ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Atecortin

Spis treści

Reklama

Atecortin - skład

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg oksytetracykliny (w postaci chlorowodorku oksytetracykliny), 10 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 15 mg octanu hydrokortyzonu.

Reklama

Atecortin - działanie

Preparat do stosowania miejscowego (w okulistyce i otologii). Wywiera skojarzone działanie przeciwbakteryjne polimiksyny B (głównie na bakterie Gram-ujemne, z wyjątkiem Proteus spp.) oraz oksytetracykliny (na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne). Octan hydrokortyzonu jest glikokortykosteroidem o słabym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwwysiękowym. Po podaniu miejscowym hydrokortyzon i oksytetracyklina w niewielkim stopniu przenikają do krążenia ogólnego; polimyksyna B praktycznie nie wchłania się.

Reklama

Atecortin - wskazania

Bakteryjne zapalenie spojówek i brzegów powiek, woreczka łzowego, rogówki oraz po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej (po całkowitym zabliźnieniu się rany, czyli po około 8-10 dniach od zabiegu). Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Reklama

Atecortin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Grzybicze zapalenie spojówek. Choroby wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie siatkówki lub rogówki). Jaskra pierwotna. Gruźlica oka.

Reklama

Atecortin - ostrzeżenia

W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Nie stosować przy braku stanu zapalnego. Nie zakraplać do uszu przy perforacji błony bębenkowej.

Reklama

Atecortin - ciąża

Stosowanie preparatu w ciąży jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne, a zastosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Reklama

Atecortin - efekty uboczne

Rzadko: reakcje uczuleniowe. Częstość nieznana: podrażnienie spojówek, pieczenie i świąd okolic oka, nieostre widzenie. Długotrwałe stosowanie (ponad 3-6 tyg.) może powodować wtórne zakażenie grzybicze, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego oraz prowadzić do powstania zaćmy steroidowej.

Atecortin - interakcje

Spodziewane jest, że jednoczesne podawanie inhibitorów CYP3A, w tym produktów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać łączenia leków, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem glikokortykosteroidów; w takim przypadku pacjenta należy obserwować w celu wykrycia ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów.

Atecortin - dawkowanie

W okulistyce: 1-2 krople do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę, zazwyczaj przez 1-2 tyg. W otologii: 2-4 krople do ucha 3 razy na dobę, zwykle przez około 7 dni. Preparat powinien być stosowany pod kontrolą okulisty lub otolaryngologa. Nie stosować dłużej niż przez około 7 dni. Długotrwałe podawanie może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Przed użyciem zawiesinę lekko wstrząsnąć. U dzieci stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności.

Atecortin - uwagi

Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.


Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!