Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Armanor

Spis treści

Reklama

Armanor - skład

1 tabl. powl. zawiera 50 mg dimezylanu almitryny. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Armanor - działanie

Preparat poprawiający parametry gazometryczne krwi u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Poprzez stymulację obwodowych chemoreceptorów aorty i tętnicy szyjnej prowadzi do zwiększenia wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej (Sa02) i zwiększenia ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi tętniczej (Pa02) oraz obniżenia ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi tętniczej (PaCO2). Działanie to jest niezależne od znaczących zmian wentylacji, co objawia się brakiem występowania zmian w parametrach czynności płuc (pojemność oddechowa, współczynnik oddechowy, zapotrzebowanie na tlen) oraz poprawą stanu pacjenta z hipoksemią, obserwowaną po doustnym przyjęciu almitryny przez pacjenta z ostrą niewyrównaną niewydolnością oddechową lub sztuczną wentylacją. Obserwowana poprawa parametrów gazometrycznych krwi jest związana z odpowiednią poprawą współczynnika wentylacja/perfuzja. Efekt ten jest związany z poprawą wentylacji pęcherzykowej przyczyniającej się do ogólnej poprawy utlenowania krwi, co obserwowano w długotrwałym leczeniu. Po podaniu doustnym almitryna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Stężenie maksymalne jest osiągane po 3 h od doustnego podania leku. Metabolizowana jest w znacznym stopniu w wątrobie; lek i metabolity wydalane są głównie z żółcią. W dużym stopniu (ok. 99%) wiąże się z białkami osocza. Almitryna wydalana jest z kałem (w małym stopniu z moczem) w postaci nieaktywnych metabolitów. Po pojedynczej dawce doustnej, biologiczny T0,5 w fazie eliminacji wynosi 40-80 h, a 30 dni po wielokrotnym dawkowaniu.

Reklama

Armanor - wskazania

Leczenie niewydolności oddechowej połączonej z hipoksemią w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Reklama

Armanor - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na almitrynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka choroba wątroby - jeżeli pomimo ciężkiej choroby wątroby leczenie jest wskazane, należy bardzo dokładnie obserwować pacjenta pod względem klinicznym oraz kontrolować parametry laboratoryjne. Neuropatia obwodowa lub neuropatia obwodowa w wywiadzie. Ciąża i okres karmienia piersią.

Reklama

Armanor - ostrzeżenia

Ze względu na ryzyko wystąpienia neuropatii terapię należy przerwać w przypadku zmniejszenia masy ciała lub w razie pojawienia się mrowienia, uczucia kłucia lub drętwienia kończyn dolnych (parestezji). Nie należy stosować almitryny w leczeniu astmy. Jeżeli w obrazie klinicznym dominuje skurcz oskrzeli, przed podaniem almitryny, należy zastosować lek rozszerzający oskrzela w celu zwiększenia drożności dróg oddechowych. Preparatu nie stosować u dzieci. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Armanor - ciąża

Preparat jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Armanor - efekty uboczne

Rzadko: zmniejszenie masy ciała, neuropatia obwodowa (objawy ze strony kończyn dolnych lub parastezje - uczucie kłucia, mrowienia, drętwienie) - objawy te są zwykle obserwowane podczas długotrwałego leczenia, trwającego rok lub dłużej; nudności, uczucie pieczenia i ciężkości w żołądku, niestrawność, zaparcie, zaburzenia snu (bezsenność, senność), pobudzenie, lęk, kołatanie serca, zawroty głowy, świadome odczuwanie ruchów oddechowych.

Armanor - interakcje

Nie należy kojarzyć preparatu z innymi lekami zawierającymi almitrynę.

Armanor - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl. na dobę w 2 dawkach podzielonych rano i wieczorem, w trakcie posiłków. Po wstępnej 3-miesięcznej terapii zaleca się leczenie typu sekwencyjnego: 1 miesiąc przerwy i 2 miesiące leczenia. W razie konieczności należy modyfikować dawkowanie w zależności od masy ciała oraz obecności objawów niepożądanych. Zaleca się, aby pacjenci o mc. poniżej 50 kg stosowali 1 tabl. na dobę. U pacjentów z niewydolnością nerek nie jest wymagana zmiana dawki. Leczenie almitryną można kojarzyć z tlenoterapią.

Armanor - uwagi


Podobne leki
Glucardiamid

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!