Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Ibuprom sport

Spis treści

Reklama

Ibuprom sport - skład

1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu.

Reklama

Ibuprom sport - działanie

Lek działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w tkankach zapalnie zmienionych. Uwolniony ibuprofen przenika przez skórę do głębiej położonych tkanek, stawów i płynu maziówkowego, osiągając stężenie terapeutycznie w stopniu znaczącym. Po miejscowym zastosowaniu, uwolniony ibuprofen oznaczany z surowicy osiągał bardzo małe stężenie (wchłanianie wynosi maksymalnie 5 %).

Reklama

Ibuprom sport - wskazania

Miejscowe leczenie bólu mięśni. Leczenie bólu w przebiegu zwyrodnieniowych chorób stawów, reumatycznych schorzeń stawów obwodowych i kręgosłupa. Leczenie zmian zapalnych tkanek okołostawowych (np. kaletek maziowych, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebek stawowych). Leczenie bolesnej sztywności barku, bólu okolicy lędźwiowej kręgosłupa, zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub powypadkowych (np. stłuczeń, skręceń).

Reklama

Ibuprom sport - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ oraz którąkolwiek substancję pomocniczą. Występowanie w wywiadzie pokrzywki, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, astmy po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.

Reklama

Ibuprom sport - ostrzeżenia

Nie należy stosować na otwarte rany, błony śluzowe i w okolice oczu. Stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek, chorobą wrzodową żołądku lub dwunastnicy (ryzyko zaostrzenia objawów), astmą oskrzelową (ryzyko alergicznych reakcji oskrzelowych) i nietolerancją kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu lub innych NLPZ przyjmowanych doustnie. W przypadku wystąpienia wysypki lek należy odstawić. Lek nie wskazany u dzieci

Reklama

Ibuprom sport - ciąża

W I i II trymestrze ciąży nie stosować na większe powierzchnie skóry i przez dłuższy czas. Stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małych stężeniach i wydaje się niemożliwe, aby niekorzystnie wpływał na niemowlę karmione piersią.

Reklama

Ibuprom sport - efekty uboczne

Bardzo rzadko: niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne, wstrząs, zaczerwienienie i mrowienie skóry w miejscu podania, astma, pogorszenie stanu astmatycznego, skurcz oskrzeli lub duszność, wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczyniowy, plamica, martwica naskórka, rumień wielopostaciowy, niewydolność nerek u pacjentów z chorobami nerek, ból brzucha, niestrawność. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, lek należy odstawić. Podczas długotrwałego leczenia mogą wystąpić dodatkowe działania niepożądane.

Ibuprom sport - interakcje

Nie znane są interakcje miejscowego stosowanego ibuprofenu z innymi lekami. Jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ może zwiększać częstość występowania objawów niepożądanych.

Ibuprom sport - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Pasek żelu o długości 4-10 cm (co odpowiada ok. 2-5 g żelu) wciera się 3-4 razy dziennie w miejsca chorobowo zmienione. W razie konieczności lek można stosować częściej, ale zachować 4-godzinną przerwę. Nie stosować pod opatrunkiem okuzyjnym. Penetracja substancji czynnej może być zwiększona przez jonoforezę (żel nanosi się pod katodę i prowadzi zabieg przez 15 min). Dobowa dawka kremu nie powinna przekraczać 12 g żelu.

Ibuprom sport - uwagi

Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!