Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Opieka nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu - nowe wytyczne

Kobieta ciężarna to szczególny rodzaj pacjenta, nad którym należy roztoczyć wyjątkową opiekę. Troska o dobrostan przyszłej mamy powinna dotyczyć okresu ciąży, porodu a także połogu. Jak powinna przebiegać opieka nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu?
Kobieta w ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak wygląda opieka nad kobietą w ciąży?

Główną opiekę nad ciężarną sprawuje ginekolog prowadzący ciążę, którego wybrała przyszła mama. Obecne regulacje dopuszczają, że jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy, kobieta i jej dziecko są zdrowi, opiekę nad ciężarną może roztoczyć położna. Taki rodzaj opieki nie musi mieć charakteru prywatnego. Może być realizowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna odbyć co najmniej 10 wizyt lekarskich lub położniczych w ciągu trwania ciąży, przy czym pierwsza wizyta ginekologiczna nie powinna odbyć się później niż w 10 tygodniu ciąży.

Ciężarnej przysługują trzy badania ultrasonograficzne w czasie ciąży, a po 40. tygodniu ciąży – czwarte. Opieka nad kobietą ciężarną obejmuje także inne badania, które pozwolą ocenić czy ciąża przebiega prawidłowo, czy dziecko zdrowo rośnie oraz czy nic nie zagraża zarówno maleństwu jak i jego mamie. Do pakietu podstawowych badań należą m.in. badanie piersi,  cytologia, posiew z kanału szyjki macicy, TSH, badania biochemiczne, badanie moczu oraz badanie KTG

Kobieta w ciąży jest także objęta opieką pod względem jej zdrowia psychicznego. W czasie tych dziewięciu miesięcy może być ona monitorowana w kierunku występowania ewentualnej depresji. Ginekolog lub położna mają obowiązek zaproponowania ciężarnej takich badań i skierowania do właściwego specjalisty.

Opieka nad kobietą w ciąży dotyczy również kwestii informowania przyszłej mamy o tym m.in. jak będzie przebiegał poród, powinna usłyszeć o możliwości zabezpieczenia krwi pępowinowej podczas porodu- prywatnie lub publicznie, jeśli szpital w jakim planuje rodzić daje taką możliwość. jak karmić piersią, jak opiekować się noworodkiem i postępować podczas połogu.

Taka opieka obejmuje również pomoc w przygotowaniu planu porodu.

Reklama

Jak przebiega opieka nad kobietą podczas porodu?

Standardy opieki okołoporodowej spisane zarządzeniem Ministra Zdrowia z 1 stycznia 2019 roku mówią głownie o tym, jak powinien przebiegać poród kobiety i jak sprawować opiekę nad ciężarną w tym czasie.

Lekarz odbierający poród wraz z personelem medycznym, którzy uczestniczą w akcji porodowej powinni zadbać o jak najlepsze samopoczucie rodzącej. Atmosfera na sali porodowej powinna być przyjazna i bezpieczna.

Opieka nad ciężarną podczas porodu dotyczy m.in. zapewnienia jej intymności oraz możliwości posiadania towarzystwa podczas tego trudnego okresu (np. męża, siostry, matki, itp.). Ciężarna powinna być stale informowana o przebiegu porodu, czynnościach medycznych oraz zabiegach, które wymagają jej zgody. Jeśli to możliwe należy unikać interwencji medycznych, takich jak podawanie oksytocyny oraz cięcie cesarskie. Powinna móc rodzić w takiej pozycji, jaka jest dla niej najlepsza, rekomenduje się pozycje wertykalne. Kobiecie należy umożliwić przemieszczanie się oraz poruszanie podczas porodu. Jeśli zezwoli na to lekarz, kobieta może jeść w czasie porodu.

Personel medyczny powinien na bieżąco obserwować stan płodu i postęp akcji porodowej. Ciężarna powinna mieć zapewniony dostęp do wszelkich narzędzi, które mogą uśmierzyć ból porodowy, takich jak np. masaż, piłka gimnastyczna, TENS, czy akupresura. Musi ona także wiedzieć jakimi środkami farmakologicznymi o działaniu przeciwbólowym dysponuje szpital oraz mieć możliwość skorzystania z nich, jeśli podejmie taką decyzję.

Reklama

Jak opiekować się kobietą po porodzie?

Opieka po porodzie dotyczy zarówno kobiety jak i jej nowonarodzonego dziecka. Skupmy się jednak na opiece nad kobietą w czasie połogu.

Wielu świeżo upieczonych tatusiów zastanawia się, jak powinna przebiegać opieka nad partnerką po porodzie. Bardzo dobrze jeśli partner włączy się w sprawowanie opieki nad maleństwem oraz jego mamą już w szpitalu. Kobieta po porodzie potrzebuje odpoczynku ale też pomocy w dojściu do toalety, skorzystaniu z prysznica, itp. Ponadto warto obserwować jak z dzieckiem postępuje położna by móc odciążyć kobietę w takich czynnościach. Ważne jest też aby pytać, nawet o błahe rzeczy i prosić o pomoc. Po wyjściu ze szpitala taki instruktaż będzie już utrudniony.

Zaraz po porodzie kobieta ma prawo do kontaktu „skóra do skóry” z dzieckiem przez co najmniej 2 godziny. Wszelkie badania, w tym mierzenie, czy ocena w skali APGAR, o ile to możliwe, powinny odbyć się na brzuchu mamy, bez odrywania maluszka od matki. Kobieta powinna też móc skorzystać z doradztwa laktacyjnego.

W czasie połogu kobietą powinna opiekować się pielęgniarka środowiskowa, która pojawia się w domu świeżo upieczonej mamy cztery razy (są to tzw. wizyty patronażowe).

Reklama

Jakie badania powinna wykonywać kobieta w czasie ciąży?

Opieka nad kobietą ciężarną obejmuje również aspekt kierowania jej na wszelkie niezbędne badania, które pozwolą ocenić czy ciąża przebiega prawidłowo, czy dziecko zdrowo rośnie oraz czy nic nie zagraża zarówno maleństwu jak i jego mamie. Do pakietu podstawowych badań należą m.in. badanie ginekologiczne, badanie piersi, badanie USG, cytologia, posiew z kanału szyjki macicy, TSH, badania biochemiczne, badanie moczu oraz badanie KTG.

Reklama

Jakie zalecenia obowiązują przyszłą mamę?

Sama ciężarna powinna o siebie dbać. Szczególnie w okresie ciąży powinna zatroszczyć się o swój dobrostan. Zatem powinna m.in. porzucić wszelkie używki, nie jeść surowego mięsa, nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach, nie opalać się. Warto także zastanowić się nad ilością i jakością kosmetyków oraz środków chemicznych (np. do prania), z którymi ciężarna ma styczność.

Jej dieta powinna być zdrowa, pożywna i bogata w składniki odżywcze. Kobieta powinna przyjmować dużo płynów, zwłaszcza wody. Jeśli to możliwe, powinna zapewnić ciału ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Z drugiej strony nie powinna się przemęczać (głównie chodzi o pracę i obowiązki domowe) i dużo odpoczywać.

Czytaj też:

 

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!