różowa wstążka


Wiele kobiet, dostrzegając zmiany w wyglądzie piersi czy wyczuwając w nich jakieś zgrubienia, odkłada wizytę u lekarza, bojąc się, że oznaczać one będą raka.

To wielki błąd, ponieważ większość guzków piersi (aż 80 proc.) nie ma nic wspólnego z rakiem. A gdyby nawet diagnoza potwierdziła nowotwór, to wczesne rozpoczęcie leczenia daje ogromną szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Większość guzków to jedynie pewne odchylenia od normy, nieprawidłowości, będące w jakimś stopniu następstwem działania hormonów. Mogą pojawić się u każdej kobiety w wieku przedmenopauzalnym. Lekarze nazywają je zmianami. Są trzy rodzaje takich łagodnych guzków, przy czym każdy z nich powstaje na różnych etapach życia kobiety.

Czym są włókniakogruczolaki

Włókniakogruczolaki z reguły pojawiają się między 15. a 30. rokiem życia. Choć powstają najczęściej u nastolatek i młodych kobiet, mogą tworzyć się w każdym wieku, aż do menopauzy. U kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą – nawet później. Zdarza się to jednak rzadko.

Włókniakogruczolaki - jak powstają?

Włókniakogruczolaki tworzą się z komórek gruczołowych, które zaczynają się nadmiernie rozrastać. Mogą pojawić się w każdej części piersi, ale najczęściej umiejscawiają się w pobliżu brodawki. Zwykle zawierają także elementy tkanki włóknistej, dlatego nazywa się je włókniakogruczolakami. Mają gładką powierzchnię, regularne brzegi, są jędrne, ale nie twarde w dotyku, łatwo się przesuwają. Nie bolą. Rosną bardzo wolno, osiągając średnicę od jednego do kilku centymetrów. W jednej piersi może powstać nawet kilka włókniakogruczolaków.

Na czym polega ich leczenie?

Gdy wszystkie badania potwierdzą, że guzek jest włókniakogruczolakiem, dalsze postępowanie zależy m.in. od wieku kobiety. U młodych kobiet, przed 25. rokiem życia, włókniakogruczolaki zwykle nie wymagają leczenia. Jeśli są małe i nie rosną, można je pozostawić – należy jednak zgłaszać się do lekarza na badania kontrolne. Gdyby guzek zaczął się szybko powiększać, trzeba go usunąć. Natomiast włókniakogruczolaki pojawiające się u kobiet w średnim wieku i starszych (nowe, a nie te, które istnieją od dawna) należy, zdaniem lekarzy, usuwać i obowiązkowo poddawać badaniu mikroskopowemu. Istnieje bowiem pewne niebezpieczeństwo, że w badaniach zostały przeoczone obecne w guzku komórki rakowe. Wycięcie guzka lekarze doradzają także wtedy, kiedy wyniki wykonanych analiz nie są jednoznaczne.

Czym są torbiele?

Wyczuwamy je jako guzki, zgrubienia, ale w rzeczywistości są to podobne do pęcherzyków, wypełnione płynem przestrzenie w tkance gruczołowej piersi. Mogą tworzyć się pojedyncze torbiele, ale często (aż w połowie przypadków) powstaje ich wiele – w jednej lub w obu piersiach. Są okrągłe, w dotyku gładkie, łatwo się przesuwają. Osiągają rozmiary od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zwykle zmieniają się w czasie cyklu menstruacyjnego – powiększają się przed miesiączką, a po jej zakończeniu maleją. Małe torbiele przeważnie nie powodują dolegliwości. Trudno jest nawet wyczuć je dotykiem, dlatego najczęściej wykrywane są przypadkowo, np. podczas wykonywanego w ramach profilaktyki badania ultrasonograficznego. Duże torbiele są wyczuwalne i może im towarzyszyć rozlany, tępy ból piersi w okolicy pachy.

Kiedy torbiele należy usuwać?

Kiedyś usuwano je niemal zawsze, na wszelki wypadek, w obawie przed zezłośliwieniem. Dziś wiadomo, że szanse na to, że takie guzki mają charakter łagodny, wynoszą prawie 100 proc. Lekarze najczęściej zalecają więc ich obserwację. Tylko w przypadku dużych i bolesnych torbieli wykonuje się tzw. aspirację, czyli odsysanie wypełniającego torbiel płynu. Dzięki temu zgrubienie w piersi wyraźnie zmniejsza się, a następnie znika.

Niestety, w około 10 proc. przypadków po jakimś czasie „stare” torbiele ponownie wypełniają się płynem i znowu są wyczuwalne jako guzki. U niektórych kobiet cysty tworzą się już jednak w innym miejscu. W takiej sytuacji konieczne są ponowne badania diagnostyczne. Usunięcie torbieli jest niezbędne tylko wówczas, gdy np. w ich ścianach wykryto podejrzane lub złośliwe komórki nowotworowe. Zdarza się to bardzo rzadko.


Masz pytania? Podyskutuj na forum

Komentarze [3]

Zaloguj się, by dodać komentarz lub komentuj anonimowo:
Twój nick:
trochę się uspokoiłam - wydawało mi się wcześniej, że wszystkie guzki są niebezpieczne
2012.11.06 13:24 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
i na badania odmaszerować!
2012.11.06 14:42 Odpowiedz Zgłoś naruszenie
Jeeeju... ulga, mam 15 lat i przy brodawce mam jakiś guz. wykryłam go palcami i moge moge powiedziec ze jest go torbiel ponieważ jak przyłożyłam latarke to jest przezroczysty, czyli znajduje sie w nim płyn. Ale idę do lekarza i musze sę tego pozbyć.m.in. ten artykuł mnie uspokoił! C:
2013.10.11 22:03 Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Zobacz także

Lek wydłuża życie chorych na czerniaka nawet do 10 lat

Lek wydłuża życie chorych na czerniaka nawet do 10 lat

Dzięki nowemu lekowi 20-25 proc. pacjentów z zaawansowanym czerniakiem skóry żyje już 10 lat –...

» Więcej
Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy

Czym jest rak szyjki macicy? Wyjaśniamy, jak i gdzie się rozwija ten drugi co do częstości wys...

» Więcej
Ziarnica złośliwa – stopnie zaawansowania

Ziarnica złośliwa – stopnie zaawansowania

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina, chłoniak Hodgkina) to nowotwór atakujący węzły chłonne or...

» Więcej

Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: