dziecko połykające syrop


Od lat Polacy są w światowej czołówce pod względem ilości zażywanych leków. Coraz większą wagę przykładamy do tego, aby w ich składzie były jedynie naturalne składniki. Stąd też tak ogromne zainteresowanie syropami homeopatycznymi.

Syrop należy do najstarszych ze znanych ludzkości postaci leków. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa sherab, oznaczającego napój. Niezależnie od zastosowania, sporządza się go według podobnej procedury. Spreparowana wcześniej substancja lecznicza zostaje rozpuszczona w stężonym, około 60-procentowym roztworze cukru, najczęściej sacharozy.

Szczególne szerokie zastosowanie syropy znajdują  w pediatrii. Mają zazwyczaj przyjemny smak i są łatwe do przełknięcia, co umożliwia podawanie ich nawet małym dzieciom.

Syropy są jedyną (poza kroplami) formą łagodzenia dolegliwości kaszlowych u najmłodszych, gdyż tabletki na kaszel można podawać dopiero od 12 r.ż. Cenią je sobie także osoby starsze, którym sprawia kłopot połykanie tradycyjnych pastylek.

Głównym przeznaczeniem syropów jest łagodzenie objawów towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych, takich jak ból gardła i kaszel. Syropy na kaszel są obecnie jednymi z najczęściej kupowanych medykamentów w naszym kraju, zwłaszcza spośród specyfików dostępnych bez recepty. Jednocześnie są preparatami, których zakup najczęściej konsultujemy z farmaceutą.

Jaki syrop wybrać?

Z przeprowadzonych z farmaceutami wywiadów wynika, że bardzo często nie potrafimy samodzielnie rozpoznać rodzaju kaszlu. Dlatego o wyborze syropu decyduje najczęściej… smak.

Na rynku znajduje się obecnie kilkanaście marek płynnych preparatów łagodzących kaszel. Z badań wynika, że przy wyborze syropu kierujemy się przede wszystkim sugestią lekarza lub farmaceuty, dotychczasowymi doświadczeniami lub opinią znajomych. Najbardziej istotna jest dla nas efektywność preparatu, a źródłem wiedzy na ten temat są specjaliści lub osoby, którem miały styczność z danym preparatem. Znajduje to odzwierciedlenie także w praktyce lekarskiej.

– Po otrzymaniu recepty pacjenci są głównie zainteresowani skutecznością zaordynowanego syropu i bezpieczeństwem jego stosowania (np. u kobiet w ciąży). Pytają przede wszystkim, jak szybko zacznie działać preparat i kiedy ustąpią dokuczliwe objawy – mówi dr Marek Lorenc, specjalista medycyny rodzinnej.

Syrop musi być bezpieczny

W opinii aptekarzy biorących udział w badaniach również bezpieczeństwo ma dla nas ogromne znaczenie, dlatego w aptece bardzo często pytamy o brak przeciwwskazań do stosowania leku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kupowany preparat będzie podawany małemu dziecku. Farmaceuci zwykle polecają wówczas produkty zawierające tylko naturalne składniki, bowiem w przypadku syropów zawierających niebezpieczne składniki chemiczne mogą się pojawić się niepożądane objawy, np. w postaci nudności, wymiotów, podrażnień przewodu pokarmowego lub nadmiernego pobudzenia. Problem ten nie istnieje, gdy zastosujemy syrop w pełni naturalny i wyprodukowany specjalnie dla najmłodszych pacjentów.

Syropy homeopatyczne – na czym polega ich fenomen

Wśród aptekarzy uczestniczących w badaniach dobrą opinią cieszą się syropy homeopatyczne, choć konsumenci pytają o nie rzadziej niż o tradycyjne środki. Klienci, którzy jednak sprawdzili działanie tych syropów, chętnie po nie wracają.

– Homeopatyczne syropy działają na zasadzie drenażu, tj. oczyszczenia narządu dotkniętego chorobą, co znacząco poprawia jego funkcjonowanie i ułatwia proces zdrowienia. To jedna z cech, która decyduje o ich popularności – podkreśla dr Marek Lorenc. Są one także szczególnie polecane, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo stosowania, a także brak przeciwwskazań podczas zażywania innego leku.

Nic nie zastąpi wizyty u lekarza!

Badania wykazały, że Polaków cechuje rozwaga w kwestii wyboru preparatu na kaszel. W aptece staramy się unikać podejmowania emocjonalnych decyzji. Podstawowe znaczenie ma dla nas posiadana wiedza na temat skuteczności specyfiku oraz opinia fachowców. Pacjent zgłaszający się z prośbą o rekomendację syropu na ogół może liczyć na rzetelną poradę opartą na wiedzy i doświadczeniu.

- Trzeba jednak pamiętać, że rozmowa z aptekarzem nie jest w stanie zastąpić konsultacji lekarskiej. Jeśli 3 dni po zastosowaniu syropu nie ma radykalnej poprawy lub są objawy ogólnego pogorszenia, w trosce o swoje zdrowie należy pilnie zasięgnąć rady lekarza rodzinnego – podsumowuje dr Lorenc.


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [6]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
Zupełnie jak u mnie - zawsze najpierw się pytam, jak smakuje, a dopiero potem dopasowuję syrop do kaszlu :P
2012.09.27 14:01 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
jak dotąd preferowałam babke lancetowatą, ale nie wiem, czy to syrop homeopatyczny
2012.09.27 16:01 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Z dzieciństwa pamiętam picie syropu z cebuli i czosnku na wzmocnienie odporności, pyyycha! :-)
2012.09.29 15:57 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Syrop homeopatyczny to można co najwyżej z naleśnikami zjeść. Pomaga dorosłym którzy wmawiają sobie ich skuteczność...
2013.10.09 00:02 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Mam pytanie - jakie syropy dajecie swoim dzieciom? Kurcze, dziś się dowiedziałam, że jakieś dziecko umarło, bo wypiło supremin, który był u nas w domu :( Słabe to strasznie - czy znacie jakieś bezpieczne syropki dla dzieci???
2013.10.18 16:39 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
To niestety kolejny dowód na to, że homeopatia jest nie dość, że skuteczniejsza, to jeszcze bezpieczniejsza. Na ból gardła fajne są też syropy prawoślazowe.
2013.10.22 11:29 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

Terapie alternatywne: homeopatia

Terapie alternatywne: homeopatia

Kolejny odcinek z cyklu „Porozmawiajmy o… terapiach alternatywnych”. Homeopatia jest jedną z f...

» Więcej
Czy homeopatia to oszustwo? Czy może pomóc w chorobie?

Czy homeopatia to oszustwo? Czy może pomóc w chorobie?

Przez jednych uznawana za skuteczną formę leczenia, przez innych – za oszustwo. Homeopatia wyw...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: