Cyto-Protectin

Działanie

Lek o działaniu cytoprotekcyjnym. Trimetazydyna w warunkach niedotlenienia tkanek podtrzymuje procesy metaboliczne w komórkach, zapobiega obniżeniu stężenia ATP, reguluje czynność pompy sodowo-potasowej w błonie komórkowej, utrzymuje homeostazę komórek. Hamuje β-oksydację kwasów tłuszczowych poprzez zablokowanie długołańcuchowej tiolazy 3-ketoacylokoenzymu A, co powoduje nasilenie utleniania glukozy. Następuje optymalizacja procesów energetycznych komórek i utrzymanie prawidłowego ich metabolizmu podczas niedokrwienia. Po podaniu doustnym osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 5 h. Z białkami osocza wiąże się w około 16%. Jest wydalana głównie z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi około 7 h, u chorych po 65 rż. wydłuża się do 12 h.


Wskazania

W kardiologii: długotrwałe leczenie choroby niedokrwiennej serca - zapobieganie napadom dławicy piersiowej, w skojarzeniu z innymi lekami. W otolaryngologii: leczenie zaburzeń ślimakowo-przedsionkowych wywołanych niedokrwieniem, takich jak zawroty głowy, szumy uszne, niedosłuch.

Przeciwskazania

Nadwrażliwość na trimetazydynę lub pozostałe składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <15 ml/min). Ciężka niewydolność wątroby.

Środki ostrożności


Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią (brak wystarczających badań).

Działania niepożądane

Rzadko mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha.

Interakcje


Dawkowanie

Doustnie, zazwyczaj 35 mg 2 razy na dobę (rano i wieczorem). U pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 15-40 ml/min) należy w razie potrzeby odpowiednio zmniejszyć dawkę leku. U pacjentów w podeszłym wieku oraz przed zabiegiem chirurgicznym modyfikacja dawki nie jest konieczna.
Tabletki należy przyjmować podczas posiłków, połykać w całości, popijając wodą.

Uwagi


Pharmindex