Nie każdy szmer serca u dziecka powinien być powodem do niepokoju

W każdym wieku dziecka rodzice mogą spotkać się z sytuacją, kiedy od lekarza pediatry otrzymają informację, iż u ich pociechy wysłuchany został szmer nad sercem. Jakkolwiek nie każdy szmer musi wiązać się z wystąpieniem wady serca.

U noworodków a często również u małych niemowląt wysłuchiwane szmery wynikają z tzw. pozostałości życia płodowego, kiedy to niektóre połączenia zarówno wewnątrzsercowe (na poziomie otworu owalnego) jak i poza sercowe (przewód tętniczy) pozostają nadal drożne nawet do 1 r.ż.

W przypadku wysłuchania szmeru nad sercem w tej grupie wiekowej należy w trybie planowym skorzystać z możliwości konsultacji kardiologicznej tak aby monitorować przebieg procesu zamykania się  połączeń pozostałych z okresu życia płodowego.

Powodem wystąpienia szmeru nad sercem u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą być odrębności wynikające z dynamicznego rozwoju i nieco odmiennych warunków hemodynamicznych układu krążenia w wieku rozwojowym lub obecności dodatkowych struktur wewnątrzsercowych (tj. struna ścięgnista) stanowiące całą grupę tzw. szmerów niewinnych. Znakomita większość tych szmerów zanika po okresie pokwitania.

Trzecią grupę stanowią szmery wynikające z istnienia wrodzonej wady serca u dziecka. Towarzyszyć im mogą takie objawy jak gorsza tolerancja wysiłku (szybsze męczenie się niemowlęcia podczas karmienia czy szybsze męczenie się dziecka podczas aktywności fizycznej), słaby przyrost masy ciała lub nawracające infekcje. W każdym przypadku podejrzenia wady serca należy skonsultować dziecko u kardiologa dziecięcego.

ek


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [3]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
Choroba serca u małego dziecka to trauma dla rodziców, niestety zdarzają się coraz częściej. Na szczęście kardiologia niemowląt i dzieci bardzo szybko się rozwija.
2011.12.07 13:50 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Dlatego tak bardzo istotne jest, aby lekarz pediatra przekazując rodzicom informację o szmerach potrafił jasno wyjaśnić, że niekoniecznie musi to oznaczać wadę, bądź też chorobę serca. Należy też pamiętać, że nieleczone/zlekceważone szmery niewinne mogą się okazać groźniejsze od szmerów patologicznych (wrodzonych).
2011.12.07 18:46 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Owszem szybko się rozwija jeśli chodzi o wczesne diagnozy ale jednak większość z wad można wyleczyć operacyjnie dopiero po ukończeniu pełnoletności i po etapie dojrzewania dziecka. A dzieciństwo dziecka z wadą serca nie jest łatwe.
2011.12.08 19:06 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Wiadomość została usunięta przez moderatora.
2012.10.31 16:41

Zobacz także

Przewlekle chorzy ofiarami hackerów

Przewlekle chorzy ofiarami hackerów

Nowoczesne rozruszniki serca, pompy insulinowe i defibrylatory mogą stać się narzędziem ataku ...

» Więcej
Przeszczep serca w Centrum Zdrowia Dziecka

Przeszczep serca w Centrum Zdrowia Dziecka

W Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” po raz pierwszy przeprowadzono przeszczep serc...

» Więcej
Uwaga! Epidemia nadciśnienia

Uwaga! Epidemia nadciśnienia

Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego nie zależnie od wieku chorego kształtują się poniżej 140/90...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

Mapa placówek

Sprawdź najbliższe apteki,
przychodnie, szpitale ...

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: