Chorowanie za granicą

Czy można kupić lek za granicą i przywieźć go do Polski? Pytanie to zadała mi ostatnio moja znajoma, która chce wyjechać za granicę i zastanawiała się czy jak zachoruje i dostanie lek od tamtejszego lekarza, to będzie mogła leczyć się nim w naszym kraju.

Odpowiedz brzmi: tak. W świetle obowiązujących przepisów ustawy o prawie farmaceutycznym każdy z nas może przywieźć do kraju na własne potrzeby lecznicze 5 najmniejszych opakować każdego leku. Nie dotyczy to środków odurzających i substancji psychotropowych, których nie wolno samemu wwozić do kraju.

Możesz przywieźć ale dla siebie

Przy wwozie leków do Polski na granicy musimy udowodnić celnikowi, że zakupione przez nas opakowania preparatów są rzeczywiście najmniejsze z możliwych. Pomóc nam w tym może oświadczenie lekarza (pisemne zalecenie leczenia) wystawione przez zagranicznego specjalistę.

Mając w Polsce lek przywieziony przez nas z zagranicy, nie wolno go nam sprzedawać, to  przestępstwo. Przestępstwem będzie także przywiezienie większej ilości opakowań leku.

A co z importem docelowym czyli jak kupić lek niezarejestrowany w Polsce

Zdarza się niekiedy, że do leczenia chorej osoby w Polsce pilnie jest potrzebny lek, który nie jest zarejestrowany w naszym kraju, ale jest niezbędny dla ratowania życia lub zdrowia chorego. Wówczas można taki lek sprowadzić do Polski pod pewnymi warunkami. Specyfik musi być dopuszczony do obrotu w kraju, z którego jest sprowadzany, a po drugie polski wykaz leków nie może zawierać zarejestrowanych odpowiedników. Jest to tzw. import docelowy leku.

Procedura ta jest sformalizowana i opiera się na zapotrzebowaniu szpitala albo lekarza prowadzącego leczenie poza szpitalem, które jest potwierdzone przez konsultanta wojewódzkiego z danej dziedziny medycyny, a następnie przez Ministra Zdrowia. Gdy liczy się czas zapotrzebowanie można przekazać do Ministerstwa Zdrowia faksem lub elektronicznie, a później dostarczyć dokument papierowy. Numery telefonów, pod które należy dzwonić w sprawach dotyczących importu docelowego: 22- 634-94-42 lub 22-634-94-19.

Viagra z zagranicy lepsza niż polska

Z obserwacji wynika, że największą grupą kupowanych leków za granicą są suplementy diety, leki homeopatyczne i preparaty na impotencję. Trudno mi odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje. Przecież w naszych aptekach są setki tego typu preparatów. Na dodatek starannie przebadanych i ocenionych pod względem składu i bezpieczeństwa. Możemy być pewni, że  leki dostępne w polskich aptekach są nadzorowane. A w przypadku, kiedy jakiś lek nam zaszkodzi, możemy zwrócić się z roszczeniami do producenta.

W krajach Unii Europejskiej lub w Stanach Zjednoczonych również istnieje system kontroli  rejestracji leków i suplementów diety. W większości w Polsce mamy te same leki, co w tamtych krajach, tylko pod zmienionymi nazwami. Produkują je głównie duże koncerny mające sieć sprzedaży na całym świecie.

Większym problemem jest kupowanie leków i suplementów w krajach poza UE, gdyż tam o jakości i bezpieczeństwie medykamentów nie wiemy nic.

W zagranicznych suplementach diety zdarzają się bowiem zanieczyszczenia silniejszymi substancjami, które mają wzmacniać działanie takiego środka. Wiem, że na przykład zanieczyszczenia wykrywane są w suplementach diety stosowanych na potencję, które sprowadzane są z Azji. Mężczyzna nieświadomy siły działania i składu takiego preparatu może narazić swe zdrowie i życie.

Sama będąc na wakacjach w Egipcie widziałam, że w aptekach można było kupić każdy lek i suplement diety bez recepty za kilka czy kilkanaście dolarów. Pomimo silnego namawiania nie zdecydowałam się na egipskie specyfiki. Zdrowie jest dla mnie zbyt cenne.

Kupując przywożone leki z zagranicy nie mamy gwarancji co do warunków ich przechowywania. Nadmiar zimna lub upał może źle wpływać na substancję czynną i powodować, że dany lek nie będzie wystarczająco skuteczny.

W Polce na linii producent – hurtownia  - apteka mamy zagwarantowane optymalne warunki środowiskowe dla leków.

Ek, SZO


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [9]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
A czy kiedykolwiek,ktokolwiek sprawdzał waz pod kątem leków, które przywozicie ze soba do Polski? Bo mnie nigdy!
2012.01.26 18:20 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Tak naprawdę nigdy nie myślałam o tym w takich kategoriach. Parę razy zdarzyło mi się kupić jakieś lekarstwa za granicą,ale nigdy nie pomyślałabym,że mogę przywieźć do Polski tylko jakąś określoną ilość.
2012.01.26 19:25 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Do niektórych leków w Polsce nie ma dostępu. Nieraz widziałem w internecie propozycje kupna i przysłania do Polski.
2012.01.26 21:28 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Szczerze mówiąc to nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale czemu ktoś miałby sprawdzać jakie (skąd)leki biorę? W świetle tragicznej listy leków refundowanych jaką mamy w Polsce, kupowanie leków za granicą może stać się dla niektórych ostatnią deską ratunku.
2012.01.27 03:20 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Wynika z tego, że te same leki, które znikają w PL z listy leków refundowanych za granicą są dużo tańsze niż u nas? Po co inaczej płacić za leki z zagranicy skoro są i w Polsce, tylko że droższe...
2012.02.01 13:58 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Od czasu kiedy jesteśmy w UE pod żadnym kątem nie byłem sprawdzany... Przynajmniej w Unii... ;]
2012.02.01 21:50 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Nie wszystkie leki są o wiele tańsze za granicą, znam ludzi którzy sprowadzająleki z Polski bo w ich krajach są za drogie.
2012.02.07 13:42 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Użytkownik ronson pisze: Nie wszystkie leki są o wiele tańsze za granicą, znam ludzi którzy sprowadzająleki z Polski bo w ich krajach są za drogie.
2014.04.21 15:59 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
ja kupuje w waptece i o ile mi wiadomo to wysyłają leki za granicę. Oferta jest dość dużą i ceny też dość dobre.
2014.04.21 16:01 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: