ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad

Co przyszła mama może ugotować sobie na obiad? Coś pysznego, zdrowego i kolorowego! Warto pamiętać też o zupach – są kolejną porcją warzyw w codziennej diecie. Sprawdź nasze pomysły na zdrowy obiad dla kobiety ciężarnej.
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Źródło: 123RF
Spis treści

Większość kobiet w ciąży przyznaje, że dopiero będąc w stanie błogosławionym, zaczęły przykładać większą wagę do tego co, ile i jak jedzą. Ciąża to świetny moment na wypracowanie sobie prawidłowych nawyków żywieniowych i na wprowadzenie zbilansowanej diety, którą po porodzie warto kontynuować, a w dalszy przyszłości – także przenieść na dziecko. Obiad, jako najbardziej „konkretny” posiłek w ciągu dnia, powinien być szczególnie przemyślany.

Reklama

Dlaczego w ciąży warto jeść zupy?

Polacy kochają zupy! I dobrze! Są nie tylko źródłem witamin, ale też błonnika, dzięki czemu regulują pracę jelit i pomagają przy częstym problemie kobiet w ciąży, czyli przy zaparciach. Zupy są smaczne, pożywne i najczęściej nie powodują uczucia ciężkości w żołądku czy zgagi – a na nie też skarżą się panie, szczególnie w zaawansowanej ciąży. W ciąży należy kierować się kilkoma zasadami:

- Zupy można gotować na wywarze mięsnym, mięsno-warzywnym lub warzywnym.

- Warto pamiętać, by w ciąży, a także później nie stosować do gotowania bulionu kości, tylko stawiać na wysokiej jakości mięso (cielęcina, królik), lub po prostu postawić na aromatyczne buliony wegetariańskie.

- Świat się nie zawali jeśli użyjemy tzw. bulionetki, czyli skondensowanej esencji rosołowej. Szukając tego produktu, zdecydowanie należy czytać etykiety: bez trudu można znaleźć bulionetki bez glutaminianu sodu, z dobrym, „czystym” składem.

Gdy mamy już podstawę zupy, warto zastanowić się – co dalej. Zimą dobrze jest postawić na smaki sezonowe i gotować np. krupnik, kapuśniak czy ogórkową. Latem – oczywiście botwinkę, jarzynową ze świeżych warzyw czy kalafiorową. Świetnym rozwiązaniem na upalne dni są chłodniki – i to nie tylko te klasyczne – z botwinki, ale również ogórkowe, pomidorowe (gazpacho), a nawet melonowe!

Przez cały sezon można też gotować zupy-kremy. Bardzo smaczne są np. z brokułów, z porów (tzw. słynna zupa Vichyssoise), oczywiście także z pomidorów oraz z dyni, kukurydzy czy pieczonej papryki.

Reklama

Obiad dla ciężarnej

Jeśli chodzi o danie główne, warto pamiętać, że generalnie dieta kobiet w ciąży powinna być lekka, dobrze zbilansowana i zdrowa. W przypadku planowania dań obiadowych należy pominąć wszelkie produkty wysoce przetworzone, czyli np. gotowe dania mrożone. Co innego „czyste” mrożonki, czyli np. warzywa lub mieszanki warzyw – te są naprawdę pomocne szczególnie zimą, gdy dostęp do świeżych produktów jest utrudniony.

Obiad może składać się z mięsa – choć nie musi. Wybierając produkty np. na kotlety, warto poszukać sprawdzonego źródła lub po prostu kupić mięso z certyfikatem eko lub bio. Kurczak, indyk, cielęcina, królik – to zdecydowanie produkty, po które powinna sięgać przyszła mama. Mogą być pieczone, parowane, a także duszone z dodatkami.

Jeśli chodzi o ryby, to powinny znaleźć się na talerzu kobiety ciężarnej przynajmniej 2 razy w tygodniu. Dorsz, makrela i tuńczyk to najlepsze rozwiązania. Trzeba uważać z łososiem – tu warto szukać odmian dzikich, pacyficznych, gdyż ten najpopularniejszy, łosoś atlantycki, jest najczęściej hodowany w złym warunkach i karmiony paszą najniższej jakości.

