kobieta bada skórę


Różyczka to zakaźna choroba o etiologii wirusowej. U dorosłych występuje stosunkowo rzadko, gdyż większość z nas albo przechorowała ją w dzieciństwie, albo została na nią zaczepiona. Jeżeli jednak zdarzy się, że na różyczkę zachoruje osoba dorosła, ma ona zazwyczaj cięższy przebieg i daje więcej powikłań niż u dzieci…

Jak można się zarazić różyczką?

Wirus różyczki przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Zwykle zarażamy się, wdychając rozpyloną podczas kaszlu czy kichana wydzielinę z dróg oddechowych osoby chorej. Należy wiedzieć, że choć zakaźność różyczki jest największa w okresie występowania wysypki, osoba zarażona może wydalać wirusa i zakażać innych zarówno na parę dni przed pojawieniem się charakterystycznych jasnoczerwonych plamek, jak i na parę dni po ich zniknięciu.

Choroba częściej atakuje mężczyzn, lecz to u kobiet może mieć dużo gorsze skutki, ponieważ uszkadza płód (zwłaszcza w początkowych okresach rozwoju, kiedy to jeszcze większość pań nie wie o istnieniu ciąży).

Jakie są objawy różyczki u dorosłych?

U dzieci pierwszym objawem różyczki jest najczęściej po prostu wysypka, bez żadnych innych objawów poprzedzających. U dorosłych sprawa ma się nieco inaczej – na kilka dni przed wystąpieniem plamek pojawia się zazwyczaj zespół objawów przypominających zwykłą grypę, a więc złe samopoczucie, bóle głowy, bóle mięśniowo-kostne itd. Następnie pojawia się plamisto-grudkowa, żywo różowa wysypka. Początkowo obejmuje ona twarz, następnie rozprzestrzenia się na tułów, a w końcu na kończyny. Wysypce zazwyczaj towarzyszy znaczne powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza za uszami i z tyłu szyi oraz nieznaczna gorączka. Plamki i zgrubienia ustępują po kilku dniach bez pozostawienia żadnych śladów.

Zobacz też: Różyczka u dzieci.

Leczenie różyczki u dorosłych

Leczenie różyczki u dorosłych, podobnie jak u dzieci, jest leczeniem jedynie objawowym. Gdy występuje wysoka gorączka, można podawać leki przeciwgorączkowe. Chory powinien zostać w łóżku i ograniczyć kontakty z innymi osobami, zwłaszcza tymi, które nie chorowały na różyczkę, by ograniczyć rozprzestrzenianie zakażenia.

W przypadku wystąpienia zapalenia stawów podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Gdy pojawi się znaczna małopłytkowość, stosuje się sterydy i leki uszczelniające naczynia. Z kolei w razie wystąpienia zapalenia mózgu stosuje się leczenie zapobiegające rozwojowi obrzęku mózgu, leki przeciwdragawkowe i przeciwzapalne.


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [0]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:

Zobacz także

Różyczka u dorosłych: rzadka, ale groźna

Różyczka u dorosłych: rzadka, ale groźna

Osoby dorosłe rzadko zapadają na różyczkę – albo zostały zaszczepione, albo przebyły ją w dzie...

» Więcej
Choroby wieku dziecięcego u dorosłych

Choroby wieku dziecięcego u dorosłych

Choroby takie jak odra, ospa czy różyczka przechodzi się w młodości. Bywa jednak, niektóre z n...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

Mapa placówek

Sprawdź najbliższe apteki,
przychodnie, szpitale ...

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: