Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

39 tydzień ciąży - który to miesiąc? Dolegliwości i objawy porodu

39 tydzień ciąży stanowi schyłek dziewiątego miesiąca oraz trzeciego trymestru ciąży. Dolegliwości ciążowe doskwierają ciężarnej coraz silniej. Poród już blisko, więc niedogodności rosną, ale jednocześnie zbliża się wyczekiwany dzień - przyjście na świat maleńkiej istotki, która od dziewięciu miesięcy kiełkuje w brzuchu przyszłej mamy.
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca na brzuchu buciki
Źródło: 123RF
W skrócie
  • 39 tydzień ciąży to moment, kiedy przyjście maluszka na świat jest już bardzo blisko i może nastąpić w każdej chwili.
  • Dziecko w 39 tygodniu ciąży jest całkowicie gotowe do tego, by przyjść na świat. Przybiera też w macicy ułożenie główkowe.
  • Dziewiąty miesiąc ciąży to moment, kiedy poród może nastąpić w każdym momencie. Warto wiedzieć, że podręcznikowo składa się on z trzech okresów.
Spis treści

Reklama

39 tydzień ciąży - który to miesiąc?

39 tydzień ciąży oznacza 9 miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Wszystko się kończy, na szczęście także i ciąża. A jej zakończenie oznacza przyjście na świat wyczekiwanego dziecka.

Dziewiąty miesiąc ciąży to czas kiedy poród może nastąpić w każdym momencie. Ciężarna powinna być zatem gotowa na to wydarzenie. Wszelkie formalności i kwestie organizacyjne powinny być dopięte na ostatni guzik. Spakowana torba z wyprawką do szpitala: dla mamy i dziecka powinny już dawno czekać na swój czas. Akcja porodowa może bowiem rozpocząć się spontanicznie i trzeba być na nią gotowym.

Termin porodu wypada na za około tydzień czasu, jednak przyszła mama może być już od dawna zasypywana pytaniami w stylu: „Kiedy poród?”. W 39 tygodniu ciąży takie „drobiazgi” mogą wyprowadzać ciężarną z równowagi, jednak powinna ona dla dobra dziecka i siebie starać się zachować spokój w każdej sytuacji.

Sen, odpoczynek, odprężenie - to główna triada zadań kobiety w ciąży w tym czasie. Po porodzie nie będzie miała sposobności na niezobowiązującą drzemkę, czy obejrzenie filmu w dowolnym czasie.

Reklama

39 tydzień ciąży a rozwój dziecka

Dziecko w 39 tygodniu ciąży jest całkowicie przygotowane do przyjścia na świat. Waga dziecka wynosi wówczas około 3200-3800 g. Niektóre dzieci są mniejsze w tym czasie, zdarzają się i większe - jedne i drugie stanowią normę wagową, jeśli lekarz nie będzie miał co do tego zastrzeżeń.

Wzrost dziecka dochodzi do 52-58 cm (co nie oznacza, że nie może urodzić się dziecko krótsze lub dłuższe od wymienionych). Co zatem nie powinno dziwić - intensywne ruchy dziecka na tym etapie trwania ciąży nie są już możliwe. Dziecko wielkością można przyrównać do arbuza lub piłki koszykowej.

Warto też wspomnieć, że główka dziecka stanowi jedną czwartą jego masy ciała, co wynika z dobrze rozwiniętego mózgu.

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży stanowi osobniczą kwestię jednak zazwyczaj dziecko staje się okrąglutkie, jego skóra jest różowa, paznokietki wyrastają poza opuszki palców. Wszystkie organy wewnętrzne i systemy osiągają szczytowy rozkwit.

Jak wygląda ułożenie dziecka? Najczęściej maluch przybiera ułożenie główkowe - jest zwrócone główką w dół, w stronę kanału rodnego, co oznacza pełną gotowość do zakończenia życia płodowego. Płód może przyjść na świat.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Dolegliwości w 39 tygodniu ciąży

Objawy ciąży w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży mogą być niezmienne od wielu tygodni. Poza ciężkim, dużym brzuchem, który ogranicza ruchy i wygodę ciężarnej, może ona dodatkowo odczuwać:

  • częstsze parcie na mocz,
  • ból pleców,
  • zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • zaparcia,
  • mdłości, itd.

Dolegliwością w ostatnich tygodniach ciąży, która może konfudować kobietę w tym okresie są skurcze przepowiadające, trudne do odróżnienia od prawdziwego porodu, zwłaszcza dla kobiety rodzącej po raz pierwszy.

Inną niedogodnością są obrzęki stóp i rąk, spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Aby tego uniknąć, zaleca się picie dużej ilości wody niegazowanej, unikanie soli w pokarmach, spanie na lewym boku oraz częsty odpoczynek z uniesionymi nogami.

