ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Atrovent

Atrovent to lek, który rozszerza oskrzela, a jego wskazaniem do stosowania jest przede wszystkim podtrzymanie stanów skurczowych w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Rozszerza oskrzela również w czasie rozedmy płuc, jak i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Sprawdź działanie, dawkowanie i skutki uboczne preparatu.     
Spis treści

Reklama

Atrovent - skład

1 ml (20 kropli) roztworu do nebulizacji zawiera 250 µg bezwodnego bromku ipratropiowego; preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, dwuwodny edetynian disodu. 1 dawka aerozolu zawiera 20 µg bezwodnego bromku ipratropiowego; preparat zawiera etanol bezwodny (8,415 mg/dawkę).

Reklama

Atrovent - działanie

Lek antycholinergiczny rozszerzający oskrzela. Bromek ipratropium jako antagonista acetylocholiny, neuroprzekaźnika uwalnianego z nerwu błędnego, hamuje odruchy przewodzone drogą nerwu błędnego oraz zapobiega zwiększeniu wewnątrzkomórkowego stężenia cGMP spowodowanego oddziaływaniem acetylocholiny na receptory muskarynowe w mięśniach gładkich oskrzeli. Rozszerzenie oskrzeli w następstwie inhalacji leku jest głównie wynikiem działania miejscowego, a nie efektem działania ogólnego. U pacjentów ze skurczem oskrzeli w przebiegu POChP znacząca poprawa funkcji płuc pojawia się w ciągu 15 min, a maksymalna poprawa występuje po 1-2 h, działanie utrzymuje się do 4-6 h. Całkowita ogólnoustrojowa biodostępność bromku ipratropiowego po inhalacji (część dawki zdeponowana w płucach i część przechodząca do przewodu pokarmowego) wynosi 7-28%.

Reklama

Atrovent - wskazania

Środek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc oraz w astmie oskrzelowej.

Reklama

Atrovent - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na atropinę lub jej pochodne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Atrovent - ostrzeżenia

Po podaniu leku mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości typu natychmiastowego, co potwierdziły rzadkie przypadki wysypki, pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, obrzęku błony śluzowej jamy ustnej i gardła, skurczu oskrzeli oraz anafilaksji. Jak w przypadku innych leków podawanych wziewnie, po podaniu preparatu może wystąpić paradoksalny skurcz oskrzeli mogący stanowić zagrożenie dla życia. W przypadku wystąpienia paradoksalnego skurczu oskrzeli, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zastosować inne leczenie. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego, zwężeniem szyi pęcherza moczowego, predyspozycją do jaskry z wąskim kątem przesączania. Pacjenci z mukowiscydozą mogą być bardziej podatni na wystąpienie zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego. W przypadku dostania się do oka aerozolu zawierającego bromek ipratropium lub bromek ipratropium w połączeniu z agonistą receptora β2 mogą wystąpić: rozszerzenie źrenic, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego, jaskra z wąskim kątem przesączania, ból oka - należy zachować szczególną ostrożność, aby preparat nie dostał się do oka, szczególnie u pacjentów predysponowanych do jaskry. Płyn rozpylany z nebulizatora powinien być podawany przez ustnik; w przypadku stosowania maski, musi być ona dobrze dopasowana. Ból oka lub dyskomfort, niewyraźne widzenie, widzenie tęczowej obwódki wokół źródła światła lub zmienione widzenie kolorów współistniejące z zaczerwienieniem oczu w następstwie przekrwienia spojówki i obrzęku rogówki mogą być objawami ostrej jaskry z wąskim kątem - w przypadku wystąpienia wymienionych objawów należy rozpocząć leczenie kroplami zwężającymi źrenicę oka i natychmiast zasięgnąć opinii specjalisty. Preparat w postaci roztworu do nebulizacji zawiera chlorek benzalkoniowy i dwuwodny edetynian disodu, które u pacjentów z nadwrażliwością dróg oddechowych mogą powodować skurcz oskrzeli. Preparat w postaci aerozolu zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę. Ze względu na ograniczone dane na temat stosowania leku u dzieci, preparat powinien być stosowany w tej grupie wiekowej pod ścisłą kontrolą lekarza.

