ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Wyprawka do szpitala - dla mamy i noworodka. Co zabrać ze sobą do porodu?

Kompletowanie wyprawki do szpitala należy rozpocząć odpowiednio wcześniej. Niektóre szpitale wręcz sugerują, że najlepiej zacząć już między 32. a 36. tygodniem ciąży. To pozwoli zaoszczędzić wiele nerwów, gdy nadejdzie moment porodu. Zobacz, co powinno znaleźć się w Twojej wyprawce do szpitala. Pobierz przygotowaną przez nas listę i zabierz ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy.
Przygotowanie wypadki do szpitala
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wyprawka dla mamy i dziecka powinna zawierać dokumenty, bieliznę na zmianę, koszule nocne, a także ciepłe i wygodne ubranka dla dziecka.
  • Oddziały noworodkowe sugerują, jakie rzeczy wziąć dla dziecka. Warto słuchać wskazań specjalistów.
  • W wyprawce mogą znaleźć się też mniej niezbędne rzeczy, ale takie, które nierzadko się przydają, np. laktator.
Spis treści

Reklama

Kiedy należy przygotować wyprawkę do szpitala?

Wyprawka do szpitala to temat, który spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Niektóre z nich zwlekają z jej przygotowaniem, ponieważ boją się, że w ten sposób podświadomie wywołają szybciej poród. Tymczasem gotowa przed czasem wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka, to większy spokój w momencie, gdy rozpocznie się poród. Zamiast myśleć wówczas o tym, jakie rzeczy musisz ze sobą wziąć, możesz skupić się na tym, by prawidłowo oddychać, liczyć skurcze i być „tu i teraz” z tym, czego doświadczasz. To pomoże nie tylko Tobie, ale też Twojemu dziecku.

Dodatkowy stres związany z pakowaniem się do szpitala w sytuacji ekstremalnej, jaką jest poród, nikomu nie służy. Niezależnie od tego, czy obok Ciebie jest teraz partner, inna bliska osoba czy rodzina, gotowa wyprawka dla noworodka do szpitala to sposób na to, by uniknąć dodatkowych nerwów w chwili, gdy po prostu trzeba działać. Taka przygotowana wcześniej wyprawka do szpitala powinna działać na Ciebie uspokajająco, że w razie nagłego porodu nie będziesz gorączkowo szukać piżamy czy szczoteczki do zębów.

Kiedy spakować wyprawkę do szpitala? Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Możesz poszczególne rzeczy gromadzić z odpowiednim wyprzedzeniem, około 32-34 tygodnia ciąży. Torba zajmie sporo miejsca, dlatego oczywistym jest, że nie ma sensu pakować się na początku ciąży. Wtedy takie pakunki będą tylko przeszkadzać. Poza tym, w ciąży dochodzi do różnych sytuacji, w tym do poronień, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Rozpoczęcie kompletowania wyprawki w 2-3 miesiącu ciąży nie jest wskazane, bo może się okazać, że ciąża zakończy się niepowodzeniem, a takie rzeczy staną się dodatkowym obciążeniem psychicznym dla kobiety.

Kiedy kompletować wyprawkę do szpitala? Termin dostosuj nie tylko do ogólnego terminu porodu, ale też do informacji związanych z tym, że poród może rozpocząć się przedwcześnie. Jeżeli istnieje taka możliwość, bądź na to gotowa i spakowana nawet w 5-6 miesiącu ciąży.

Reklama

Jak i na ile dni spakować torbę do szpitala?

Torba wyprawka do szpitala powinna zawierać rzeczy dla mamy i dla maleństwa. To nie tylko ubrania, ale też akcesoria higieniczne. Z pewnością o tym, co zabrać do szpitala w ramach wyprawki może poinformować Cię lekarz lub prowadząca ciążę położna. Szpitale też mają tego typu listy.

Niekiedy oddziały mają nawet konkretne wymagania, jak powinna wyglądać wyprawka do szpitala na porodówkę, np. położne mogą oczekiwać, jaki rodzaj i liczbę ubrań dla dzidziusia weźmiesz ze sobą. Pakuj więc torbę na wyprawkę dla noworodka według tego rodzaju wskazań, ponieważ specjaliści rzeczywiście wiedzą, w czym maleństwu może być najwygodniej i czego potrzebuje maluch w pierwszych chwilach życia.

Z kolei przyszła mama powinna zadbać o to, by jej wyprawka do szpitala na poród zawierała wygodną koszulę do porodu oraz koszulę, w której będzie przez pozostały czas w szpitalu. Najlepiej zdecydować się na dwie torby - osobną dla mamy i osobną dla dziecka. Powinien panować w nich porządek, a zawartość musi być znana innej bliskiej osobie, np. ojcu dziecka, by łatwiej pomagać kobiecie, gdy będzie już w szpitalu, a także podawać rzeczy personelowi medycznemu.

Jak skompletować tanią wyprawkę do szpitala? Warto korzystać z różnego rodzaju przecen, a także kupować wcześniej różne rzeczy (ale nie oczywiście z przesadnym wyprzedzeniem).