Kobieta w ciąży może też cierpieć na inny rodzaj bólu w tym czasie - rwę kulszową. To dolegliwość bólowa, która pojawia się w okolicy lędźwiowej i przechodzi przez pośladek aż do kolana, a nawet stopy. Być może uda się go przezwyciężyć zażywając spokojnej gimnastyki na dużej piłce rehabilitacyjnej, pływając w basenie, stosując masaże i okłady rozgrzewające.

Reklama

Jakie są objawy porodu w 39 tygodniu ciąży?

Pod koniec ciąży, w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży jej rozwiązanie może nastąpić w każdej chwili, dlatego objawy porodu nie powinny stanowić dla ciężarnej tajemnicy.

Za objawy przedporodowe uznaje się opuszczenie macicy i całego płodu, który lokuje się w miednicy, napór na miednicę oraz na odbyt (do czego nierzadko dochodzi biegunka), zatrzymanie wagi ciała lub nieznaczną utratę kilkuset gramów, zmianę koloru, gęstości i obfitości wydzieliny z pochwy, wydalenie czopu śluzowego, przemianę w zachowaniu ciężarnej (zależnie od kobiety: jedne będą coraz bardziej zmęczone i obolałe, inne - tryskające energią) oraz nasilanie się skurczów przepowiadających (Braxtona-Hicksa), podczas których macica napina się i twardnieje.

Za właściwe symptomy porodu przyjmuje się przekształcenie skurczy w bardzo częste, intensywne, regularne i bolesne (gdzie zmiana pozycji ani kąpiele nie osłabiają skurczy), ból podbrzusza przypominający miesiączkowy, który promieniuje do okolicy krzyżowej, do pachwin, a nawet nóg, pojawienie się wymiotów i biegunki, występowanie różowego lub czerwonawego plamienia oraz pęknięcie błon płodowych.

Jeśli jednak ciężarna czuje, że rozwiązanie nie nadchodzi, może zastanawiać się, jak przyspieszyć poród. Można do tego doprowadzić poprzez czynności takie jak długie spacery, masowanie brzucha czy brodawek. Te czynności stymulują wyrzut oksytocyny, która jest odpowiedzialna za skurcze macicy.

Fazy porodu w 39 tygodniu ciąży

Poród, który może nastąpić w 39 tygodniu ciąży składa się z trzech okresów:

  • pierwszego, podzielonego z kolei na fazę: wczesną lub utajoną, aktywną i przejściową,
  • drugiego, w którym odbywa się urodzenie dziecka,
  • trzeciego, na który przypada urodzenie łożyska, zwanego popłodem.

W pierwszej fazie porodu, przebiegającego w sposób widoczny lub utajony (kobieta nie wie, że już rozpoczął się poród), następuje proces rozwierania szyjki macicy do około 3 cm i jej skracania. Druga faza porodu - aktywna - manifestuje się rozwarciem szyjki macicy do około 7 cm. Przejściowa, trzecia faza porodu objawia się pełnym rozwarciem szyjki macicy, do około 10 cm.

Podany powyżej wzór to podręcznikowy przykład porodu fizjologicznego. Jednak tak jak różne są ciąże i ciężarne, tak odmiennie przebiegają porody u każdej kobiety. Niektóre fazy i etapy ciąży mogą być krótsze lub dłuższe od tego przykładu. Wszystko może też bardzo dynamicznie zmieniać się w czasie porodu.

Ważne dla przyszłych matek jest to, żeby były przygotowane na te odmienności np. poprzez uczęszczanie do szkoły rodzenia, czy zasięganie opinii i porad dotyczących porodu od zaufanych osób, które mają go już za sobą.

Czytaj również

Bibliografia

  • D. Bomba-Opoń, K. Drews, H. Huras, P. Laudański, T.Paszkowski, M. Wielgoś, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 2, strony 58-71, file:///C:/Users/adembowiecka/Downloads/51561-124101-1-PB%20(1).pdf [data dostępu: 27.02.24].
  • NFZ SzczecinPoradnik dla kobiet w ciąży i przyszłych rodziców, https://www.nfz-szczecin.pl/files/5512_nfz_poradnik_dla_kobiet_pop_30_05_ostatecznie.pdf?PHPSESSID=ed4b74fd9466d49029f6399bd3c94769 [data dostępu: 27.02.24].
  • E. Puszczałowska-Lizis, K. Mokrzycka, S. Jandziś, Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2016, Tom 22, Nr 4, 264–269 https://bibliotekanauki.pl/articles/1199430.pdf [data dostępu: 27.02.24].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!