Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

34 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Waga, który to miesiąc

34 tydzień ciąży to ósmy miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Termin porodu zbliża się i oba organizmy: płodu i ciężarnej intensywnie przygotowują się do tego cudownego wydarzenia. Waga płodu wzrasta o kolejne gramy oscylując teraz wokół 2200 g. Ciężarna coraz częściej i coraz silniej odczuwa skurcze Braxtona-Hicksa, które niejednokrotnie będą kojarzyły jej się z porodem. Czy to już poród czy tylko ćwiczenia macicy?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

34 tydzień ciąży – który to miesiąc?

34 tydzień ciąży, czyli ósmy miesiąc noszenia brzucha oznacza trzeci trymestr ciąży. Figura ciężarnej od początku trwania ciąży uległa wielkiemu przeobrażeniu.

W końcowej fazie ciąży brzuch przyszłej mamy przywodzi na myśl piłkę do koszykówki, a niekiedy piłkę plażową. Nic dziwnego, macica podeszła już pod same żebra. Jej długość od górnej części kości łonowej do górnej części macicy wynosi tyle ile liczba tygodni trwania ciąży – 34 cm.

Macica powiększa się, a wraz z nią jej mieszkaniec i napiera na sąsiadujące organy wewnętrzne powodując liczne dolegliwości ciążowe, szczególnie dotkliwe w ostatnich tygodniach ciąży. Należą do nich m.in.:

  • ból pleców,
  • bóle głowy,
  • bóle miednicy,
  • skurcze łydek,
  • obrzęki,
  • zatwardzenie,
  • niestrawność,
  • zgaga,
  • hemoroidy,
  • nietrzymanie moczu,
  • częste parcie na pęcherz,
  • mdłości,
  • zdenerwowanie,
  • znużenie,
  • problemy ze snem,
  • upławy,
  • nieustający katar, itd.

Reklama

34 tydzień ciąży – waga dziecka i ciężarnej

A w macicy baraszkuje płód, który rośnie teraz jak na drożdżach przybierając tygodniowo około 200 gram. Do końca ciąży może przytyć jeszcze około 1 kg. Waga dziecka w 34 tygodniu ciąży wynosi mniej więcej 2200-2300 g. Długość płodu mierzona wraz z nóżkami wynosi około 50 cm.

Płód skupia się teraz na „robieniu masy”, obrastaniu w tłuszczyk, kwestią wzrostu przestaje się zajmować. Mniej więcej w tym okresie przestaje rosnąć, do końca trwania ciąży będzie tylko tyć.

Waga ciężarnej w ósmym miesiącu ciąży także zwyżkuje i to dużo szybciej niż we wcześniejszych tygodniach ciąży. To normalny proces, i choć potrafi zirytować przyszłą mamę, trzeba się z nim pogodzić wierząc, że po porodzie dodatkowe kilogramy szybko odejdą w zapomnienie.

W ósmym miesiącu ciąży kobieta powinna tyć do około 0,5 kg tygodniowo. To zdrowa norma. Ciężarna w żadnym razie nie powinna teraz się odchudzać, ani przesadnie objadać. Oba zachowania są skrajnościami, które należy eliminować dla bezpieczeństwa dziecka, porodu i przyszłej mamy.

Reklama

34 tydzień ciąży – rozwój płodu

Rozwój płodu w 34 tygodniu ciąży wciąż jest bardzo dynamiczny. Szczególnie układ oddechowy i płciowy udoskonalają swoje działanie. Płuca są niemal gotowe na „normalny” oddech, a narządy płciowe wyglądają tak jak u dziecka zaraz po urodzeniu. Jądra chłopców zstępują w tym czasie całkowicie do moszny.

Skóra dziecka staje się różowawa, przestaje natomiast być przezroczysta, wiotka i pomarszczona. Rosną paznokietki, które w ósmym miesiącu ciąży dochodzą do czubków palców.

Mimo, że układ kostny utwardza się, nie dotyczy to kości główki dziecka, które nadal są stosunkowo miękkie i niezespolone, a tym samym bardziej podatne na nacisk.

Jest to bardzo ważne w czasie porodu drogami natury, kiedy główka musi się przecisnąć przez wąski tunel rodny i dopasować rozmiarami do jego maksymalnej rozwartości.

Poród przedwczesny w 34 tygodniu ciąży nie powinien stanowić zagrożenia dla dziecka. Być może nie będzie mu nawet potrzebny inkubator oraz respirator wspierający oddech.

Reklama

34 tydzień ciąży – skurcze macicy

Skurcze macicy w ósmym miesiącu ciąży są typowym objawem. Twardnienie i napinanie się macicy ma służyć treningowi, który ma ją jak najlepiej przygotować do porodu. Tzw. skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się około 20 tygodnia ciąży.

Początkowo są bezbolesne ale nieprzyjemne, ponieważ w ich trakcie kobieta odczuwa silne twardnienie macicy, które ustępuje po około 15 sekundach. U niektórych ciężarnych czas skurczu może przeciągnąć się nawet do kilku minut.

W 34 tygodniu ciąży skurcze pojawiają się coraz częściej i są coraz silniejsze, mogą nawet sprawiać ciężarnej ból. Żeby je przegonić można zmienić pozycję, pochodzić lub przeciwnie – odpocząć, jeśli kobieta wykonywała jakieś czynności na stojąco.

Można spróbować też coś zjeść lub wziąć ciepły prysznic. Jeśli pomimo zastosowania tych sztuczek skurcze nie ustępują, a przybierają na sile i regularności, należy udać się do szpitala wraz z bagażem naszykowanym do porodu. Być może rozpoczął się poród.

Reklama

34 tydzień ciąży – ból brzucha u ciężarnej

Ból brzucha w 34 tygodniu ciąży może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest poród, szczególnie jeśli rodzaj bólu przypomina miesiączkowy, a towarzyszą mu inne dolegliwości określane jako objawy porodu. Jako pozostałe symptomy porodu należy wymienić:

  • odejście wód płodowych,
  • wydobywanie się z pochwy wydzieliny podbarwionej krwią,
  • mocne bóle dolnej partii pleców,
  • uczucie napierania na miednicę,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • nudności.

Dodatkowo kobieta może odczuwać większe zmęczenie lub odwrotnie – nagły przypływ energii.

Ból brzucha może być też spowodowany problemami gastrycznymi, takimi jak przejedzenie, nagromadzenie się gazów w jelitach, niemożność wypróżnienia, itp.

Ponadto ból brzucha może wynikać ze stresu, czy przemęczenia, co w ostatnich tygodniach ciąży jest symptomatyczne dla wielu przyszłych mam. Warto, aby ciężarna w tym czasie pozwalała sobie na więcej luzu, dostarczała sobie jak najwięcej powodów do relaksu i miała pozytywne nastawienie.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!