ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Sposoby na zmęczone oczy - krople, okłady, okulary. Co pomaga?

Sposoby na zmęczone oczy to m.in. krople, okłady, okulary i opaski żelowe, a także płukanie czy różne ćwiczenia. Co jest najbardziej efektywne? Sprawdź, co najlepiej sprawdza się na tę dolegliwość.
Krople jako sposób na zmęczone oczy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Istnieje wiele mniej lub bardziej profesjonalnych rozwiązań na zmęczone oczy.
  • Wszelkie leki na zmęczone oczy, mają przede wszystkim postać kropli, zapewniających efekt sztucznych łez. Co zawierają?
  • Oprócz domowych sposobów na zmęczone oczy, nie bez znaczenie pozostaje także odpowiednia dieta. Co warto jeść?
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny zmęczonych oczu?
Spis treści

Reklama

Jakie są sposoby na zmęczone oczy?

Sposób na zmęczone oczy? Najczęściej stosuje się krople nazywane sztucznymi łzami, zawierające w swoim składzie hialuronian sodu (kwas hialuronowy), ektoinę czy hypromelozę.

Ale jest też wiele bardziej lub mniej profesjonalnych innych rozwiązań. Do skutecznych sposobów należą także różnego rodzaju okłady, płukanki czy ćwiczenia. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednia dieta i suplementacja.

Główną przyczyną zmęczenia oczu, czyli zaburzenia znanego w medycynie jako astenopia, jest przeciążenie mięśni narządu wzroku. Najczęściej jest to spowodowane długotrwałym wpatrywaniem się w jeden punkt, co jest typowe dla osób pracujących przed komputerem.

Powodem jest też rzadsze niż zwykle mruganie powiekami przez osoby skupione na pracy, co zdecydowanie pogarsza nawilżenie powierzchni oka przez naturalny film łzowy.

Z tego też powodu oczy nie są właściwie oczyszczane z kurzu, zanieczyszczeń, alergenów oraz patogenów. Wystąpić w takiej sytuacji może zjawisko znane jako „zespół suchego oka”.

Do głównych czynników sprzyjających powstawaniu uciążliwych dolegliwości, takich jak uczucie zmęczenia i ciężkości, przekrwienie i wysuszenie należą:

  • praca przed komputerem,
  • niewłaściwie oświetlenie pomieszczeń,
  • kurz, dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza,
  • suche powietrze, zwłaszcza przy silnie działających kaloryferach lub klimatyzacji,
  • niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza silny wiatr.

Co zrobić, gdy bolą oczy? Dowiedz się, jak radzić sobie ze zmęczeniem. Poznaj najbardziej efektywne sposoby.

Reklama

Krople na zmęczone oczy

Tego rodzaju preparaty mają różne działanie w zależności od zastosowanych w ich składzie substancji czynnych, do których należą między innymi:

  • hialuronian sodu - polimer występujący naturalnie w filmie łzowym oraz tzw. ciele szklistym. Jego brak, pogłębiający się wraz z wiekiem i przeciążeniem narządu wzroku, jest jedną z przyczyn zespołu suchego oka i podobnych dolegliwości. Zastosowanie kropli na suche i zmęczone oczy z kwasem hialuronowym zwiększa śliskość filmu łzowego, ułatwiając usuwanie toksyn, alergenów i patogenów, a także zmniejsza tarcie. Hialuronian nawilża też oczy oraz przyspiesza regenerację.
  • ektoina - związek chemiczny występujący w naturze i produkowany przez bakterie zwane ekstremofilami (żyją w bardzo trudnych warunkach, a ektoina jest substancją zapewniającą im ochronę przed wrogim środowiskiem). Wykazuje właściwości nawilżające, kojące i ochronne, ma też działanie przeciwzapalne - stabilizuje błonę komórek tucznych odpowiedzialnych za wydzielanie histaminy u alergików.
  • trehaloza - dwucukier zbudowany z cząstek glukozy. Dobrze sprawdza się w składzie kropli na oczy zmęczone od komputera i z powodu działania innych czynników środowiskowych. Zapewnia ochronę komórek oka w sytuacji silnego odwodnienia narządu wzroku. Nawilża, stabilizuje błony komórkowe, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie
  • hypromeloza - pochodna celulozy, imitująca jeden z komponentów filmu łzowego. Nawilża rogówkę i spojówkę, zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia parametry łez.
  • dekspantenol, czyli alkoholowy analog kwasu pantotenowego,  prowitamina B5 - nawilża, odżywia, wspiera regenerację rogówki.
  • wyciąg ze świetlika - krople na zmęczone, czerwone oczy mogą zawierać ekstrakt z tej rośliny leczniczej z uwagi na jej działanie regenerujące i redukujące przekrwienie gałek.
  • inne naturalne składniki roślinne, w tym wyciągi z bławatka, rumianku, oczaru, czy nagietka lekarskiego.

Tego typu krople na zmęczone oczy są dostępne w aptekach bez recepty, zazwyczaj w cenie od kilkunastu do około 25 złotych.

Ich stosowanie nie wiąże się z ryzykiem poważniejszych skutków ubocznych.

Bardzo rzadko się zdarza, że oczy szczypią po kroplach, w wyniku lekkiego podrażnienia.

Reklama

Okłady i kompresy na zmęczone oczy

Innym rozwiązaniem jest stosowanie okładów. Co położyć na zmęczone oczy? Kompresy wykonuje się z herbaty i rumianku, ale też plastrów ogórka i ziemniaka, mokrych ręczników, a nawet mrożonek.

Jakie okłady sprawdzają się lepiej - ciepłe i zimne? Jedne i drugie, wszystko zależy od celu, jaki ma być osiągnięty. Gorące kompresy przynoszą ulgę w bólu, nawilżają, łagodzą podrażnienia. Można je wykonać używając produktów powszechnie dostępnych w domu. Idealnie do tego celu nadają się:

  • czarna herbata - na oczy kładzie się wyjętą z lekko przestudzonej wody torebkę albo gazik zamoczony w naparze, jeśli został on przygotowany z liści. Efekt terapeutyczny osiągany jest m.in. dzięki zawartym w herbacie flawonoidom i kofeinie.
  • rumianek - sposób przygotowania kompresu na oczy jest identyczny jak powyżej. Ekstrakt z tej rośliny działa przeciwzapalnie i łagodząco, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że u niektórych osób rumianek wywołuje reakcje uczuleniowe. Przed zastosowaniem na oczy, dobrze jest więc wypróbować jego oddziaływanie w innym, mniej wrażliwym miejscu ciała.
  • świetlik - roślina z rodziny zarazowatych, niezwykle ceniona w okulistyce, bardzo często polecana do wykonywania okładów na zmęczone oczy. Regeneruje, łagodzi skutki przemęczenia narządu wzroku, a nawet nieznacznie poprawia widzenie.

W ostatnim czasie wiele też mówi się o ciepłych suchych okładach na oczy, które można wykonać choćby z rozgrzanego grochu owiniętego w gazę lub tkaninę bawełnianą.

Dla odmiany zimne okłady na zmęczone oczy działają między innymi przeciwobrzękowo, łagodzą też podrażnienia i mogą przynosić efekt przeciwbólowy.

Można je wykonać stosując zwykły ręcznik nasączony chłodną wodą, dobrze w tej roli sprawdzają się też schłodzone sztućce (ze względów bezpieczeństwa najlepiej, by były to łyżeczki), kostki lodu, a nawet lody lub mrożonki.

Co położyć na oczy ponadto? Choćby specjalne żelowe okulary.