Reklama

Atrovent - ciąża

Bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży nie zostało ustalone. Należy rozważyć, czy korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania w czasie potwierdzonej lub podejrzewanej ciąży przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Badania przedkliniczne nie wykazały embriotoksycznego lub teratogennego wpływu leku podanego w postaci wziewnej lub donosowo w dawkach znacznie przekraczających zalecane do stosowania u ludzi. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego. Należy zachować ostrożność stosując preparat w okresie karmienia piersią. Dane kliniczne dotyczące płodności nie są dostępne dla bromku ipratropiowego. Badania niekliniczne przeprowadzone z zastosowaniem bromku ipratropiowego nie wykazały negatywnego wpływu na płodność.

Reklama

Atrovent - efekty uboczne

Często: ból głowy, zawroty głowy, podrażnienie gardła, kaszel, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Niezbyt często: nadwrażliwość, reakcje anafilaktyczne, niewyraźne widzenie, rozszerzenie źrenic, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, jaskra, ból oka, aureola wzrokowa, przekrwienie spojówki, obrzęk rogówki, kołatanie serca, częstoskurcz nadkomorowy, skurcz oskrzeli, paradoksalny skurcz oskrzeli, skurcz krtani, obrzęk błony śluzowej gardła, suchość w gardle, biegunka, zaparcia, wymioty, zapalenie jamy ustnej, obrzęk jamy ustnej, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy, zatrzymanie moczu. Rzadko: zaburzenia akomodacji, migotanie przedsionków, przyspieszenie czynności serca, pokrzywka.

Atrovent - interakcje

Nie badano długotrwałego podawania preparatu z innymi lekami przeciwcholinergicznymi - w związku z tym nie zaleca się długotrwałego podawania preparatu z tymi lekami. Preparaty działające na receptory β-adrenergiczne i preparaty ksantynowe mogą nasilać działanie rozszerzające oskrzela. Jednoczesne podawanie przez nebulizację bromku ipratropiowego i preparatów β-mimetycznych może nasilać ryzyko wystąpienia ostrej jaskry u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania w wywiadzie. Nie należy stosować w tym samym nebulizatorze roztworu bromku ipratropium i kromoglikanu disodowego - następuje wytrącenie się osadu.

Atrovent - dawkowanie

Wziewnie. Dawkowanie należy dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Roztwór do nebulizacji. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) i młodzież >14 lat: 2 ml (40 kropli = 0,5 mg) 3-4 razy na dobę. Dzieci 6-14 lat: 1 ml (20 kropli = 0,25 mg) 3-4 razy na dobę. Dzieci <6 lat: 0,4-1 ml (8-20 kropli = 0,1-0,25 mg) 3-4 razy na dobę. Zalecaną dawkę należy rozcieńczyć 0,9% roztworem NaCl do objętości 3-4 ml, rozpylić z użyciem inhalatora i inhalować do momentu zużycia roztworu. Roztwór przygotować bezpośrednio przed użyciem. Dawka >2 mg/dobę (dorośli i dzieci >14 lat) lub >1 mg/dobę (dzieci <14 lat) powinna być podawana pod kontrolą lekarza. Preparat może być podawany przy wykorzystaniu każdego dostępnego na rynku nebulizatora. Jeżeli dostępna jest tlenowa instalacja ścienna należy stosować przepływ 6-8 l/min. Preparat może być stosowany łącznie z inhalacjami środków ułatwiających wydzielanie i rozrzedzanie śluzu (np. Mucosolvan inhalacje, roztwór do nebulizacji). Nie stosować w tym samym nebulizatorze bromku ipratropium i kromoglikanu dwusodowego (może wytrącić się osad). Aerozol. Dorośli i dzieci >6 lat: 2 dawki (rozpylenia) 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 12 rozpyleń.

Atrovent - uwagi

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Niemniej jednak, pacjentów należy poinformować, że w trakcie leczenia preparatem mogą wystąpić takie działania niepożądane, jak zawroty głowy, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic i zaburzenia widzenia. Dlatego zaleca się zachowanie ostrożności podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Steri-Neb Ipratropium
Spiriva
Seebri Breezhaler
Atrodil - skład, jak długo stosować. Na co jest?

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!