Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Braunoderm zabarwiony

Spis treści

Reklama

Braunoderm zabarwiony - skład

100 g roztworu zawiera 50 g alkoholu izopropylowego i 1 g powidonu jodowanego.

Reklama

Braunoderm zabarwiony - działanie

Lek do odkażania nieuszkodzonej skóry. Alkohol izopropylowy działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym prątki, oraz grzybobójczo. Nie działa na zarodniki. Przeciwbakteryjne działanie alkoholi związane jest z koagulacją białka. Optymalne działanie w roztworach wodnych występuje w stężeniach od 60% do 80%; wpływ krwi, białka, surowicy i innych substancji organicznych na działanie alkoholu nie jest istotny. Czynnikiem aktywnym powidonu jodowanego jest niezwiązany jod, który łatwo przenika przez ściany drobnoustrojów i wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, prowadzi do przerwania syntezy i zniszczenia struktury białka oraz zmiany właściwości fizycznych lipidów. Działa na bakterie, grzyby, wirusy, pierwotniaki i zarodniki; optymalne działanie wykazuje w stężeniach od 5% do 10%. Niezwiązany jod ulega szybkiemu zużyciu w obecności krwi, białka, surowicy i innych substancji organicznych. Jod i alkohol izopropylowy słabo wchłania się przez nieuszkodzoną skórę. Preparat łatwo paruje z powierzchni skóry i dlatego nie działa ogólnoustrojowo. Wchłanianie alkoholu izopropylowego i jodu przez skórę może wystąpić w przypadku obniżonej funkcji osłonowej skóry, np. przez skórę niedojrzałą u wcześniaków i noworodków lub uszkodzonej skórę. Po przypadkowym, omyłkowym wypiciu preparatu część alkoholu izopropylowego jest wolno metabolizowana do acetonu, pozostała część jest wydalana w stanie niezmienionym przez nerki i płuca, a jod oraz powstający jodek są wchłaniane i zatrzymywane przez tarczycę. Nadmiar jodków jest wydalany głównie z moczem, w mniejszych ilościach z kałem, śliną i potem. Jodki przenikają przez łożysko i do mleka matki.

Reklama

Braunoderm zabarwiony - wskazania

Odkażanie nieuszkodzonej skóry przed: operacjami, wstrzyknięciami, nakłuciami, cewnikowaniem, pobieraniem próbek krwi, szczepieniami.

Reklama

Braunoderm zabarwiony - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, jod lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadczynność tarczycy lub inne choroby tarczycy w wywiadzie. Opryszczkowate zapalenie skóry (choroba Duhringa). 1-2 tyg przed i po terapii radioizotopami jodu (aż do zakończenia leczenia). Noworodki, zwłaszcza wcześniaki. Niemowlęta do 6 mies.

Reklama

Braunoderm zabarwiony - ostrzeżenia

Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. U pacjentów w podeszłym wieku zwiększone jest ryzyko wystąpienia nadczynności tarczycy pod wpływem jodu, w związku z tym w ciągu 3 mies. po leczeniu preparatem, pacjenci powinni zostać szczegółowo przebadani pod kątem wczesnych objawów nadczynności tarczycy, a w razie konieczności należy przeprowadzić u nich kontrolę czynności tarczycy. U noworodków i dzieci do 6 mies. stosowanie preparatu powinno być w najwyższym stopniu ograniczone, ze względu na ryzyko zaburzeń czynności tarczycy w wyniku wchłaniania jodu, a także ryzyko resorpcji alkoholu izopropylowego. Po zastosowaniu leku należy przeprowadzić testy czynności tarczycy, a w przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy, należy zastosować wczesne leczenie hormonem tarczycy aż do przywrócenia prawidłowej czynności tarczycy. Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do przypadkowego dostania się preparatu do ust dziecka. Należy unikać stosowania preparatu u pacjentów z uszkodzoną skórą (np. na rozległe, głębokie rany, lub oparzenia), niewydolnością nerek, gdyż alkohol i jod zawarte w preparacie mogą się wchłaniać i wywoływać ogólnoustrojowe działania niepożądane. Podczas przedoperacyjnego odkażania skóry należy uważać, aby preparat nie nagromadził się pod ciałem pacjenta, gdyż mogłoby to doprowadzić do podrażnienia skóry. Nie stosować preparatu jednocześnie z preparatami do leczenia lub dezynfekcji ran zawierającymi związki rtęci lub po ich użyciu, z uwagi na niebezpieczeństwo ciężkiego podrażnienia skóry przez silnie żrący jodek rtęci. Preparat jest łatwopalny - przed włączeniem urządzeń elektrycznych należy odczekać, aż preparat wyschnie na skórze; trzymać preparat z dala od źródeł ognia oraz nie palić papierosów w pobliżu.

Reklama

Braunoderm zabarwiony - ciąża

Preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią, gdyż jod przenika przez łożysko i do mleka matki. Należy indywidualnie rozważyć, czy korzyść z zastosowania leku przeważa ryzyko zaburzeń czynności tarczycy lub wola u płodu lub dziecka. W razie konieczności zastosowania preparatu, zaleca się przeprowadzenie badania czynności tarczycy dziecka, a w przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy należy podjąć wczesne leczenie hormonalne, aż do przywrócenia prawidłowej czynności tarczycy. Podczas karmienia piersią nie należy dopuścić do przypadkowego przedostania się preparatu do ust dziecka z poddanych leczeniu części ciała matki.

Reklama

Braunoderm zabarwiony - efekty uboczne

Niezbyt często: miejscowe objawy podrażnienia wywołane przez alkohol (np. swędzenie, zaczerwienie, zwłaszcza po częstym stosowaniu), objawy suchej skóry w porach roku o niskiej wilgotności powietrza (zwłaszcza zimą). Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne aż do wstrząsu anafilaktycznego, reakcje skórne (np. alergia kontaktowa typu późnego objawiająca się swędzeniem, pieczeniem, pęcherzykami itp.) W razie stosowania na duże powierzchnie skóry, rany lub oparzenia mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane jodu (m.in. zaburzenia czynności tarczycy, kwasica metaboliczna, hipernatremia, zaburzenia czynności nerek).

Braunoderm zabarwiony - interakcje

Powidon jodowany wchodzi w reakcje z białkami i niektórymi innymi substancjami organicznymi, np. składnikami krwi lub ropy, które mogą osłabiać jego działanie. Jednoczesne stosowanie powidonu jodowanego ze środkami dezynfekującymi zawierającymi srebro, nadtlenek wodoru lub taurolidynę, może spowodować ich wzajemną inaktywację. Jod może reagować z preparatami zawierającymi związki rtęci, tworząc silnie żrący jodek rtęci.  Preparat może zmniejszać wychwyt radioaktywnego jodu przez tarczycę i w wyniku tego zaburzać wyniki testów diagnostycznych tarczycy (scyntygrafia, określanie stężenia jodu związanego z białkiem, diagnostyka radioizotopem jodu), w związku z tym przez 1-2 tyg. po zastosowaniu preparatu nie należy wykonywać nowego scyntygramu.

Braunoderm zabarwiony - dawkowanie

Zewnętrznie. Preparatu nigdy nie należy rozcieńczać. Sposób podania. Nanieść na skórę i rozprowadzić jałowym wacikiem. Odkażaną powierzchnię skóry należy dokładnie zwilżyć preparatem, następnie pozostawić do wyschnięcia. Nadmiar preparatu zebrać wacikiem. Czas działania: minimum 15 s. W zabiegach typu nakłucie stawu lub jamy ciała zawierającej płyn – czas działania minimum 1 min. (w razie potrzeby preparat zastosować ponownie). Do inaktywacji wirusów – czas działania minimum 2 min. Na skórze z dużą ilością gruczołów łojowych (np. głowa, okolica nad mostkiem i między łopatkami) czas działania wynosi 10 min (aplikację należy powtórzyć tzn. po wyschnięciu pierwszej aplikacji powtórnie nanieść preparat).

Braunoderm zabarwiony - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu. Powidon jodowany może powodować, że wyniki niektórych badań laboratoryjnych mogą dać wynik fałszywie dodatni (np. badanie na zawartość hemoglobiny lub glukozy w kale i moczu).


Podobne leki
Betadine
Braunol 7,5%, roztwór na skórę
Braunovidon
Povidone Iodine Solutio 10% Teva

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!