Reklama

Czy wyprawka różni się w zależności od szpitala?

Jak już podkreślaliśmy wyprawka porodowa, zwłaszcza wyprawka dla malucha do szpitala, może różnić się w zależności od placówki. Spowodowane jest to preferencjami personelu, który zajmie się Twoim maluszkiem. Niektóre położne mogą np. preferować pajacyki, a inne kaftaniki dla dziecka. Istnieje jednak żelazny zestaw rzeczy, które są niezmienne niezależnie od placówki. W każdej wyprawce dla matki do szpitala musi znajdować się m.in. jej dokumentacja medyczna.

Wyjątkowym wyzwaniem było skompletowanie wyprawki do szpitala w czasie pandemii. W wielu szpitalach stosowano wówczas np. sztućce jednorazowe, dlatego własne nie były wymagane. Bardzo istotne również stały się dokumenty związane np. ze szczepieniem na COVID-19, by specjaliści wiedzieli jak podejść do konkretnej pacjentki, czy np. wymaga izolacji.

Reklama

Wyprawka do szpitala dla mamy

Istnieje kilka uniwersalnych rzeczy, które powinny zawsze znaleźć się w wyprawce do szpitala dla mamy niezależnie od metody, jaką rodzi. Co obowiązkowo zabrać do szpitala na poród? Warto spakować m.in.:

  • dokument tożsamości,
  • dokumenty z przebiegu ciąży i z pobytów w szpitalu,
  • leki przyjmowane na stałe,
  • kosmetyki do szpitala dla mamy przede wszystkim środki higieny osobistej,
  • piżama,
  • ręcznik,
  • szlafrok, dres,
  • kapcie i klapki pod prysznic,
  • skarpetki, by uniknąć marznięcia stóp w trakcie porodu,
  • szczotka do włosów, suszarka,
  • chusteczki odświeżające,
  • telefon wraz z ładowarką,
  • gotówka, np. w formie monet do ewentualnego korzystania z automatów z napojami.

Wyprawka do szpitala do porodu może też zawierać jedzenie (woda niegazowana, pokarmy suche, np. sucharki - przekąski ustalone wcześniej z położną) oraz sztućce, kubek i talerze.

Gdy już mama urodzi dziecko, będzie potrzebować nieco bardziej specjalistycznych rzeczy. Te zużyte ubrania można oddać np. partnerowi i skorzystać z wyprawki dla mamy po porodzie. Co będzie potrzebne na oddziale poporodowym?  Wyprawka mamy do szpitala już po przyjściu na świat dziecka powinna zawierać m.in:

  • podkłady ginekologiczne,
  • krążek do siadania po porodzie siłami natury - niezbędny na czas gojenia się krocza,
  • maść na brodawki z lanoliną,
  • klapki pod prysznic,
  • szlafrok,
  • środki higieniczne,
  • dwie koszule nocne,
  • wkładki laktacyjne,
  • poporodowe majtki jednorazowe,
  • biustonosz do karmienia.

Nie zapomnij również o tym, by oprócz akcesoriów dla mamy do szpitala w Twojej wyprawce nie zabrakło ubrania, w którym z niego wyjdziesz. Przyda Ci się tu luźna wygodna sukienka albo tunika. Podobne rzeczy będą potrzebne w wyprawce do porodu naturalnego, jak i w wyprawce do szpitala cesarskie cięcie.

Wyprawka do szpitala dla noworodka

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka do szpitala? W przypadku wyprawki dla noworodka do szpitala wiele zależy od oddziału noworodkowego, na którym będzie znajdować się maluch. W niektórych przypadkach położne jasno wskazują, co zabrać do szpitala na poród dla dziecka, np. określają konkretne wymagania, co do ubranek do szpitala dla noworodka.

Mogą sugerować, że najwygodniej ubrać maluszka w pajacyki. Warto wziąć ze sobą kilka sztuk pajacyków, np. 5. Klasyczny rozmiar dla noworodka to 56, jednak, gdy dziecko jest większe, będzie potrzebować większych ubrań.

W wyprawce dla dziecka do szpitala powinny znaleźć się też m.in.:

  • pieluszki dostosowane do wielkości dziecka, np. w rozmiarze 0 dla wcześniaków, najlepiej całą paczkę,
  • ręcznik z kapturkiem,
  • czapeczki do noszenia po kąpieli,
  • rożek do noszenia maluszka,
  • kilka par bodów,
  • skarpetki dla dziecka,
  • rękawiczki chroniące przed drapaniem,
  • pieluchy tetrowe jako podkładka do przewijania,
  • kocyk do okrycia dziecka w trakcie drzemki,
  • kosmetyki dla nowordka - ustal to wcześniej z położną, czy zabierać krem na odparzenia, emolient do mycia, środek dezynfekujący do pielęgnacji kikuta pępowinowego.

Zastanawiasz się, co lepiej wziąć do owijania dziecka do szpitala - rożek czy kocyk? Rożek jest lepiej wyprofilowany i ułatwi Ci umieszczenie w nim dziecka.

