ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Castagnus

Spis treści

Reklama

Castagnus - skład

1 tabl. zawiera 4,5 mg wyciągu suchego z owoców niepokalanka mnisiego (równoważny średnio 45 mg owocu niepokalanka). Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Castagnus - działanie

Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. U kobiet z hyperprolaktynemią następuje hamowanie wytwarzania prolaktyny po podaniu ekstraktu z Vitex agnus castus. Sugeruje się, że związki zawarte w Vitex agnus castus mają wpływ agonistyczny na receptory dopaminowe. Pod wpływem działania dopaminergicznego następuje hamowanie uwalniania prolaktyny, co z kolei powoduje zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Sugeruje się, że ekstrakt z niepokalanka może wykazywać również powinowactwo do receptora estrogenowego i wpływa na równowagę estrogenowo-progesteronową.

Reklama

Castagnus - wskazania

Tradycyjny preparat leczniczy roślinny stosowany w leczeniu łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją (zespół napięcia przedmiesiączkowego - to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki, objawiające się bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp).

Reklama

Castagnus - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Castagnus - ostrzeżenia

Pacjenci, którzy chorowali lub chorują na nowotwór estrogeno-zależny; stosują leki z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy lub estrogenów; pacjenci z zaburzeniami czynności przysadki przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nasilą się podczas stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku występowania guzów przysadki mózgowej uwalniających prolaktynę stosowanie przetworów z owoców niepokalanka może maskować objawy guza. Stosowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane ze względu na brak odpowiednich danych. Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Castagnus - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (wyciągi z owoców niepokalanka mogą wywierać wpływ na laktację).

Reklama

Castagnus - efekty uboczne

Częstość nieznana: ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i utrudnionym przełykaniem, reakcje alergiczne skóry (wysypka, pokrzywka), trądzik, bóle głowy, zawroty głowy, nudności, bóle brzucha, zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Castagnus - interakcje

Ze względu na możliwe działanie dopaminergiczne i estrogenne owoców niepokalanka, nie można wykluczyć występowania interakcji z lekami z grupy agonistów lub antagonistów receptorów dla dopaminy i estrogenów (tj. np. leki przeciwpsychotyczne, przeciwparkinsonowskie, leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej, doustne środki antykoncepcyjne, metoklopramid, bromokryptyna).

Castagnus - dawkowanie

Doustnie. Dorosłe kobiety: 1 tabl. raz dziennie. Dzieci i młodzież: nie stosować preparatu o osób poniżej 18 lat. Sposób podania. Lek należy przyjmować rano. Jeśli po upływie 90 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjentka czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane ze względu na brak odpowiednich danych.

Castagnus - uwagi


Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!