Reklama

Kasza w diecie przyszłej mamy

Dietę warto wzbogacić również o kasze, szczególnie jaglaną, gryczaną, pęczak i jęczmienną. Mają mnóstwo mikroelementów i błonnika, a do tego są zdrowymi węglowodanami. Kaszę można serwować jako dodatek do mięs lub warzyw – np. do gulaszu albo jako odrębne danie, w postaci tzw. kaszotto, czyli kaszowej alternatywy dla risotta.

Oczywiście nie ma potrzeby rezygnowania z ziemniaków, ryżu czy makaronu. Dla tych dwóch ostatnich warto jednak poszukać zdrowszych zamienników. Świetnym dodatkiem, nie tylko do mięs, ale także do sałatek jest dziki ryż – jest niestety sporo droższy, ale można go także mieszać z ryżem klasycznym. Natomiast w przypadku makaronu, zdecydowanie lepiej jest kupować wersję pełnoziarnistą.

Reklama

Warzywa najważniejsze w diecie ciążowej

I na końcu – warzywa. O nich nie można zapominać także przy obiedzie.

- Latem warto przygotować orzeźwiającą surówkę – np. z marchewki i jabłka, młodej kapusty albo ogórków w formie mizerii.

- Świetnym uzupełnieniem obiadu może być też sałata lodowa z warzywami i lekkim winegretem – warto pamiętać o tym, by zawsze sałatę skropić kilkoma kropami oliwy lub innego tłuszczu, gdyż część witamin zawartych w surowych warzywach, rozpuszcza się właśnie w tłuszczu.

- Z kolei zimą lepiej jednak sięgnąć po kiszonki, blanszowane warzywa czy jarzynowe puree.

To Cię zainteresuje: Już po obiedzie? To co na kolację?

Proszę podlinkować tekst pt.: Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację

Reklama

Przepis na zdrowy obiad dla kobiety ciężarnej:

Roladki z indyka ze szpinakiem i suszonymi pomidorami

Składniki:

  • 6 sznycli z piersi indyka (można kupić gotowe lub wyciąć z dużego kawałka 6 zgrabnych kotletów)
  • 1 opakowanie szpinaku rozdrobnionego mrożonego
  • 2 ząbki czosnku
  • Pół małej cebuli
  • 3 pomidory suszone
  • Łyżka masła
  • ¼ szklanki wina wytrawnego lub wytrawnego wermutu
  • Szczypta gałki muszkatołowej
  • Sól, pieprz,
  • Wykałaczki lub nić do związania roladek
  • Olej kokosowy nierafinowany

Przygotowanie:

Mięso rozbijamy tłuczkiem na cienkie kotlety. Na patelni rozgrzewamy masło, podsmażamy pokrojoną w drobniutką kostkę cebulę. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, ale uważamy, by się nie spalił (bo zrobi się gorzki). Na sekundę zwiększamy gaz i wlewamy wino, by szybko odparowało. Gdy to się stanie, zmniejszamy ogień i dodajemy szpinak – nie trzeba go wcześniej rozmrażać. Przykrywamy pokrywką, by szybciej się rozmroził. Gdy to już się stanie, dodajemy przyprawy – sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Do smaku, ale nieco intensywniej, gdyż farsz straci na intensywności w roladce. Na koniec dodajemy pokrojone pomidory.

Farszem napełniamy środek kotletów i zwijamy w roladki. Smażymy na olej kokosowym, pod przykryciem – można także podlać nieco wodą.

Roladki znakomicie smakują z ciemnym ryżej, kaszą jęczmienną lub pęczakiem, a także dodatkiem świeżej sałaty z sosem jogurtowym.

Smacznego!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dieta w ciąży
Czego nie można jeść w ciąży? Jakie produkty są zakazane i dlaczego?
Produkty wskazane do spożywania w ciąży
Dieta ciężarnej - pomysły na pożywne śniadanie
Owsianka z bananem
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie wybrać? Czy można je jeść?
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Bakalie leżące na stole
Zdrowe przekąski w ciąży - co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
Siemię lniane
Czy siemię lniane pomaga na zaparcia i zgagę w ciąży?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!