Nie zapomnij również o komplecie dla noworodka na wyjście ze szpitala. Zanim ruszysz z maluchem w świat, potrzebny będzie Ci jeszcze fotelik dla noworodka. Bez niego możesz nie otrzymać wypisu ze szpitala. Wiele szpitali kontroluje, jak dziecko opuszcza szpital.

Pamiętaj też o akcesoriach do karmienia:

  • butelce,
  • laktatorze,
  • smoczku.

Wyprawka dla bliźniaków do szpitala powinna uwzględniać potrzeby obojga dzieci.

Wyprawka dla dziewczynki i chłopca do szpitala

Na tym etapie potrzeby noworodków są podobne. Nie ma też raczej możliwości ubierania dziecka w niezwykle eleganckie stroje z ozdobami, np. dziewczynek w sukienki. Ubranko powinno być przede wszystkim wygodne i stonowane.

Jednak, gdy chcesz stworzyć specjalnie wyprawkę do szpitala dla dziewczynki albo wyprawkę dla chłopca do szpitala możesz poszukać odpowiednich ubranek w kolorach typowo dziewczęcych lub chłopięcych.

Możesz też nieco zaszaleć, jeśli chodzi o komplet na wyjście ze szpitala dla chłopca lub dla dziewczynki. Pamiętaj jednak, że na czas podróży ubranko dla dziecka powinno być przede wszystkim wygodne. Stawiaj więc na bawełniane ubranka dla noworodka w szpitalu oraz na jego wyjście.

Pamiętaj o tym, że wszystkie rzeczy, nawet nowe - powinny być uprzednio wyprane.

Reklama

Czym się różni zimowa i letnia wyprawka do szpitala?

Pamiętaj, by wyprawka dla dziecka była dostosowana do określonej pory roku. Przykładowo zimowa wyprawka dla noworodka do szpitala powinna zawierać cieplejsze pajacyki i czapeczki. Podobnie jesienna. Nie należy jednak przegrzewać dziecka, dlatego strój dostosuj do określonej temperatury panującej w środku budynku.

Wyprawka dla noworodka do szpitala latem powinna składać się z cieńszych ubranek, ale również i o tej porze będzie potrzebna czapeczka dla dziecka, choćby po to, by założyć ją maluszkowi po kąpieli. Wskazówki w tym zakresie z pewnością uzyskasz od położnej.

Zwróć też uwagę na to, jakie ubranko na wyjście ze szpitala zakładasz. Wiosną i jesienią postaw na kombinezon-miś, zimą - kombinezon puchowy, a latem możesz skorzystać z bambusowego otulacza. Zimą zabierz ze sobą śpiworek do wózka, a latem - parasolkę, która chroni przed słońcem oraz krem z filtrem.

Reklama

Wyprawka do szpitala - lista

Na stronach wielu szpitali znajdują się listy przedstawiające, co warto ze sobą zabrać. Wystarczy ją wydrukować, a następnie podczas kompletowania zaznaczać, które rzeczy już są zakupione i zamknięte w Twojej torbie.

Wiemy, że bardzo często można zapomnieć o niezbędnych rzeczach dla mamy i noworodka, dlatego stworzyliśmy listę z wyprawką do szpitala dla mamy i dziecka, która jest gotowa do pobrania.

Nasza lista z wyprawką do szpitala powinna zawierać nie tylko podstawowe rzeczy, ale również elementy, które nie zawsze są niezbędne, ale później okazuje się, że mama powinna je mieć przy sobie.

Wśród takich rzeczy wymienić można laktator i woreczki do ściągania pokarmu. Nie zawsze przyszła mama ma świadomość, jak zachowa się jej dziecko po narodzinach i czy będzie chciało jeść pokarm. Dlatego gotowa wyprawka do szpitala powinna uwzględniać również takie urządzenie. Przyda się ono zresztą już w domu, do ściągania pokarmu.

Na liście do szpitala w wyprawce dla noworodka ujęliśmy również środki apteczne, np. do pielęgnacji kikuta pępowinowego - w wielu szpitalach takich rzeczy nie trzeba mieć, ale warto sprawdzić, czy szpital nimi dysponuje.

Co jeszcze zabrać do szpitala i o czym pamiętać przed porodem? Więcej informacji możesz uzyskać dzięki e-bookowi „Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka. Co zabrać ze sobą do szpitala?”. O konsultację każdego z artykułu poprosiliśmy lekarza Mateusza Kowalczyka z Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego Kolińskiego z Łodzi.

➡​ Pobierz ebook za darmoWyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Czytaj również

Bibliografia

  • Wyprawka do szpitala, EMC szpitale, https://www.emc-sa.pl/phavi/at/upl/2016/0422/0435-wyprawka-do-szpitala-emc-szpitale.pdf, [dostęp: 01.12.2023].
  • Lista rzeczy do szpitala, https://www.mssw.pl/1/images/stories/17/lista_rzeczy.pdf, [dostęp: 01.12.2023].
  • Co zabrać do szpitala – poród drogami natury, https://www.szpitalzelazna.pl/images/Co-zabrac-do-szpitala-porod-drogami-natury.pdf, [dostęp: 01.12.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Poród dziecka
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!