Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Amol

Spis treści

Reklama

Amol - skład

1 g preparatu zawiera: 1 mg olejku cytronelowego, 1 mg olejku goździkowego, 2,4 mg olejku cynamonowego, 5,7 mg olejku cytrynowego, 2,4 mg olejku mięty pieprzowej, 2,4 mg olejku lawendowego, 17,23 mg mentolu. Preparat zawiera etanol (96% v/v): 638 mg w 1 g.

Reklama

Amol - działanie

Preparat o działaniu rozkurczającym, a także rozgrzewającym, powodującym przekrwienie skóry, którego skuteczność oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Mechanizm działania wynika z działania poszczególnych substancji czynnych.

Reklama

Amol - wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w wymienionych niżej wskazaniach. Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność.

Reklama

Amol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma oskrzelowa i inne choroby dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Dzieci <12 lat, ze względu na brak wystarczających danych na temat stosowania preparatu w tej grupie wiekowej. Wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherza żółciowego, przewlekłe choroby wątroby, uzależnienie od alkoholu. Zewnętrznie: stosowanie na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu.

Reklama

Amol - ostrzeżenia

Preparat zawiera 67% v/v etanolu. Przy zastosowaniu zalecanego dawkowania po każdym przyjęciu doustnym leku w ilości 10-15 kropli do organizmu zostanie wprowadzone do 0,46 g etanolu, co jest równoważne 8-11 ml piwa (5% v/v) i 3–5 ml wina (12% v/v) - taka ilość ma znaczenie u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci, osób z grupy wysokiego ryzyka tj. pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką i osób z chorobą alkoholową. Preparatu nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub w postaci okładów. W przypadku trudności w oddychaniu (np. skurcz oskrzeli) lub zmian skórnych należy zastosować leczenie objawowe. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. W przypadku dostania się preparatu do oczu należy obficie przemyć je wodą. W przypadku nie ustąpienia objawów zastosować leczenie miejscowe.

Reklama

Amol - ciąża

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania).

Reklama

Amol - efekty uboczne

Bardzo rzadko: podrażnienie żołądka, podrażnienia skóry i błon śluzowych, wyprysk kontaktowy, reakcje nadwrażliwości, kaszel (suchy), skurcz oskrzeli. Częstość nieznana: oparzenia w miejscu stosowania.

Amol - interakcje

Alkohol zawarty w preparacie może wzmacniać lub osłabiać działanie innych leków. Jednoczesne podawanie z lekami zawierającymi, np. glikol propylenowy lub etanol może prowadzić do kumulacji etanolu i wywoływać działania niepożądane.

Amol - dawkowanie

Dorośli i młodzież >12 lat. Zewnętrznie do nacierań w celu poprawy złego samopoczucia (np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych): nacierać niewielką ilością preparatu w formie nierozcieńczonej kilka razy na dobę. Zewnętrznie w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów: miejsce ukąszenia przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem w formie nierozcieńczonej. Doustnie w dolegliwościach trawiennych: 10-15 kropli preparatu z płynem lub cukrem, doraźnie, do 3 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub w postaci okładów. Po natarciu roztworem należy starannie umyć ręce.

Amol - uwagi

Ze względu na zawartość etanolu, lek może wywierać wpływ na OUN, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po doustnym zastosowaniu preparatu.


Podobne leki
Aromatol Hot żel
Aromatol
Balsamum Mentholi compositum
Bengay

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!