;
  • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Warto zwrócić też uwagę na leki neurologiczne zwalczające ból głowy. W terapii migreny, tzw. lekiem pierwszego rzutu jest propranolol.

W przypadku przewlekłych bólów głowy, będących efektem migreny stosuje się też leki przeciwpadaczkowe, np. topiramat, a także leki beta-adrenolityczne.

Reklama

Tabletki na ból głowy

Popularnym, szybkim sposobem na ból głowy jest stosowanie silnych tabletek.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie w każdym przypadku warto sięgać po mocno działające leki. Czasem wystarczy przyjąć wyroby medyczne dostępne bez recepty, ponieważ charakter i nasilenie bólu nie wymaga sięgania po silne tabletki na ból głowy na receptę.

Po tego rodzaju leki warto sięgnąć dopiero wtedy, gdy nic innego nie pomaga. Co więcej, nie można w nieskończoność wyciszać sygnałów płynących z ciała i odwlekać decyzji o wizycie u lekarza.

Ból głowy może wskazywać na wiele niebezpiecznych chorób. Nie należy zatem bagatelizować takich dolegliwości.

Jeżeli sporadycznie zdarzy Ci się ból głowy sięgnij po tabletki, które zawierają paracetamol lub ibuprofen. Są to dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Bóle głowy możesz też zwalczyć sięgając po tabletki zawierające jedną z poniższych substancji:

Na rynku dostępne są różne typy leków w takich formach, jak:

  • klasyczne tabletki do popijania;
  • tabletki musujące na ból głowy;
  • tabletki na ból głowy rozpuszczalne w wodzie.

Dobierz typ zgodnie z własnymi preferencjami. Leki z jednej strony mogą pomóc, ale z drugiej mogą też wywołać działania niepożądane, np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Trzeba więc rozsądnie podchodzić do ich przyjmowania.

Reklama

Inne rodzaje leków na ból głowy

Walka z bólem może odbywać się nie tylko poprzez przyjmowanie proszków na ból głowy, ale też stosowanie innych typów leków jak:

  • maści – nakłada się je zewnętrznie, zazwyczaj są to środki o naturalnym składzie, np. maść tygrysia; uwalnianie substancji może być odwleczone w czasie;
  • saszetek – działają szybciej niż tabletki, to proszek do rozpuszczania w wodzie, zwykle o owocowym smaku, co ułatwia wypicie takiego roztworu;
  • kroplówek – po domięśniowym podaniu leku przeciwbólowego, efekt widoczny jest bardzo szybko, nawet w kilkanaście minut, stąd wiele osób chętnie korzysta z takich rozwiązań.

Inne metody na ból głowy to podanie syropu, kropli, a nawet czopków.

Wszystkie te preparaty z reguły działają objawowo. Jeżeli chcesz zwalczyć ból głowy, musisz znaleźć przyczynę problemu. Tylko wówczas uda Ci się pozbyć dolegliwości.

Reklama

Domowe sposoby na ból głowy

Jeżeli nie masz pod ręką odpowiednich leków, możesz sięgnąć po domowe sposoby na ból głowy. Takie babcine metody bez używania tabletek chronią przed niepożądanym działaniem lekarstw. Warto jednak mieć na uwadze, że przed ich zastosowaniem najlepiej wcześniej skonsultować się ze specjalistą. Jest konieczne zwłaszcza w przebiegu chorób przewlekłych.

Co zrobić na ból głowy, by sobie nie zaszkodzić? Metodą, która z pewnością nie pogorszy Twojego stanu jest picie wody małymi łykami. Dobrym domowym sposobem na ból głowy jest także wybranie się na spacer i oddychanie świeżym powietrzem. W tym celu warto udać się na przykład do lasu, aby obcować z naturą i kolorem zielonym, który działa uspokajająco.

Możesz też zaparzyć sobie ziół, np. rumianku. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność, gdyż przyjmowanie ziół może kolidować z lekami, które przyjmujesz i być niebezpieczne.

Dolegliwości bólowe pomoże złagodzić też odpoczynek i sen w wywietrzonym pomieszczeniu, a także zastosowanie okładów na głowę.

Reklama

Okłady na ból głowy

Jaki okład wykonać na doskwierający ból głowy? Gdy zmagasz się dodatkowo z gorączką albo ból głowy spowodowany jest urazem, sprawdzą się zimne okłady.

Zimnem możesz ratować się także w przypadku migreny. Z kolei, jeśli doskwiera Ci przewlekły ból mięśniowo-szkieletowy lepiej postawić na ciepły okład, np. na kark.

Ból możesz złagodzić stosując też okłady wody z octem. Ocet jabłkowy powinien uśmierzyć Twoje dolegliwości.

Gdy walczyć z migrenowym bólem głowy, sprawdzą się też okłady z kapusty. Jak je przygotować? Wystarczy, że rozgniecioną kapustę przyłożysz na czoło i nakryjesz ściereczką.

Kompres na ból głowy

W przeciwieństwie do omówionych powyżej okładów, kompresy na ból głowy to wyroby medyczne, które można zakupić w aptece. Klasyczny kompres żelowy pozwala zarówno na terapię ciepłem, jak i zimnem.

W celu uzyskania zimnego kompresu na ból głowy producenci wskazują, by umieścić go w zamrażalniku na kilka godzin. Z kolei ciepły kompres żelowy można uzyskać poprzez włożenie go do gorącej wody.

Kompresów nie należy przykładać bezpośrednio do skóry, ale poprzez materiał, np. ręcznik. Nie wolno także stosować takich wyrobów podczas snu, co jest z kolei możliwe w przypadku omówionych powyżej okładów.

Reklama

Zioła i przyprawy na ból głowy

Jeżeli chcesz ulgi w dolegliwościach, z pewnością przyniosą je naturalne sposoby na ból głowy. Pamiętaj jednak, by każde zioło, po które sięgniesz, sprawdzić pod kątem ewentualnych interakcji z lekami, jeśli takie przyjmujesz.

Szczególnie uważaj na napary ziołowe, które mogą wejść w interakcję z lekami przeciwbólowymi. Ryzyko interakcji istnieje, np. w przypadku przyjmowania kory wierzby białej wraz z aspiryną, paracetamolem czy też ibuprofenem. Taki ziołowy lek na ból głowy zawiera składnik podobny do aspiryny, dlatego koliduje ze wskazanymi lekami.

Przed wyborem naturalnego leku na bolącą głowę, najpierw zacznij od określenia przyczyny Twojego stanu.

Jeżeli jesteś zestresowany/a, dobrze zrobi Ci napar z melisy, która działa uspokajająco. Podobne działanie wykazuje rumianek. Zioła na napięciowy ból głowy to chociażby mięta, maść tygrysia czy lepiężnik.

Z kolei, by pozbyć się bólu głowy o podłożu migrenowym, warto stosować cynamon. Można zrobić sobie z niego napar i nasmarować nim skronie. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe wykazuje także rozmaryn.

Aby zmniejszyć ból, warto dodać do kąpieli kilka kropel olejku z goździków do kąpieli.

Polecanym rozwiązaniem jest też regularne spożywanie pieprzu cayenne.

Jednym z najsilniejszych naturalnych środków przeciwbólowych jest kurkuma. Doceniane są też walory bazylii, która może być wykorzystywana w walce z migreną.

Inne substancje na ból głowy to:

  • szałwia,
  • wiesiołek,
  • czystek,
  • głóg,
  • dziurawiec,
  • krwawnik,
  • aloes,
  • pokrzywa.

Dzięki tym substancjom uporczywe migreny i bóle napięciowe mogą odejść w zapomnienie.

Plastry na ból głowy

Na rynku istnieją także plastry chłodzące na ból głowy. To wyrób medyczny, który charakteryzuje się hydrożelową formułą. Po jego naklejeniu ulga powinna przyjść praktycznie natychmiastowo.

Niestety, istnieją przeciwwskazania do stosowania tapingu na bolącą głowę. Nie zaleca się go m.in. osobom, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry.

Co więcej, pacjenci, które cierpią na otyłość, z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej mogą nie być do końca usatysfakcjonowani działaniem plastrów.

Dodatkowo istnieje ryzyko, że stosowanie plastrów, w których znajdują się niesteroidowe leki przeciwzapalne będzie skutkować nudnościami, bólami brzucha czy osłabieniem.

Olejek na ból głowy

Wcieranie olejków eterycznych lub inhalacje to kolejna metoda na ból głowy. Choć wśród przeciwwskazań wymienić można uczulenie na konkretne substancje, aromaterapia należy raczej do bezpiecznych sposobów leczenia bólów głowy.

Po jaki olej warto sięgnąć na dolegliwości bólowe? Oto kilka propozycji do wypróbowania na ból głowy. Jest to olejek:

  • kamforowy,
  • z drzewa herbacianego,
  • lawendowy,
  • miętowy,
  • eukaliptusowy,
  • chiński,
  • pichtowy,
  • z czarnuszki,
  • goździkowy.
  • cbd.

Wybierając olejek warto kierować się własnymi preferencjami związanymi z zapachem. Znacznie bardziej relaksujące jest, np. inhalowanie się olejkiem o przyjemnym zapachu niż wdychanie olejku, który nie kojarzy się dobrze.

Co więcej, dobrze jest sprawdzić, czy wybrana substancja nie wchodzi w interakcje z przyjmowanymi lekami albo nie uczula. Postaw przede wszystkim na swój komfort i bezpieczeństwo.

Masaż na ból głowy

Bardzo skutecznym rozwiązaniem na ból głowy jest fizjoterapia. Chodzi tu nie tylko o przeprowadzenie masażu karku czy skroni, ale też o wykorzystanie wiedzy o punktach uciskowych.

Jak powinien wyglądać taki masaż głowy? W przypadku bólu całej głowy trzeba uciskać zagłębienie z od jej tylnej strony, z kolei bóle skroni można zwalczyć poprzez masowanie zewnętrznego kącika oka i łuku brwiowego.

Co ciekawe, również masaż stóp może spowodować, że ból głowy ustanie. Gdzie zatem masować stopę? Znajdź punkt na 1/3 długości stopy i uciskaj oraz masuj. W ten sposób możesz zmniejszyć przykrą dolegliwość, a nawet zupełnie się jej pozbyć.

Mudra na ból głowy

Starym indyjskim sposobem na ból głowy są mudry, czyli inaczej joga palców. To dość kontrowersyjna metoda, której nie wszyscy dają wiarę. Jednakże, gdy bardzo boli Cię głowa w zasadzie nie masz nic do stracenia, by wypróbować i tę metodę.

Chcąc pozbyć się bólu głowy możesz wykonać mudrę wiatru. Polega ona na objęciu kciukiem palca wskazującego tej samej dłoni. Pozostałe palce powinny być wyprostowane, lecz nie napięte.

Samodzielnie oceń czy sposób działa.

Medytacja na ból głowy

Nierzadko ból głowy to efekt stresu i życia w pędzie, dlatego warto sięgnąć po medytację. Pomoże ona złapać oddech i się zrelaksować. Dzięki niej nieco się wyciszysz i będziesz mógł z większego dystansu spojrzeć na wiele spraw.

Usiądź w cichym miejscu i postaraj się o niczym nie myśleć. Oddychaj spokojnie. Spędź ten czas sam na sam i obserwuj własne myśli.

Muzyka na ból głowy

Teoretycznie, gdy cierpisz z powodu dolegliwości omawianej w tym artykule, możesz pokusić się o relaks podczas słuchania muzyki. Nie zawsze jednak słuchanie dźwięków jest tym, co pomaga na ból głowy. Wszystko zależy od tego, jakie jest podłoże Twojego bólu.

Jeżeli to napięciowa dolegliwość, wynikająca ze stresu, muzyka relaksacyjna jak najbardziej może być dobrym sposobem na wyciszenie i uspokojenie się. Z kolei, gdy przyczyną bólu jest choroba, samo słuchanie muzyki nie przyniesie raczej poprawy.

Akupresura na ból głowy

Rozwiązaniem stosowanym na ból głowy jest akupresura dłoni i stóp.  Podstawą tej techniki jest przekonanie, że na stopach i dłoniach znajdują się punkty akupunkturowe, które odpowiadają różnym częściom ciała. Chcąc złagodzić ból głowy należy masować punkt pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.

Co pić na ból głowy?

Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe jeżeli chodzi o walkę z bólem głowy. Dlatego jeżeli szukasz napoju, który pomoże Ci zwalczyć Twoje problemy, przede wszystkim sięgnij po wodę oraz elektrolity. W ten sposób unikniesz odwodnienia, a także wesprzesz organizm w walce z bólem.

Kawa na ból głowy

W Internecie często można spotkać się z opinią, że warto stosować kofeinę na ból głowy. Czy kawa tak naprawdę pomaga na ten rodzaj dolegliwości?

Okazuje się, że kofeina ma silne działanie pobudzające i łagodzące ból, ale jest ono chwilowe. W efekcie, po przyjęciu tabletek z kofeiną, szybko możesz wrócić do stanu przed ich przyjęciem.

Co więcej, np. kawa z cytryną na ból głowy może maskować problem, jakim jest kac. Osoba, która przyjmie taką mieszankę może jednak tylko  początkowo poczuć się lepiej.

Co ciekawe, jak podaje Katarzyna Stopińska i Izabela Domitrz z Kliniki Neurologii, II Wydziału Lekarskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, łączenie prostych leków przeciwbólowych, NLPZ i kofeiny może rodzić ryzyko rozwoju polekowego bólu głowy.

Herbata na ból głowy

Napojem, który może działać w przypadku bólu głowy jest herbata. Czarna herbata może obniżać poziom kortyzolu, hormonu stresu i tym samym sprzyjać łagodzeniu dolegliwości.

Należy uważać z kolei na yerba mate, która zawiera duże ilości kofeiny, mogącej wzmacniać ból głowy i powodować bezsenność.

Zatem jaką herbatę wybrać? Na ból głowy może pomóc zielona herbata czy napar z rumianku albo kory wierzby.

Woda na ból głowy

Odwodnienie może prowadzić do bólów głowy. Z tego względu podstawowym napojem, który powinien znaleźć się w diecie osoby z często nawracającymi dolegliwościami bólowym jest woda.

Aby uzupełniać elektrolity, warto przygotowywać sobie takie uzupełniające braki minerałów mieszanki, jak:

  • woda z solą i cytryną,
  • woda z solą – sól, a zwłaszcza sól himalajska pomaga na ból głowy, z tego względu, że zawiera wiele cennych minerałów i pierwiastków. Dodaje energii i przywraca równowagę zasadową;
  • imbir i woda – imbir działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, toteż warto włączyć go do diety w okresie przeziębień i grypy.

Alkohol na ból głowy

Jedną z kontrowersyjnych metod łagodzenia bólu jest sięgnięcie po alkohol. Zdaniem naukowców z uniwersytetu Greenwich, na których powołuje się “Newsweek”, piwo pomaga na ból głowy. Ilością, która ma przynieść ulgę są 2 kufle tego napoju.

Z drugiej strony to właśnie alkohol może być winowajcą, nasilającym dolegliwości bólowe. Zanim więc sięgniesz po wino na ból głowy, a zwłaszcza po to czerwone, zwróć uwagę na jego skład.

Taka substancja zawiera związki fenolowe potęgujące ból. Co więcej, dobrze przyjrzeć się sposobowi działania alkoholu, który działa odprężająco jedynie przez chwilę. Po jego przetrawieniu, ból może wrócić, a dodatkowo nałożyć się z kacem.

Takim rozwiązaniom na ból głowy jak:

  • drink,
  • wódka,
  • whisky,

mówimy zatem “nie”.

Pamiętaj, że każda dawka alkoholu może negatywnie wpłynąć na organizm. Dlatego – jeżeli już pijesz, rób to w małych ilościach i bardzo rzadko.

Z kolei ciekawą opcją jest nalewka na ból głowy, np. nalewkę z bursztynu można wetrzeć w skronie, by zmniejszyć dolegliwości. W tym przypadku pomocowo działa jednak  bursztyn, a nie alkohol.

Pozostałe napoje na ból głowy

Jeżeli cierpisz na ból głowy, energetyk nie będzie dobrym pomysłem. Zawiera on kofeinę, która tylko chwilowo wycisza dolegliwości. Napoje, które nie sprawdzą się na ból głowy to:

  • mleko, zwłaszcza czekoladowe,
  • kakao,
  • maślanka.

Jeżeli chcesz pozbyć się dolegliwości postaw na dobry, naturalny sok na ból głowy. Połącz ze sobą marchew ze szpinakiem. Możesz też przygotować sok z batata, selera naciowego i pora.

Co jeść na ból głowy?

Wdrożenie odpowiedniej diety na ból głowy może zmniejszać objawy tej dolegliwości. Warto sięgać po produkty dostarczające duże ilości magnezu, np. po migdały czy daktyle. Należy też wybierać jedzenie, które nawadnia. Sprawdzą się tu np. owoce i warzywa, w tym arbuz, cytryna, limonka.

Kontrowersyjną kwestią jest sięganie po gorzką czekoladę na ból głowy. Choć jest to źródło magnezu i innych dobroczynnych substancji, u osób z tendencją do migren, jedzenie czekolady może je pogłębiać.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór miodu na ból głowy. Miód skutecznie odpręża i koi nerwy, co sprawia, że pomaga w walce z napięciowymi bólami.

Co suplementować na ból głowy?

Bardzo często migreny wywołane są niedoborem magnezu. Neurologowie ze szpitala Henry’ego Forda w Detroit już w 1995 roku odkryli, że u osób z migrenami występuje niższe stężenie tego pierwiastka we krwi. Bez magnezu mięsień się nie rozluźnia, a wapnia nie skurczy. Dlatego warto sięgać także i po ten składnik na ból głowy. W leczeniu tego rodzaju dolegliwości bólowych stosowana jest też melatonina.

Witaminy na ból głowy

Oczywiście, substancjami, które mogą zadziałać na ból głowy są witaminy. Jakie warto stosować? Na ból głowy sięgnij po:

  • witaminę C – znakomicie wzmacnia odporność, dlatego warto mieć ją w swojej apteczce;
  • witaminę D – jej niedobory prowadzą do bólów głowy i osłabienia;
  • witaminę B6 – naukowcy z Isfahan University of Medical Sciences odkryli, że przyjmowanie ten substancji przez 3 miesiące skraca ataki migreny i sprawia, że są mniej bolesne.

Ćwiczenia na ból głowy

Czasem pojawia się napięciowy ból głowy. Mięśnie są zastane i napięte, dlatego aby ukoić ból, warto postawić na ćwiczenia relaksacyjne.

Ćwiczenia na ból szyi i głowy są dość proste. Możesz np. zrobić podwójny podbródek. W przypadku dolegliwości migrenowych sprawdzi się trening na ból głowy, np. ćwiczenia aerobowe.

Warto również wykonywać ćwiczenia na ból karku i głowy – sięgnij prawą ręką do lewego ucha i na odwrót. Spleć swoje palce i umieść je w tyle głowy – pchnij głowę do przodu tak, by broda była jak najbliżej klatki piersiowej.

Poduszka na ból głowy

Dobrze dobrana poduszka może zniwelować Twoją dolegliwość. Sięgnij po specjalistyczną poduszkę ortopedyczną na ból głowy, która pomoże Ci utrzymać ciało w prawidłowej pozycji.

Dobierając poduszkę, weź pod uwagę szerokość swoich barków. Jeżeli ważysz mniej i jesteś niższy, poduszka powinna mieć około 10-12 cm wysokości.

Pozostałe sposoby na ból głowy. Czy faktycznie działają?

Istnieje wiele innych, bardziej nietypowych metod walki z bólem głowy, np:

  • botoks – wskazaniem do stosowania tego sposobu jest pojawianie się bóli migrenowych przez 15 lub więcej dni w miesiącu w czasie minimum 3 miesięcy;
  • bransoletka – ten sposób może wywoływać mieszane uczucia, być może taka bransoletka pomaga, bo działa niczym placebo. Warto jednak spróbować, jeżeli noszenie biżuterii mogłoby przynieść ulgę;
  • kolor zielony – zastanawiasz się, jaki kolor pomaga na ból głowy? Otóż, okazuje się, że według badań Burnsteina zielone światło redukuje bóle głowy, ponieważ wywołuje mniejszą niż inne barwy aktywność elektryczną w mózgu;
  • termofor – możesz przystawić go do karku, taki termofor będzie działać niczym ciepły okład, łagodząc ból;
  • bańki bezogniowe na ból głowy – zdaniem Katarzyny Klimasz i innych autorów publikacji na łamach Medycyny Ogólnej i Nauki o Zdrowiu, tego typu metoda była stosowana już w starożytności. Obecnie natomiast przeżywa swoisty renesans i zwraca się ku niej nowoczesna Europa;
  • sauna – działa rozgrzewająco i rozluźniająco, dzięki czemu możesz pozbyć się dolegliwości wynikających ze stresu czy nerwów. Podobnie może działać ciepły prysznic na ból głowy albo gorąca kąpiel, która Cię wyciszy.

Seks na ból głowy

Neurolodzy z Uniwersytetu w Münster w Niemczech wskazują, że seks na ból głowy to dobre rozwiązanie. Może doprowadzić do częściowego, a nawet całkowitego złagodzenia bólu.

Seks pomaga na ból głowy również dlatego, że wywołuje orgazm, czyli źródło endorfin, które działają niczym naturalny środek przeciwbólowy.

Dobrym rozwiązaniem jest też całowanie na ból, ponieważ stymuluje nerwy czaszkowe, co ma związek ze zmniejszeniem dolegliwości.

Sposoby na ból głowy w ciąży

Nie każdy przedstawiony powyżej sposób sprawdzi się na ból głowy w ciąży. Trzeba uważać na wszelkie wahania temperaturowe, które rozszerzają naczynia krwionośne, tj. pobyt w saunie czy gorące kąpiele, a także na naturalne sposoby związane z przyjmowaniem ziół. Nie każde zioło nadaje się do leczenia bólu głowy u ciężarnej, ponieważ może negatywnie wpływać na płód.

Oczywiście, nie należy też sięgać po żadne substancje z alkoholem, z uwagi na to, że każda ilość jego ilość w ciąży może być szkodliwa dla dziecka.

Zanim sięgniesz po jakikolwiek lek, omów to z lekarzem. Na ulotce powinnaś znaleźć informację, czy substancja może być przyjmowana przez ciężarne.

Sposoby na ból głowy u dziecka

Twoją pociechę boli głowa? Co można zastosować na ten rodzaj dolegliwości u dziecka? Zacznijmy od tego, że stosowanie leków przeciwbólowych najlepiej omówić z lekarzem lub farmaceutą.

Co więcej, na opakowaniu leków znajdziesz informację, czy są to środki przeznaczone dla dzieci oraz jakie jest ich odpowiednie dawkowanie.

Dzieci nie mają jeszcze tak rozwiniętego układu odpornościowego jak dorośli, by radzić sobie z każdym lekiem. Z reguły też ważą mniej, dlatego dawki pewnych substancji muszą być dla nich niższe.

Uważaj na zioła – nie wiesz, jak Twoje dziecko na nie zareaguje. Często są to substancje o silnym działaniu, dlatego nie zaleca się ich podawania najmłodszym.

Oczywiście, chyba nikogo nie musimy przekonywać, że dzieciom nie należy podawać alkoholowych nalewek na ból głowy. Jest to nie tylko działanie niezgodne z prawem, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na młody, dopiero rozwijający się organizm.

Możesz natomiast stosować domowe sposoby na ból głowy u dziecka związane z nawadnianiem, robieniem jej zimnych okładów czy stosowaniem mniej inwazyjnych metod. Możesz np. zachęcić swoje dziecko do wzięcia ciepłej kąpieli, dzięki której maluch się zrelaksuje.

Miej świadomość, że dzieci podobnie jak dorośli narażone są na stres. Być może problemy Twojego dziecka nie wydają Ci się czymś poważnym, ale dla kilkulatka czy nawet nastolatka gorsza ocena czy konflikt z kolegą mogą być niezwykle istotne.

Z tego powodu warto być dla dziecka oparciem i z nim rozmawiać. Być może ból głowy to efekt stresu czy niepokoju przed klasówką. Warto uczyć dziecko odpowiednich sposobów radzenia sobie ze stresem, co stanowi odpowiednią profilaktykę napięciowego bólu głowy.

Jeżeli ból głowy u dziecka utrzymuje się zbyt długo, udaj się do lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

  • Boli Cię głowa? Napij się piwa!, Newsweek Nauka i zdrowie, https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/zdrowie/boli-cie-glowa-napij-sie-piwa/xktrlz5, [dostęp: 02.08.2022].
  • K. Stopińska, I. Domitrz, Klinika Neurologii, II Wydział Lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny Leczenie samoistnych bólów głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ 5/2019, s. 376-381.
  • Zielone światło może pomóc na migrenę, Nauka w Polsce, PAP, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C409825%2Czielone-swiatlo-moze-pomoc-na-migrene.html, [dostęp: 02.08.2022].
  • K. Klimasz, J. C. Zhao, K. Zeng, P. J. Tomasik, Tradycja leczenia bańkami lekarskimi. Med Og Nauk Zdr. 2018; 24(4): 244–250., http://www.monz.pl/pdf-97370-33863?filename=History%20of%20cupping.pdf, [dostęp: 02.08.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Podobne artykuły
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!