Reklama

Okulary na zmęczone oczy

Okulary żelowe na zmęczone i opuchnięte oczy są dostępne w aptekach i drogeriach. Mimo nieco mylącej nazwy, są to swego rodzaju opaski chłodzące, zbudowane z plastikowej, odpornej powłoki, która jest wypełniona glikolem propylenowym i wodą destylowaną.

Wyglądem przypominają okulary pływackie. Przed użyciem, żel powinien zostać schłodzony, dlatego okulary umieszcza się w lodówce na około 15 minut. Gdy są już wystarczająco zimne, wystarczy je nałożyć na oczy.

Ceny tego typu rekwizytów zaczynają się od kilkunastu złotych, droższe modele mogą kosztować około 40-50 zł. Co ważne, opaski można używać wielokrotnie.

Reklama

Krem i maść na zmęczone oczy

Na zmęczone oczy można też zastosować maść lub żel. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele tego typu specyfików.

W ich składzie znajdują się w większości te same substancje, które stosuje się do produkcji profesjonalnych kropli, czy wykonywania domowych okładów, takie jak:

  • kwas hialuronowy,
  • ektoina,
  • d-pantenol,
  • świetlik,
  • bławatek,
  • herbata,
  • rumianek,
  • aloes,
  • babka lancetowata.

W drogeriach dostępne są też kremy na zmęczone oczy, dedykowane m.in. osobom pracującym przy komputerze.

W ich składzie znajduje się multum różnego typu składników, takich jak kwas hialuronowy, alantoina, zielona lub biała herbata, owies, oczar wirginijski, ogórecznik lekarski, olej arganowy, witamina C i wiele innych.

Głównym efektem ich działania ma być poprawa kondycji, sprężystości, elastyczności, kolorytu i ogólnego wyglądu skóry okalającej oczy.

Reklama

Spray na zmęczone oczy

Stosuje się też preparaty na zmęczone oczy w postaci sprayu, których zadaniem jest łagodzenie objawów wysuszenia oczu, a także regeneracja skóry wokół. Zapewniają one właściwe nawilżenie, natłuszczenie, chłodzą, tworzą barierę ochronną, stabilizują warstwę lipidową filmu łzowego.

W ich składzie można znaleźć między innymi kwas hialuronowy, ale też witaminy A i E, D-pantenol oraz chlorek sodu.

Co ważne, środki tego typu aplikuje się nie bezpośrednio na oczy, lecz na zamknięte powieki. Mogą być używane przez osoby noszące soczewki kontaktowe (bez konieczności zdejmowania szkieł). Są też obojętne dla makijażu.

Spray na zmęczone oczy ma swojej ofercie wielu producentów. Ceny tego typu produktów w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych wahają się z reguły w granicach 25-50 zł za jedno opakowanie.

Reklama

Leki na zmęczone oczy

Pacjenci pytają niekiedy o skuteczne tabletki na zmęczone oczy.

Dostępne na rynku preparaty do stosowania doustnego w większości są suplementami diety, zawierającymi w swoim składzie przede wszystkim luteinę oraz inne karotenoidy.

Są to naturalne barwniki wykazujące silne właściwości przeciwutleniające, chroniące siatkówkę oka przed działaniem reaktywnych form tlenu (wolnych rodników).

Mogą one zmniejszać uczucie suchości i zaczerwienienia gałek, ale przede wszystkim stosuje się je w profilaktyce wad wzroku oraz zaćmy, zapobiegają bowiem pogarszaniu się parametrów widzenia.

Jeśli chodzi o typowe leki na zmęczone oczy, mają one przede wszystkim postać opisanych wyżej kropli, zapewniających efekt sztucznych łez.

Ćwiczenia na zmęczone oczy

Co pomaga na zmęczone oczy ponadto?

Ćwiczenia to szybki sposób na poprawę kondycji narządu wzroku, a przy tym cechujący się wysoką efektywnością. Nie jest on męczący, ani szczególnie angażujący. Takie ćwiczenia można wykonać w zasadzie w każdej chwili, nawet nie odchodząc od komputera.

Co jest dobre na zmęczone oczy? Ponieważ ich wysuszenie często jest związane z obniżoną częstotliwością mrugania, warto przede wszystkim energicznie poruszać powiekami.

W ten sposób zapewnia się lepsze nawilżenie. Pomaga też odpoczynek - zaleca się, by przynajmniej raz na godzinę (albo częściej)  robić przerwę w pracy i odchodzić od monitora, a przynajmniej odwracać od niego wzrok.

Przydatne może być stosowanie się do zasady 20 20 20, która stanowi, iż co 20 minut powinno się oderwać oczy od przedmiotów położonych blisko (ekran komputera, dokumenty, książka, stół w warsztacie etc.) i przez 20 sekund patrzeć na przedmiot oddalony o 20 stóp (czyli około 6 metrów).

Oprócz tego można zalecić bardziej zaawansowany trening polegający na płynnym przenoszeniu wzroku na obiekty znajdujące się w różnej odległości czy różnym położeniu (góra, dół, lewo, prawo).

Naczelną ideą jest bowiem zapewnienie oczom ruchu oraz różnorodności.

Jakie witaminy na zmęczone oczy?

Do najważniejszych witamin na zmęczone oczy należy przede wszystkim wit. C. Nie tylko wzmacnia ona ściany naczyń krwionośnych i działa antyoksydacyjnie, ale też bezpośrednio wpływa na wytwarzanie filmu łzowego odpowiedzialnego za nawilżenie.

Dodatkowo substancja ta korzystnie oddziałuje na kondycję skóry pod oczami. Można ją suplementować lub stosować kosmetyki z jej zawartością, nie mniej przede wszystkim warto szukać jej w składnikach pożywienia.

Dlatego dieta na zmęczone oczy powinna zawierać takie produkty, będące bogatym źródłem witaminy C, jak: papryka, brokuły, brukselka, dzika róża, owoce cytrusowe.

Co jeść na zmęczone oczy ponadto? Ciemne pieczywo, kasze i ryż, nasiona słonecznika, ryby, warzywa i owoce oraz inne produkty zawierające w sobie duże ilości witamin z grupy B, w tym m.in. B1 i B2. Warto też spożywać oleje roślinne, orzechy i produkty pszeniczne, zawierające witaminę E.

Przy zespole suchego oka duże znaczenie ma też dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym przede wszystkim omega 3, które także są odpowiedzialne za nawilżenie narządu wzroku.

Ich dobre źródło stanowią ryby, tran oraz orzechy włoskie. Do tego warto spożywać pokarmy zawierające kwasy omega 6, takie jak oleje rzepakowy i słonecznikowy, pestki słonecznika, nasiona dyni, orzechy, migdały czy awokado.

Nie można też zapominać o przyjmowaniu odpowiednich ilości wody.

Zioła na zmęczone oczy

Jak już zostało zasygnalizowane powyżej, wśród naturalnych sposobów na zmęczone oczy niezwykle dużą rolę przypisuje się różnego typu fitoterapeutykom.

Wyciągi z roślin leczniczych znajdują się w składzie kropli, żeli, maści, można z nich też zrobić samodzielnie okłady.

Jakie zioła stosować na zmęczone oczy? Doskonale sprawdzają się:

  • ziele świetlika,
  • chaber bławatek,
  • oczar wirginijski,
  • nagietek lekarski,
  • babka lancetowata,
  • rumianek,
  • mięta,
  • melisa,
  • szałwia.

W tej grupie wyróżnia się w szczególności świetlik. Na zmęczone oczy wykorzystywany jest on w medycynie ludowej i ziołolecznictwie od wieków. Może być składnikiem naparów, ale też kropli i kosmetyków.

P. Znajdek-Awiżeń i wsp. przywołują wyniki badań, w których krople zawierające wyciąg z tej rośliny leczniczej stosowano u pacjentów z takimi objawami, jak zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie czy uczucie ciała obcego.

W przypadku większości z nich efekty terapeutyczne były bardzo pozytywne, w dodatku zanotowano dobrą tolerancję preparatu zawierającego w składzie ekstrakt ze świetlika.

Tak jak zostało wspomniane wyżej, z większym ryzykiem wiąże się stosowanie rumianku na oczy. Zawarte w nim substancje mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne - kontaktowe bądź anafilaktyczne, możliwe są też odczyny krzyżowe z alergenami innych roślin.

Niekiedy też robi się kompresy z szałwii, czy okłady z melisy lub mięty. Nie są one jednak tak popularne, jak choćby zwykła herbata.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Co jeszcze można zrobić na zmęczone oczy? Jakie inne domowe sposoby warto znać?

Oprócz kompresów rozgrzewających na oczy z herbaty czy rumianku i zimnych z użyciem schłodzonych sztućców czy mrożonek, kładzie się na oczy pokrojonego w plastry ogórka zielonego.

Jest to jeden z najstarszych „babcinych” patentów, który może przynieść znaczną ulgę, a także poprawić kondycję skóry wokół oczu.

Ogórek, podobnie jak choćby aloes, nawilża, jest też bogatym źródłem witaminy C, działa tonizująco, rozjaśniająco. Redukuje także przebarwienia, wyrównując koloryt powiek.

Na podobnej zasadzie robi się niekiedy okłady z mleka. Nasączone nim płatki umieszcza się na powiekach, podobnie jak waciki zamoczone w herbacie czy rumianku. Efektem jest przede wszystkim zmniejszenie opuchlizny na powiekach.

Wiele osób pyta, czym przemywać oczy? Może to być sól fizjologiczna, która nawilża powierzchnię oka, choć warto pamiętać, że w przypadku zespołu suchego oka będzie to działanie jedynie doraźne.

Tego typu sól nie jest remedium na zaburzenia związane z niewystarczającą produkcją filmu łzowego.

Makijaż na zmęczone oczy

W sytuacji, gdy żadne zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne nie przynoszą efektu, w ostateczności można przykryć zasinienia i przekrwienia skóry wokół oczu makijażem, (na podobnej zasadzie maskuje się też opuchliznę).

Co zrobić aby oczy nie wyglądały na zmęczone, jak ukryć defekty estetyczne? Podstawą jest korektor, który przed użyciem pudru czy fluidu należy nanieść na skórę wokół oczu, aby rozjaśnić jej koloryt i wyrównać przebarwienia.

Przeważnie odradza się używanie ciemnych kredek, które mogłyby w takiej sytuacji potęgować efekt przytłoczenia. Zamiast tego lepiej jest używać rozświetlających i „otwierających” oczy cieni w jasnych barwach.

Należy jednak pamiętać, że taki makijaż można stosować jedynie doraźnie. Gdy stan zmęczenia, pieczenia i bólu oczu utrzymuje się dłużej warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Paulina Znajdek-Awiżeń, Elżbieta Studzińska-Sroka, Wiesława Bylka, Ziele świetlika – działanie i zastosowanie lecznicze, stan badań, Postępy Fitoterapii 4/2013.
  • Hypromeloza, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=373, [data dostępu:13.10.2022].
  • Thealoz - krople do oczu, https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/84126,Thealoz-krople-do-oczu, [data dostępu:13.10.2022].
  • Okłady ze świetlika, https://pzn.org.pl/oklady-ze-swietlika/, [data dostępu:13.10.2022].
  • Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Ophtha Therapy, Vol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm
Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm
Krople jako sposób na zmęczone oczy
Sposoby na zmęczone oczy - krople, okłady, okulary. Co pomaga?
Oko kobiety
Laserowa korekcja wzroku - wskazania, efekty i powikłania
Zbliżenie na ludzkie oko
Laserowa korekcja wzroku - dlaczego warto ją wykonać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!