ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Beta-Karoten Amara

Spis treści

Reklama

Beta-Karoten Amara - skład

1 tabl. zawiera 10 mg betakarotenu krystalicznego. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Beta-Karoten Amara - działanie

Betakaroten jest najbardziej aktywnym prekursorem witaminy A. Około 75% betakarotenu ulega przekształceniu do retinolu – aktywnej postaci witaminy A, proces ten zachodzi w cytoplazmie komórek śluzówki jelita cienkiego. Niewielkie ilości są przekształcane do witaminy A w komórkach wątroby. Stąd zasadniczym wskazaniem do jego zastosowania jest profilaktyka niedoboru witaminy A. Betakaroten ma również działanie antyoksydacyjne. Wchłanianie betakarotenu odbywa się w górnym odcinku jelita cienkiego i polega na wbudowaniu go w wielowarstwowe micele lipidowe. Proces ten zależy od obecności żółci. Badania z wykorzystaniem znakowanego betakarotenu wskazują, że średnio 25% ulega wchłonięciu w postacinie zmienionej, a 75% ulega przekształceniu do retinolu. Większość betakarotenu gromadzi się w tkance tłuszczowej, w skórze i nadnerczach, zwłaszcza przy długotrwałym, regularnym przyjmowaniu go w dużych ilościach. Duże jego stężenia występują także w ciałku żółtym i siarze. Wydzielany jest z mlekiem kobiet karmiących piersią. Retinol sprzęgany jest z kwasem guluronowym i wydalany z moczem i z kałem. Podawanie dużych dawek betakarotenu nie prowadzi do wysokich stężeń witaminy A w surowicy.

Reklama

Beta-Karoten Amara - wskazania

Profilaktyka powikłań związanych z niedoborem witaminy A. Profilaktycznie w okresie wiosenno-letnim u osób z nadwrażliwością na działanie promieni słonecznych. Uzupełniająco dla kobiet zażywających doustne środki antykoncepcyjne oraz stosujących dietę odchudzającą. Wspomagająco w przypadku chorób skóry związanych z nadwrażliwością na światło słoneczne (protoporfiria erytropoetyczna), w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, zaburzeniach barwnikowych (np. bielactwo), w nadwrażliwości na promienie słoneczne, pokrzywce posłonecznej, zaćmie, leukoplakii i miażdżycy.

Reklama

Beta-Karoten Amara - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betakaroten lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby, hiperwitaminoza A, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, biegunka.

Reklama

Beta-Karoten Amara - ostrzeżenia

Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Beta-Karoten Amara - ciąża

Decyzję o stosowaniu preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią należy każdorazowo podejmować indywidualnie w stosunku do pacjentki (nie przeprowadzono odpowiednio liczebnych i dobrze kontrolowanych obserwacji u ludzi).

Reklama

Beta-Karoten Amara - efekty uboczne

Żółte zabarwienie skóry okolicy barkowej, ramion, brzucha – karotenodermia, łagodna biegunka. Do bardzo rzadkich objawów należą: wybroczyny, bóle stawów, zawroty głowy, reakcje alergiczne. Objawy te ustępują po przerwaniu stosowania leku.

Beta-Karoten Amara - interakcje

Betakaroten zwiększa toksyczny wpływ stosowanej pozajelitowo neomycyny (wątroba, nerki). Działa synergicznie z witaminami E i A. Jego wchłanianie jest hamowane przez cholestyraminę. Betakaroten może działać antagonistycznie w stosunku do witaminy K, zwłaszcza u osób leczonych doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi lub estrogenami. Jednoczesne stosowanie preparatów zawierających żelazo osłabia działanie betakarotenu. Należy zachować kilkugodzinny odstęp między podawaniem tych leków.

Beta-Karoten Amara - dawkowanie

Doustnie. Profilaktycznie. Dzieci 7-12 rż: 1 tabl. co 2 dni. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: 1 tabl. dziennie. Leczniczo: wg zaleceń lekarza. Sposób podania: lek należy popić wodą.

Beta-Karoten Amara - uwagi

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Vitaminum A Medana
Vitaminum A Hasco
Vitaminum A GAL

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!