Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Calcitonin 100 Jelfa

Spis treści

Reklama

Calcitonin 100 Jelfa - skład

1 ampułka (1 ml) zawiera 100 IU syntetycznej kalcytoniny łososiowej.

Reklama

Calcitonin 100 Jelfa - działanie

Syntetyczna kalcytonina łososiowa. Lek hamuje uwalnianie wapnia z kości przez zmniejszenie aktywności i liczby osteoklastów. Zmniejsza stężenie wapnia we krwi u osób z hiperkalcemią. Sprzyja odkładaniu wapnia w kościach, ułatwia mineralizację kości i chrząstki, hamuje demineralizację w stanach unieruchomienia i podczas stosowania glikokortykoidów, przyspiesza gojenie złamań, zwiększa w nerkach wydalanie wapnia, magnezu, sodu, potasu, chloru, wody i cAMP, zmniejsza resorpcję zwrotną fosforanów, pobudza nerkową produkcję kalcytriolu. Lek zmniejsza wydzielanie kwasu solnego, pepsyny i enzymów trzustkowych w przewodzie pokarmowym. W OUN wywiera działanie przeciwbólowe. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne. Rozkład kalcytoniny łososiowej następuje wolniej niż kalcytoniny ludzkiej. Po podaniu maksymalne działanie leku występuje po 2 h i utrzymuje się przez 6-8 h. Po podaniu pojedynczej dawki okres półtrwania wynosi 80 min. Lek jest wydalany z moczem w formie metabolitów; tylko 0,1% wydalane jest w postaci niezmienionej.

Reklama

Calcitonin 100 Jelfa - wskazania

Zapobieganie nagłej utracie masy kostnej w wyniku unieruchomienia, np. u pacjentów ze świeżo przebytymi złamaniami w następstwie osteoporozy. Leczenie choroby Pageta, jedynie u pacjentów, którzy nie reagują na alternatywne sposoby leczenia lub dla których alternatywne sposoby leczenia nie są możliwe, np. u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. Leczenie hiperkalcemii w przebiegu nowotworu złośliwego.

Reklama

Calcitonin 100 Jelfa - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na syntetyczną kalcytoninę łososiową lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Calcitonin 100 Jelfa - ostrzeżenia

Leczenie kalcytoniną (zwłaszcza długotrwałe) zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu. Podanie kalcytoniny może powodować wystąpienie tężyczki spowodowanej hipokalcemią. Dlatego w każdym przypadku, szczególnie przy pierwszym podaniu kalcytoniny, należy mieć do dyspozycji preparaty wapnia do podania parenteralnego. Zaleca się okresowe wykonanie badań osadu moczu u pacjentów, u których stosuje się kalcytoninę długotrwale. Z uwagi na ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych i reakcji typu alergicznego, u pacjentów, u których podejrzewa się nadwrażliwość na kalcytoninę łososiową, należy rozważyć celowość wykonania testów skórnych przed rozpoczęciem leczenia, używając w tym celu rozcieńczonego, jałowego roztworu preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci (brak doświadczenia). Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w ampułce, to znaczy preparat uznaje się za "wolny od sodu".

Reklama

Calcitonin 100 Jelfa - ciąża

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak odpowiednich badań.

Reklama

Calcitonin 100 Jelfa - efekty uboczne

Często: nowotwór złośliwy (po długotrwałym stosowaniu). Na początku leczenia mogą wystąpić: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, pogorszenie apetytu, nietypowy smak w ustach, zwiększona częstość oddawania moczu, bóle i zawroty głowy, napadowe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca, bóle mięśniowe, bóle stawów. Powyższe objawy zwykle ustępują podczas długotrwałego stosowania leku. Sporadycznie mogą wystąpić reakcje typu anafilaktycznego jak trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej, obrzęk twarzy, oczu, warg, języka lub gardła, wysypka skórna lub pokrzywka, zaczerwienienie, bolesność i obrzęk lub wyższa temperatura w miejscu wstrzyknięcia.

Calcitonin 100 Jelfa - interakcje

U pacjentów z nieprawidłowo wysokim metabolizmem kości, zwłaszcza na początku leczenia, stężenie wapnia w surowicy krwi może okresowo być mniejsze niż stężenia zwykle występujące po zastosowaniu kalcytoniny. Efekt ten jest słabszy, kiedy aktywność osteoklastów jest zahamowana. Może być konieczna modyfikacja dawek glikozydów nasercowych lub leków blokujących kanały wapniowe, ponieważ ich działanie może się zmieniać pod wpływem zmian stężenia elektrolitów w komórce. Jednoczesne stosowanie kalcytoniny z bifosfonianami może nasilić działanie kalcytoniny obniżające stężenie wapnia.

Calcitonin 100 Jelfa - dawkowanie

Ponieważ istnieją dowody na zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu przy długotrwałym stosowaniu kalcytoniny, należy maksymalnie ograniczyć czas leczenia we wszystkich wskazaniach a podawaną dawkę obniżyć do skutecznego minimum. Zapobieganie nagłej utracie masy kostnej w wyniku unieruchomienia np. u pacjentów ze świeżymi złamaniami w następstwie osteoporozy: 100 IU raz na dobę lub 50 IU 2 razy na dobę podskórnie lub domięśniowo. Wraz z rozpoczęciem uruchamiania pacjenta dawkę można zmniejszyć do 50 IU. Zalecany czas leczenia to 2 tyg. i nie należy go przedłużać do więcej niż 4 tyg. (zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych). Choroba Pageta: 100 IU na dobę, podawana podskórnie lub domięśniowo, jednak minimalna dawka po której uzyskano poprawę kliniczną i poprawę wyników biochemicznych to 50 IU podawane 3 razy w tyg. Dawkowanie należy dostosować indywidualnie do potrzeb pacjenta. Leczenie należy przerwać po uzyskaniu reakcji na leczenie i po ustąpieniu objawów choroby. Czas trwania leczenia zwykle nie powinien przekraczać 3 mies., w wyjątkowych okolicznościach, np. u pacjentów zagrożonych złamaniami patologicznymi, leczenie można przedłużyć maksymalnie do 6 mies. Ponowne okresowe leczenie u tych pacjentów można rozważać tylko po wzięciu pod uwagę potencjalnych korzyści oraz ryzyka wystąpienia nowotworu w przypadku długotrwałego stosowania kalcytoniny. Działanie kalcytoniny można monitorować oznaczając odpowiednie markery przebudowy kości, takie jak aktywność fosfatazy zasadowej (ALP) w surowicy lub stężenie hydroksyproliny lub deoksypirydynoliny w moczu. W czasie dłuższego leczenia dawkę należy modyfikować w zależności od aktywności ALP. Hiperkalcemia w przebiegu nowotworu złośliwego: 100 IU co 6-8 h we wstrzyknięciu podskórnym lub domięśniowym. W niektórych przypadkach kalcytonina łososiowa może być podawana we wstrzyknięciu dożylnym. Szczególne grupy pacjentów. Brak dowodów na zmniejszenie tolerancji leku lub konieczność zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania kalcytoniny u dzieci - nie zaleca się stosowania leku u pacjentów <18 lat. Sposób podania. Jeżeli objętość jednorazowego podania preparatu przekracza 2 ml, zaleca się podanie domięśniowe oraz zmienianie miejsca podania.

Calcitonin 100 Jelfa - uwagi

W przypadku wystąpienia zawrotów głowy nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Przechowywać w lodówce (2st.-8st. C).


Podobne leki
Miacalcic
Tonocalcin

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!