lekarze w czasie operacji


Macica to niezbędny do rozrodczości organ endokrwienny. Choć jej usunięcie może w wielu przypadkach uratować życie bądź zdrowie kobiety, warto pamiętać, że jest to proces nieodwracalny.

Usunięcie macicy to inaczej histerektomia – najczęściej przeprowadzana operacja ginekologiczna. Niestety, ze względu na to, że zabiegowi poddawane są często pacjentki będące w okresie przedmenopauzalnym, kobiety niechętnie się na niego decydują – usunięcie macicy uniemożliwia bowiem w przyszłości posiadanie potomstwa. Niezależnie jednak od ewentualnych skutków ubocznych, histerektomia dla wielu kobiet jest jedyną drogą do zdrowia.

Usunięcie macicy – kiedy należy to zrobić?

Zbudowana z trzonu i szyjki macica umocowana jest w ciele kobiety za pomocą wiązadeł. Choć nie produkuje hormonów (robią to jajniki), jej obecność ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego jeśli zdecydujemy się na histerektomię, warto dowiedzieć się o zabiegu jak najwięcej.
Lekarze zalecają histerektomię głównie z powodu:

  • mięśniaków
  • guza przydatków (przydatki - jajniki i jajowody oraz otaczające tkanki)
  • chorób błony śluzowej macicy
  • krwawienia z dróg rodnych
  • endometriozy

Wyróżniamy histerektomię całkowitą, częściową lub radykalną - macicę można zatem usunąć z przydatkami, jak i bez nich. O konieczności ich eliminacji zdecydować powinien jednak indywidualnie lekarz – wszystko zależy bowiem od stanu zdrowia pacjentki i jej schorzenia. Warto też wiedzieć, że usuniecie przydatków to wciąż w środowisku medycznym kwestia sporna. Część lekarzy twierdzi, że jeśli przydatki są zdrowe, nie ma potrzeby ich usuwania wraz z macicą - jajniki wciąż będą wydzielały estrogeny, co ustrzeże kobietę przed wcześniejszym klimakterium. Zdaniem innych lepiej je jednak usunąć od razu, by wyeliminować ryzyko wystąpienia raka jajnika. Jedno jest pewne – choć teoretycznie usunięcie jajników nie ma negatywnego wpływu na zdrowie pacjentki, konieczna jest wówczas hormonalna terapia zastępcza (HTZ), która pomaga organizmowi wrócić do równowagi.

Hormonalna terapia zastępcza – kiedy można ją stosować?

Wśród powodów stosowania hormonalnego leczenia zastępczego – oprócz przedwczesnej menopauzy – wymienia się także osteoporozę, profilaktykę przed chorobą wieńcową oraz dolegliwości moczowe. Terapii hormonalnej nie należy jednak stosować w przypadku, gdy histerektomii dokonano z powodu raka trzonu macicy. HTZ nie jest zalecana także kobietom, którym usunięto macicę i przydatki już po okresie menopauzy – jajniki już wcześniej bowiem przestały produkować hormony. Niezależnie jednak od wskazań, decyzję o stosowaniu hormonów powinien podejąć ginekolog po konsultacji z onkologiem.

Co się dzieje z ciałem kobiety po usunięciu macicy?

Po histerektomii kobieta przestaje miesiączkować (co większość pacjentek traktuje jako niewątpliwą zaletę zabiegu), nie ma też potrzeby przyjmowania antykoncepcji. Wprawdzie zaraz po operacji jest możliwe niewielkie krwawienie, powinno jednak ono ustąpić po kilku lub kilkunastu tygodniach. Jeśli tak się nie stanie, należy skonsultować to z lekarzem. Ważne jest też, by kobieta wracała stopniowo do aktywności fizycznej – pozwoli to zapobiec powikłaniom pooperacyjnym.

Usunięcie macicy można wykonać na dwa sposoby: poprzez otwarcie jamy brzusznej lub przez pochwę. W wybranych przypadkach jest to możliwe za pomocą zabiegu laparoskopowego. Jest to metoda mało inwazyjna, bez potrzeby rozległego rozcinania powłok brzucha jak w tradycyjnych operacjach.

Usunięcie macicy – czego się boimy?

Histerektomia, choć konieczna, może być jednak przyczyną wystąpienia wielu komplikacji zdrowotnych. Najczęstszym wynikiem usunięcia macicy jest obniżenie się ścian pochwy (zdarza się, że kobiety uskarżają się na jej wysuwanie), czemu z kolei może towarzyszyć nieotrzymanie moczu. Możliwe są również infekcje cewki moczowej i pęcherza.

Usunięcie macicy nie powinno jednak mocno wpłynąć na relacje seksualne. Zdarza się jednak, że kobiety po zabiegu dość często przestają odczuwać satysfakcję z życia seksualnego - wiele kobiet narzeka też na uczucie suchości w pochwie i bolesne stosunki. Pomóc w takich przypadkach mogą lubrykanty, a także wizyta u psychologa lub seksuologa - większość problemów leży bowiem w sferze psychicznej (zobacz: „Usunięcie macicy a życie seksualne").


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [2]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
brzmi groźnie...
2012.09.26 09:33 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
histerekomia - brzmi histerycznie wręcz. a nie ma co się za bardzo bać/stresować.martwić/przerażać.
2012.09.27 16:34 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

Hospitalizacja po laparoskopii

Hospitalizacja po laparoskopii

Specjalnie dla portalu Medme.pl o laparoskopii opowiada prof. CMPK dr hab. med. Wiesław Tarnow...

» Więcej
Muzyka po operacji łagodzi ból. Badanie wśród dzieci

Muzyka po operacji łagodzi ból. Badanie wśród dzieci

Pacjenci pediatryczni, którzy przez 30 minut po poważnej operacji słuchali przebojów Rihanny, ...

» Więcej
Usunięcie macicy a życie seksualne

Usunięcie macicy a życie seksualne

Usunięcie macicy nie wyklucza nikogo z życia rodzinnego czy płciowego. Jednak utrata organu st...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: