ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Woda alkaliczna - zasadowa. Poznaj jej właściwości zdrowotne

Ludzki organizm jest zbudowany w aż 70% z wody. Bez niej człowiek może przeżyć zaledwie kilka dni. Zwykła woda pitna nie posiada jednak aż tylu właściwości zdrowotnych, co woda alkaliczna. Na czym polega fenomen tego płynu?
Szklanka wody alkalicznej
Źródło: 123RF
Spis treści

Woda alkaliczna wyróżnia się na tle innych wód wysokim pH. Chemicznie czysta woda posiada pH na poziomie około 7, tymczasem woda alkaliczna – nazywana też zasadową – cechuje się pH powyżej 7,5.

Taka wartość pH pozwala utrzymać równowagę kwasowo-zasadową krwi, a woda o takowych parametrach bardziej nawadnia organizm. Woda alkaliczna oczyści organizm z toksyn, a także zapewni nam lepsze samopoczucie i doda energii.  Jej regularne spożywanie może przyczynić się równie do zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę, nowotwór lub nadciśnienie.

Reklama

Jak zrobić wodę alkaliczną?

Wodę alkaliczną możemy samodzielnie przygotować w domu z jednego z poniższych przepisów.

Przepis 1

  • 2 litry przefiltrowanej wody
  • 1 łyżka soli himalajskiej
  • 1 cytryna (najlepiej ekologiczna)

Cytrynę sparzamy wrzątkiem i dokładnie szorujemy. Do dzbanka wlewamy wodę i wrzucamy do niej owoc pokrojony w plasterki. Dodajemy łyżkę różowej soli himalajskiej, która dodatkowo zmineralizuje wodę. Zostawiamy na 8-12 godzin w temperaturze pokojowej.

Przepis 2

  • szklanka wody przefiltrowanej
  • 1/8 łyżki sody oczyszczonej

W szklance wody rozpuszczamy sodę oczyszczoną i dokładnie mieszamy niemetalową łyżeczką. Pijemy bezpośrednio po przygotowaniu.

Istnieją specjalne generatory, które przekształcają zwykłą wodę w alkaliczną. W sprzedaży są również suplementy, które – dodane do wody – nadają jej zasadowego charakteru. Można zakupić je na przykład przez internet.Woda alkaliczna – gdzie kupić?

Na Podkarpaciu znajduje się źródło wody o wysokim PH. W formie butelkowanej możemy znaleźć ją w sklepach internetowych. W jej składzie znajdują się sód, potas, lit, wapń i magnez, a szczególne właściwości tego płynu wspomagają pracę serca i naczyń oraz system nerwowy. Każda woda alkaliczna oczyści nasz organizm z toksyn dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym. Regularne picie wody zasadowej odczuje także nasza skóra – nawadnianie się jest bowiem jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie możemy sobie zafundować. Odpowiednie nawodnienie pomoże także w zgubieniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Reklama

Warto pić wodę

Wzbogacenie diety o wodę alkaliczną to dobry pomysł, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, pamiętaj o piciu zwykłej wody mineralnej. Dziennie powinniśmy przyjmować minimum 1,5l płynów – najlepiej właśnie pod postacią wody. Jeśli nie lubisz pić samej wody, dodaj do niej plaster cytryny lub ogórka. Szerokim łukiem omijaj wody smakowe – zawarty w nich cukier i sztuczne aromaty nie przysłużą się zdrowiu. W niektórych miastach Polski (m.in. w Łodzi) bez przeszkód można pić wodę z kranu. Posiada ona właściwości bardzo zbliżone do butelkowanej wody mineralnej. Zadbaj o zdrowy nawyk i zawsze miej przy sobie butelkę wody – Twój organizm Ci za to podziękuje!

Zobacz też:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Napoje
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?
Parzenie melisy
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Filiżanka mleka z kurkumą
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis
Grzaniec alkoholowy
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Syrop z mleczu mniszka lekarskiego
Sprawdzony przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Na co pomaga i jak zrobić go w domu?
Woda z brzozy
Jakie właściwości ma woda brzozowa? Poznaj działanie i zastosowanie
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!