Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?

W końcu nastał wyczekiwany moment - 40 tydzień ciąży i termin porodu. Zakończył się dziewiąty miesiąc ciąży. Często jednak trzeci trymestr ciąży przedłuża się o tydzień, a nawet o dwa tygodnie, kiedy ciężarna nie odczuwa żadnych oznak porodu. W takich sytuacjach zaleca się spokojne czekanie, a jeśli ono nie przyniesie wyczekiwanego porodu, indukuje się akcję porodową lub wykonuje cięcie cesarskie. Dowiedz się, co odczuwa kobieta w tym czasie.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • 40 tydzień ciąży to czas, który teoretycznie zamyka czas jej trwania i rozpoczyna nowy okres - opieki nad maluszkiem po jego narodzinach.
  • Dziecko w 40 tygodniu ciąży jest już bardzo duże (porównuje się je wielkością do dyni) i posiada wszystko to, co jest mu niezbędne do samodzielnego życia na świecie.
  • Ciężarna w 40 tygodniu ciąży nadal jest w terminie i za 10 dni także wciąż będzie w nim będzie. Dlatego, jeśli poród nie następuje, nie zaleca się paniki. Jednocześnie wskazany jest ciągły kontakt z lekarzem prowadzącym ciąży.
Spis treści

Reklama

Czy 40 tydzień to już koniec ciąży?

40 tydzień ciąży jednocześnie zamyka okres ciąży, która teoretycznie powinna się zakończyć wraz z upływem dziewiątego miesiąca ciąży oraz otwiera nowy etap - narodzin dziecka i opieki nad maleństwem. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Trzeci trymestr ciąży finiszuje, ciężarna przebiera nogami wyczekując pierwszych objawów porodu, ale nie zawsze czterdziesty tydzień ciąży oznacza jej koniec. Nierzadko kobieta jest w ciąży jeszcze 1-2 tygodnie zanim nastąpi poród. Wówczas 9 miesiąc ciąży gładko przechodzi w 10!

Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ zakłada się, iż dziecko terminowe to takie, które przychodzi na świat po 37 ale do 42 tygodnia ciąży. Zatem część kobiet cieszy się ze swojego bobaska już na 1-2 tygodnie przed planowanym terminem porodu, inne - poczekają na swoje dziecko jeszcze około 10-14 dni.

W 41 tygodniu ciąży kobieta jest zwykle pod opieką lekarza prowadzącego ciążę. Niektórzy ginekolodzy umawiają się z ciężarnymi pacjentkami na codzienny telefon, podczas którego przyszła mama melduje jak się czuje, lekarz udziela jej ewentualnych wskazówek albo zaleca udać się do jego gabinetu, bądź od razu do szpitala.

Warto wspomnieć, że w tym czasie bicie serca malucha powinno sprawdzać się co dwa dni. W tym celu wykonuje się badanie KTG. Jeśli cokolwiek niepokojące przykuje uwagę lekarza, skieruje on ciężarną na oddział patologii ciąży, gdzie będzie pod ciągłą obserwacją.

Być może ciężarna będzie pojawiała się w doktorskim gabinecie lub w szpitalu na jego dyżurze nawet codziennie. Dobrostan płodu i przyszłej mamy trzeba mieć jednak pod kontrolą, by nie dopuścić do ciąży przenoszonej, czy żeby nie przegapić niepokojących sygnałów, świadczących o problemach dziecka w łonie matki.

Najczęściej w 42 tygodniu ciąży, nawet jeśli poród się nie rozpocznie, kobieta będzie musiała stawić się do szpitala na ścisłą obserwację przebiegu ciąży. W Polsce zwykle wywołuje się poród po upływie 10 dni od terminu porodu.

Reklama

Co odczuwa ciężarna w 40 tygodniu ciąży?

W czterdziestym tygodniu ciąży kobieta może odczuwać podniecenie zbliżającym się terminem porodu, ulgę, że za chwilę będzie „po krzyku” ale też kumulację zmęczenia, roztargnienia i zdenerwowania.

W życiu ciężarnej nadal są obecne dolegliwości (w wielu przypadkach nawet się nasilają), takie jak skurcze Braxtona-Hicksa, bóle brzucha oraz kręgosłupa, obrzęki ciała (głównie rąk i stóp), potrzeba częstego oddawania moczu (kobiecie może wydawać się, że większość doby spędza w toalecie), problemy ze snem, rozchwianie emocjonalne, itp.

Dla własnego komfortu psychicznego kobieta oczekująca dziecka powinna do tej chwili zadbać o domknięcie najpilniejszych spraw związanych z porodem (prywatna położna, poród w wodzie, zabezpieczenie krwi pępowinowej dziecka czy dodatkowe usługi) oraz życiem rodzinnym po powrocie ze szpitala.

Wyprawka do szpitala dla noworodka powinna czekać wyprana i wyprasowana na narodziny maleństwa, a przyszła mama powinna zająć się rozpieszczaniem siebie. Po porodzie może brakować czasu na rozrywkę i relaks.

Reklama

Waga i rozwój płodu w 40 tygodniu ciąży

Waga dziecka w 40 tygodniu ciąży waha się między 2,5 a ponad 3 kilogramami (może dochodzić nawet do 3,5 kg). Wzrost natomiast oscyluje wokół 50 cm, rzadko kiedy wykraczając poza 55 cm. Dziecko ma wielkość, którą można porównać do dyni. Masa malucha jest wystarczająca do tego by wybrać się w niełatwą podróż kanałem rodnym na świat.

Ruchy dziecka na koniec ciąży, przed porodem mogą być odczuwalne, ale nie tak intensywnie, jak miało to miejsce wcześniej. Wynika to z tego, że dziecko jest już na tyle duże, że nie ma już zbyt wiele przestrzeni w macicy do poruszania się.

Nawet jeśli po porodzie noworodek straci nieznacznie na wadze, nie ma powodów do zmartwień, ma spory zapas zebrany w czasie życia płodowego. Poza tym szybko nadrobi tę zgubę już po kilku dniach karmienia piersią.

Rozwój dziecka w jego życiu płodowym dobiegł końca. Płód jest w pełni gotowy do przejścia ze świata wewnętrznego na zewnętrzny. Jego zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu pomogą mu po urodzeniu rozpoznać kojący głos mamy. Dziecko posiada już wszystko, co jest mu niezbędne do samodzielnego życia na świecie.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Pierwsze objawy porodu w 40 tygodniu ciąży

Pierwsze objawy porodu, szczególnie te zobrazowane w filmach, to silne, bolesne, regularne skurcze macicy. Na ekranie wygląda to tak, że kobieta nagle chwyta się za brzuch i krzyczy z bólu. Naprawdę może być … podobnie, ale częściej skurcze trwają od jakiegoś czasu, zanim staną się bolesne.

Wcześniej, być może nawet przez kilkanaście tygodni, ciężarna odczuwała skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa), szykujące macicę do prawdziwych skurczy i rzeczywistej akcji porodowej.

Te prawdziwe skurcze porodowe nie ustępują, ale zawzięcie powracają w regularnych odstępach czasu co 10-15 minut (czasem częściej) za każdym razem silniejsze i bardziej bolesne. Jest to pierwsza faza porodu.

Poza skurczami poród zwiastują także:

  • bóle podbrzusza (podobne do miesiączkowych),
  • bóle odcinka krzyżowego kręgosłupa,
  • uczucie naporu na miednicę,
  • obfite, gęste i zmienione kolorystycznie upławy z pochwy,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • odejście wód płodowych.

Druga faza rozpoczyna się wówczas, gdy szyjka macicy osiąga rozwarcie ok. 10 cm. Będzie trwała ok. 2-3 godzin i zakończy ją pierwszy płacz dziecka. Trzeci etap porodu to poród łożyska, który kończy się zazwyczaj po upływie 30 minut.

O ile nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, zaleca się poród naturalny. Dziecko wydostaje się z brzucha mamy poprzez cesarskie cięcie zazwyczaj jedynie wtedy, gdy zaistnieją pewne czynniki ryzyka.

Reklama

Co oznacza brak oznak porodu w 40 tygodniu ciąży?

Często akcja porodowa następuje w innym czasie od wyznaczonego terminu porodu. Kobiety zazwyczaj chcą już bardzo urodzić, dlatego często zastanawiają się, jak wywołać poród. Pomóc mogą krótkie, ale częste spacery, podczas których główka dziecka zwrócona w kierunku kanału rodnego będzie oddziaływać na szyjkę macicy skracając ją i rozwierając.

Co jeszcze robić, jeśli mija 40 tydzień ciąży, a nie ma oznak porodu? Przede wszystkim nie zaleca się paniki. Termin porodu podawany przez lekarza jest datą przybliżoną, należy od niego odjąć 8-10 dni oraz tyle samo dni dodać do ustalonego przez lekarza dnia porodu.

Zatem zgodnie z tym obliczeniem ciężarna w 40 tygodniu ciąży nadal jest w terminie porodu i za 10 dni także wciąż będzie. Zazwyczaj jednak ginekolodzy czekają z wywołaniem porodu nie dłużej niż do 10 dni po terminie.

Wówczas, jeśli akcja porodowa nie następuje, decydują o wykonaniu cięcia cesarskiego (jeśli są ku temu przesłanki, jak na przykład niewłaściwe ułożenie dziecka, duża waga płodu, niedotlenienie dziecka, itd.) albo indukują poród. Sztuczne wywołanie porodu odbywa się najczęściej poprzez podanie oksytocyny.

To hormon wywołujący skurcze macicy. Jeśli trzeba będzie, lekarze przebiją także pęcherz płodowy, by zwielokrotnić szanse na powodzenie porodu. Aby zwiększyć rozwarcie szyjki macicy położnicy mogą zastosować tzw. cewnik Foleya. Podczas, gdy mama będzie już miała w ramionach swoje wyczekiwane maleństwo, położna na spokojnie będzie mogła pozyskać bezcenną krew pępowinową dziecka.

Po porodzie kobietę czeka czas połogu, który po porodzie naturalnym trwa 6 tygodni, po cesarce - dłużej, trudno jednak określić jak długo organizm będzie dochodził do siebie po operacji rozcięcia, a następnie zaszycia macicy i powłok brzusznych.

Okres połogu to czas, kiedy ciało kobiety i poszczególne organy, które brały udział w porodzie, wracają do normy i stanu sprzed ciąży. Całkowity powrót do formy może być znacznie dłuższy. Wiele zależy od tego, ile kobieta przytyła w czasie ciąży oraz czy karmi piersią.

Czytaj również

Bibliografia

  • D. Bomba-Opoń, K. Drews, H. Huras, P. Laudański, T. Paszkowski, M. Wielgoś, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące indukcji porodu, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 2, strony 58-71, file:///C:/Users/adembowiecka/Downloads/51561-124101-1-PB%20(1).pdf [data dostępu: 28.02.24].
  • D. Bomba-Opoń, K. Drews, H. Huras, P. Laudański, T. Paszkowski, M. Wielgoś, NFZ SzczecinPoradnik dla kobiet w ciąży i przyszłych rodziców, https://www.nfz-szczecin.pl/files/5512_nfz_poradnik_dla_kobiet_pop_30_05_ostatecznie.pdf?PHPSESSID=ed4b74fd9466d49029f6399bd3c94769 [data dostępu: 28.02.24].
  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące indukcji porodu. Aktualizacja 2021, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 4, strony 86-99, https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/51561/38534 [data dostępu: 28.02.24].
  • E. Puszczałowska-Lizis, K. Mokrzycka, S. Jandziś, Wpływ edukacji przedporodowej na przebieg ciąży, porodu i wczesne macierzyństwo, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2016, Tom 22, Nr 4, 264-269 https://bibliotekanauki.pl/articles/1199430.pdf [data dostępu: 28.02.24].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!