Narządy płciowe zewnętrzne

Do zewnętrznych narządów płciowych męskich zalicza się prącie (penis) oraz worek skórny obejmujący jądra, nazywany moszną (scrotum). Prącie znajduje się ku przodowi od spojenia łonowego i kości łonowych, powyżej moszny. Składa się z nasady, trzonu oraz żołędzi (glans penis). Żołądź pokryta jest cewkowatym fałdem skórnym – zdwojeniem skóry, nazywanym napletkiem (preputium). Prącie obejmuje cewkę moczową, która jest także przewodem, przez który nasienie wydostaje się na zewnątrz organizmu.

Zewnętrzne narządy płciowe kobiety nazywa się sromem niewieścim (pudendum femininum). Srom od przodu graniczy z przednią ścianą brzucha, ku tyłowi z kroczem a bocznie z powierzchnią przyśrodkową ud. Najbardziej zewnętrznie położonymi jego elementami są wargi sromowe większe (labia majora pudendi), rozdzielone szparą sromu. Ponad nimi rozpoczyna się wzgórek łonowy (mons pubis). Jest to wyniosłość trójkątnego kształtu, zbudowana z tkanki tłuszczowej, położona ponad spojeniem łonowym. W postawie stojącej prawie zupełnie zakrywa pozostałe elementy sromu. W okresie dojrzewania pokrywa się włosami łonowymi. Rozchylając wargi sromowe większe dostrzega się przedsionek pochwy objęty wargami sromowymi.
Do przedsionka pochwy uchodzi osobno cewka moczowa jak i pochwa. Kształt i wielkość ujścia pochwy jest różny zależnie od tego, czy srom jest otwarty i czy błona dziewicza (hymen) jest jeszcze zachowana. Do przodu i ku górze od warg sromowych mniejszych leży narząd jamisty – łechtaczka, która jest odpowiednikiem męskiego prącia.

Biodra i talia - porównanie

Do prawidłowego działania podstrony wymagana jest wtyczka Adobe Flash PlayerGet Adobe Flash player
Zewnętrzne narządy płciowe mężczyzny

Do prawidłowego działania podstrony wymagana jest wtyczka Adobe Flash PlayerGet Adobe Flash player
Zewnętrzne narządy płciowe kobiety

Do prawidłowego działania podstrony wymagana jest wtyczka Adobe Flash PlayerGet Adobe Flash player
Porównaj ceny leków,
znajdź tańsze zamienniki.

Wirtualny diagnosta

Sprawdź, co Ci dolega
z naszym wirtualnym diagnostą

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Polecane

Anatomia człowieka

Odkryj tajemnice
ludzkiego ciała

© Pharma Partner 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone

X

Logowanie:

login:

hasło: