Leki na alergię dostępne bez recepty cieszą się ogromną popularnością

Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe. Spośród nich wyróżnia się leki I i II generacji. Leki I generacji wywołują wiele skutków ubocznych takich jak zawroty głowy, senność. Leki II generacji nie wywołują tak dokuczliwych skutków ubocznych. Są to ceteryzynę zawarta w lekach takich jak: Allertec, Amertil i inne:
•    feksofenadyna (zawarta w leku Telfast)
•    mizolastyna (Mizollen),
•    azelastyna (Allergodil)
•    lewokabastyna (Histimet)
•    loratadyna (Aleric, Claritine, Flonidan,)
•    Ich nowsze pochodne: desloratadynę i levocetyryzynę.

Najczęściej dostępne są w postaci tabletek oraz syropów.


Leki na alergię zawierające loratadynę
Jest wykorzystywana przy leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.  Loratadyna zmniejsza uwalnianie histaminy. Dzieki czemu:
•   Zmniejsza wydzielanie śluzu oraz
•   Zmniejszenie obrzęku
•   Sprzyja rozszerzeniu oskrzeli
•   Niweluje kichanie
•   Zmniejsza swędzenie błony śluzowej nosa i skóry


1.Claritine – syrop i tabletki
Lek o działaniu przeciwalergicznie. Jego zadaniem jest niedopuszczanie do działania histaminy, która uwalnia się w organizmie w czasie reakcji alergicznych. Claritine stosuje się w sezonowym i całorocznym nieżycie nosa na tle alergicznym, kataru siennego. Nie wolno podawać leku dzieciom poniżej 2 lat oraz kobietom w ciąży. Nie zaleca się także stosowania w okresie karmienia piersią.
2.Nalergine - tabletki
Lek stosuje się w leczenie alergicznego nieżytu nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Nie mogą go stosować dzieci poniżej 3 roku życia. W ciąży można  stosować lek jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu (brak odpowiednich, kontrolowanych badań u ludzi). Nie wolno stosować leku w okresie karmienia piersią.
3.Aleric -  tabletki
Lek przeciwhistaminowy o długi działaniu. Stosowany w leczeniu objawów całorocznego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Nie wolno stosować leku podczas ciąży i karmienia piersią. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 2 lat. Ostrożnie w stosowaniu należy zachować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby oraz u osób w podeszłym wieku.


Leki na alergię zawierające cetyryzynę
Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy II generacji.  We wczesnej fazie reakcji alergicznej cetyryzna zmniejsza ilość histaminy i niweluje wywołany nią odczyn skórny. W późniejszej fazie zatrzymuje migrację komórek uczestniczących w procesie zapalnym. Dzięki przedłużonemu działaniu leki z cetryzyną mogą być podawane raz na dobę. Dostępne są pod postacią tabletek i syropów. Wykorzystuje się ją do leczenia:
•    alergicznych nieżytów nosa
•    alergicznego zapalenia spojówek
•    skórnego odczynu alergicznego
•    pokrzywki
1.Zyrtec – krople i tabletki
Lek można stosować u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat (w przypadku kropli i roztworu) oraz dzieci w wieku 6 lat i powyżej (w przypadku tabletek.). Działanie leku polega na łagodzenie objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz na łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu Zyrtecu z alkoholem. Ostrożność zalecana jest również podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek 10 mg u dzieci poniżej 6 lat oraz preparatu w postaci roztworu i kropli u dzieci poniżej 2 lat. Należy również zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka matki.
2.Allertec – syrop i tabletki
Lek ma łagodzić objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia. Należy zachować ostrożność zalecając cetyryzynę kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, ponieważ lek przenika do mleka matki. Ostrożność należy zachować także podczas prowadzeni pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. 
3.Amertil – tabletki
Lek stosowany jest w celu przeciwdziałania objawom uczuleniowym wywołanym działaniem różnorodnych alergenów. Mogą go przyjmować dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia. Lek stosuje się także w przewlekłym i sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (kataru siennego) oraz sezonowego alergicznego zapalenia spojówek i przewlekłej pokrzywki. Podczas stosowania leku nie wolno nadużywać alkoholu.


Sprawdź także najpopularniejsze leki na receptę
1.    Flixonase – spray do nosa
Flixonase ma silne działanie przeciwzapalne. Lek stosuje się do zapobiegania i leczenia alergicznego, sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym kataru siennego) oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Spray należy stosować zwykle raz na dobę najlepiej rano. Przed użyciem trzeba wstrząsnąć pojemnik. Dawkę i częstotliwość podawania leku określa lekarz. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka.
2.    Telfast - tabeltki
Lek przeciwhistaminowy,  stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku. Nie zaleca się stosowania leków w ciąży oraz podczas karmienia piersią. Lek stosuje się doustnie. Dorośli i dzieci od 12 lat: 1 tabl. raz na dobę. Lek podaje się przed posiłkiem. W trakcie stosowania preparatu można prowadzić pojazdy mechaniczne i wykonywać zadania wymagające koncentracji, jednak zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji pacjenta na produkt.
3.    Buderhin – aerozol do nosa
To glikokortykosteroid o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym do stosowania donosowego. Zmniejsza objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (zatkanie nosa, obrzęk błony śluzowej, ilość wydzieliny), hamuje wczesną (po odpowiednio długim stosowaniu) i późną fazę reakcji alergicznej. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka. Dawkowanie leku należy ustalać indywidualnie. Pełne działanie leku osiągane jest dopiero po upływie kilku dni od rozpoczęcia leczenia.


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [3]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
Stosowałam zyrtec ale kompletnie mi nie pomagał, masakra jakaś
2012.07.04 17:21 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Wiadomość została usunięta przez moderatora.
2014.03.30 19:40
Brak tutaj środków zawierających ektoinę. Warto by było rozszerzyć artykuł właśnie o ektoinę. Ja stosuję krople z ektoiną i muszę przyznać że są naprawdę dobre i co jest dla mnie równie ważne nie uzależniają jak inne środki przy dłuższym stosowaniu.
2014.06.20 17:06 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Allegra jest ok, Zyrtec też dobry ale usypia, Allertec na mnie w ogóle nie działa, ale słysząłam głosy że na niektórych tak, więc to zależy wszystko od organizmu. Ostatnio zrobiłam zapas Allegry w Kwiatach Polskich - w mojej ulubionej otwartej 24/h aptece w Zgierzu. POzdrawiam alergików! Nie dajmy się!
2015.03.20 14:47 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

Jak rozpoznać alergię?

Jak rozpoznać alergię?

Jedna trzecia ludzkości cierpi na chorobę alergiczną. Cechy alergii rozpoznaje się u połowy po...

» Więcej
Porozmawiajmy o… alergiach

Porozmawiajmy o… alergiach

Dr Piotr Dąbrowiecki odpowiada na pytania czytelników medme.pl...

» Więcej
Uwaga na wstrząs!

Uwaga na wstrząs!

Wstrząs anafilaktyczny to, według definicji, ciężka, gwałtownie przebiegająca reakcja anafilaktyczna...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: