ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Erectus

Spis treści

Reklama

Erectus - skład

1,2% roztwór soli sodowej kwasu hialuronowego oraz sodu chlorek, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, wodę do wstrzykiwań.

Reklama

Erectus - działanie

Wyrób medyczny to jałowy, niepirogenny, wiskoelastyczny roztwór soli sodowej kwasu hialuronowego, uzyskany metodą fermentacji. Sól sodowa kwasu hialuronowego jest polisacharydem występującym w organizmie człowieka, składającym się z podjednostek dwucukrowych, zbudowanych z glukuronianu sodowego oraz N-acetyloglukozaminy. Kwas hialuronowy występuje w wielu tkankach człowieka, takich jak chrząstka stawowa oraz płyn maziowy. Jest on stale wydzielany do przestrzeni stawowej i stanowi główny składnik płynu maziowego nadając mu odpowiednią lepkość i sprężystość. Te właściwości kwasu hialuronowego wpływają na zdolność do nawilżania powierzchni stawowych oraz amortyzowania wstrząsów przez płyn maziowy, który w prawidłowych stawach chroni chrząstkę stawową i tkanki miękkie przed stresem mechanicznym oraz uszkodzeniem. W piśmiennictwie dostępne są dane wskazujące na to, że kwas hialuronowy podawany dostawowo przywraca właściwości wiskoelastyczne płynu maziowego, łagodzi ból oraz poprawia zakres ruchomości stawów.

Reklama

Erectus - wskazania

Preparat jest wskazany do leczenia pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Wykazuje działanie smarujące oraz działanie amortyzujące dla struktur stawowych.

Reklama

Erectus - przeciwwskazania

Nie podawać pacjentom z potwierdzoną lub przypuszczalną osobniczą nadwrażliwością na składniki preparatu. Wyrobu nie należy wstrzykiwać do przestrzeni stawowych objętych zakażeniem lub zapaleniem, ani stosować u pacjentów z zakażeniem lub innymi zmianami skórnymi zlokalizowanymi w okolicy miejsca wstrzyknięcia.

Reklama

Erectus - ciąża

Brak badań.

Reklama

Erectus - efekty uboczne

W rzadkich przypadkach w miejscu wstrzyknięcia może wystąpić miejscowy ból, obrzęk, uczucie gorąca i zaczerwienienie. Takie objawy są na ogół łagodne i przemijające. W bardzo rzadkich przypadkach, po podaniu kwasu hialuronowego we wstrzyknięciu dostawowym, zgłaszano bardziej nasilone reakcje zapalne. Podobnie jak w przypadku każdego preparatu podawanego dostawowo, może wystąpić septyczne zapalenie stawu, ale jeżeli przestrzega się zasad aseptyki dochodzi do tego rzadko.

Reklama

Erectus - interakcje

Wyrobu nie należy stosować równocześnie ze środkami dezynfekcyjnymi zawierającymi czwartorzędowe sole amonowe, ponieważ w ich obecności może dojść do wytrącania się kwasu hialuronowego. W celu uniknięcia ewentualnych interakcji, wyrobu nie należy stosować jednocześnie z innymi preparatami wstrzykiwanymi dostawowo.

Erectus - dawkowanie

Dostawowe wstrzyknięcie wyrobu powinno być przeprowadzone przez odpowiednio przeszkolonego lekarza z zachowaniem zasad aseptyki oraz właściwej techniki podawania. Wstrzykiwać wyłącznie do przestrzeni stawowej z użyciem odpowiedniej jałowej igły (18G lub 20G). Wyrób wstrzykuje się do zmienionego chorobowo stawu 1 raz w tygodniu, przez 3-5 tyg. Leczenie może obejmować więcej niż jeden staw w tym samym czasie. Możliwe jest stosowanie wielu cykli leczenia.

Erectus - uwagi

W przypadku stwierdzenia obecności wysięku stawowego, należy go usunąć drogą punkcji przed wstrzyknięciem wyrobu.


Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!