ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Methocarbamol Espefa - skład i dawkowanie

Preparat Methocarbamol Espefa działający na OUN, którego celem jest zwiotczenie mięśni prążkowanych. Wykorzystuje się go w trakcie łagodzenia bólu związanego z napięciem mięśni, występującego po urazach i w trakcie zabiegów rehabilitacyjnych.
Spis treści

Reklama

Skład preparatu Methocarbamol Espefa

1 tabl. zawiera 500 mg metokarbamolu.

Reklama

Jakie ma działanie?

Preparat zwiotczający mięśnie prążkowane, działający poprzez OUN. Uważa się, że podobnie jak mefenezyna wybiórczo blokuje wielosynaptyczne odruchy rdzeniowe.

Nie wpływa bezpośrednio na mięśnie prążkowane, płytkę nerwowo-mięśniową i nerwy ruchowe. W dawkach powodujących zwiotczenie mięśni metokarbamol wykazuje tylko niewielkie działanie uspokajające.

Podany doustnie wchłania się szybko i prawie całkowicie. Po doustnym podaniu 2 g metokarbamolu największe stężenie w osoczu występuje w ciągu 1-2 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wydalany z moczem w postaci glukuronidów i siarczanów.

W niewielkich ilościach jest wydalany w postaci niezmienionej z moczem i w śladowych ilościach z kałem.

Reklama

Jakie są wskazania do stosowania preparatu Methocarbamol Espefa?

Leczenie objawowe zaburzeń mięśniowo-szkieletowych z bólem w wyniku zwiększonego napięcia mięśni (zapalenia mięśni, stawów, ścięgien, zespół dyskowo-korzonkowy, po urazach i zabiegach chirurgicznych).

Ułatwianie wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych lub umożliwianie wcześniejszego ich rozpoczęcia.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Śpiączka lub stany przedśpiączkowe, uszkodzenia mózgu, miastenia, padaczka.

Reklama

Ostrzeżenia przed stosowaniem Methocarbamol Espefa

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby (u tych pacjentów wydłuża się czas działania leku i pogarsza się jego wydalanie z organizmu).

Nie określono wystarczająco bezpieczeństwa stosowania u dzieci poniżej 12 lat, nie zaleca się stosowania u dzieci. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu, ponieważ nasila on niepożądane działania metokarbamolu.

Reklama

Methocarbamol Espefa a ciąża

W związku z brakiem badań dokumentujących bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania metokarbamolu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Efekty uboczne stosowania Methocarbamol Espefa

Mogą wystąpić: obrzęk naczynioruchowy, reakcja anafilaktyczna, gorączka, ból głowy, zmniejszenie apetytu, bradykardia, zaczerwienienie, niedociśnienie tętnicze, omdlenia, niestrawność, żółtaczka cholestatyczna, nudności, wymioty, leukopenia, niepokój, lęk, drżenie, amnezja, dezorientacja, podwójne widzenie, zawroty głowy, senność, bezsenność, ataksja, oczopląs, omamy, drgawki, metaliczny smak, świąd, wysypka, pokrzywka, niewyraźne widzenie, zapalenie spojówek, przekrwienie błony śluzowej nosa.

Interakcje z innymi lekami

Uspokajające działanie metokarbamolu jest nasilane przez alkohol i leki działające hamująco na OUN (niektóre leki przeciwhistaminowe, uspokajające, przeciwdepresyjne, neuroleptyki, opioidowe leki przeciwbólowe), co może prowadzić do nasilonej senności lub śpiączki.

Metokarbamol może nasilać działanie leków zmniejszających łaknienie oraz leków przeciwcholinergicznych.

Dawkowanie preparatu Methocarbamol Espefa

Doustnie. Dorośli: w stanach ostrych początkowo 3 tabl. co 6 h (6 g/dobę), po 2-3 dniach dawkę zmniejszyć do 2 tabl. co 6 h (4 g/dobę). Skuteczność obserwowano również po zastosowaniu 5 tabl. na dobę (2,5 g).

Szczególne grupy pacjentów

U pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku należy stosować najmniejsze dawki skuteczne. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku do 12 lat.

Ponieważ lek może powodować senność lub zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Metokarbamol może powodować zmianę barwy moczu przechowywanego np. do badań analitycznych (na brązową, czarną, niebieską lub zieloną) lub spowodować zaplamienia bielizny pacjenta; nie ma to znaczenia dla skuteczności leczenia.

Metokarbamol może też zmieniać reakcje barwne podczas oznaczania kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5-HIAA) z zastosowaniem nitrozonaftolu (metoda Udenfrienda), oraz kwasu wanilinomigdałowego (VMA) metodą Gitlowa (reakcje barwne z metabolitami metokarbamolu).

Czytaj również

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!