Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Nicergolin

Spis treści

Reklama

Nicergolin - skład

1 tabl. zawiera 10 mg nicergoliny; lek zawiera laktozę.

Reklama

Nicergolin - działanie

Nicergolina jest półsyntetyczną pochodną ergotaminy. Poprawia warunki metaboliczno-hemodynamiczne naczyń krwionośnych i korzystnie zmienia właściwości hemoreologiczne krwi. Działa antagonistycznie w stosunku do receptorów α1-adrenergicznych, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi w tętnicach, zmniejsza opór naczyniowy. Wywiera także słabe działanie dopaminergiczne i serotoninergiczne. Wzmaga aktywność neuroprzekaźników w układzie cholinergicznym i katecholaminergicznym. Nicergolina pobudza procesy metaboliczne w tkance mózgowej, w wyniku czego zwiększa się wykorzystanie tlenu i glukozy i dzięki tym właściwościom poprawia zaburzoną na skutek niedotlenienia czynność mózgu. Wykazuje właściwości neurotroficzne i antyoksydacyjne. Nicergolina hamuje agregację płytek krwi wyzwalaną kolagenem, kwasem arachidonowym i PAF-em. Działanie nicergoliny prawdopodobnie jest uwarunkowane także hamowaniem aktywności fosfolipazy A2. Nicergolina po podaniu doustnym jest wchłaniana w 90-100% i osiąga Cmax w czasie 60-90 min. W 80% wiąże się z białkami osocza. Jest niemal w całości metabolizowana w wątrobie, głównie w procesie hydrolizy, metylacji i wiązania z kwasem glukuronowym. T0,5 w fazie eliminacji wynosi 2,5 h. Nicergolina i jej metabolity w 70-80 % są wydalane przez nerki

Reklama

Nicergolin - wskazania

Łagodne oraz umiarkowane otępienie.

Reklama

Nicergolin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nicergolinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostre krwotoki. Zapaść. Ostra faza zawału i świeży zawał mięśnia sercowego. Ciężka bradykardia (zwolnienie czynności serca <50 uderzeń/min). Niedociśnienie tętnicze lub skłonność do gwałtownego obniżenia ciśnienia tętniczego podczas zmiany pozycji ciała z leżącej na stojącą (niedociśnienie ortostatyczne). Występujące obecnie lub w przeszłości reakcje w postaci zwłóknienia (bliznowacenia) mięśnia sercowego, płuc, otrzewnej lub zaotrzewnowe. Jednoczesne stosowanie leków α- lub β-adrenolitycznych. Ciąża, poród i okres karmienia piersią.

Reklama

Nicergolin - ostrzeżenia

Stosować ostrożnie u pacjentów: z zaburzeniami czynności nerek; z zaburzeniami rytmu serca (np. bradykardią niewielkiego stopnia); ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi, dną moczanową w wywiadzie i (lub) przyjmujących leki wpływające na metabolizm i wydalanie kwasu moczowego; przyjmujących leki przeciwzakrzepowe lub hipotensyjne (nasilenie działania tych leków). Zaleca się obserwowanie i badanie pacjentów w celu wykrycia zwłóknienia (które pojawia się głównie w okolicy płuc, otrzewnej ale także zaotrzewnowo i w okolicy serca); w przypadku rozpoznania lub podejrzenia występowania zmian zwłóknieniowych, należy odstawić nicergolinę. Wskazaniem do odstawienia nicergoliny jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Stosowanie nicergoliny może wiązać się z ryzykiem wystąpienia objawów jak po zatruciu alkaloidami sporyszu. Ze względu na zawartość laktozy, leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Nicergolin - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Nicergolin - efekty uboczne

Często: dyskomfort w obrębie jamy brzusznej. Niezbyt często: pobudzenie, stan splątania, bezsenność, senność, zawroty głowy, ból głowy, niedociśnienie tętnicze, zaczerwienienie skóry twarzy, zaparcia, biegunka, nudności, świąd, zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Częstość nieznana: uczucie gorąca, wysypka. Przy długotrwałym stosowaniu nicergoliny mogą wystąpić reakcje w postaci zwłóknienia (bliznowacenia) mięśnia sercowego, płuc, otrzewnowe i pozaotrzewnowe.

Nicergolin - interakcje

Nicergolina nasila działanie leków przeciwnadciśnieniowych. Nie należy stosować nicergoliny jednocześnie z innymi lekami α  i β-adrenolitycznymi, ponieważ może wystąpić bradykardia, nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego. Ponieważ nicergolina jest metabolizowana przez CYP2D6, nie można wykluczyć interakcji z lekami ulegającymi temu samemu procesowi. Nicergolina może zmieniać metabolizm i eliminację kwasu moczowego, dlatego należy zachować ostrożność stosując ją jednocześnie z lekami wpływającymi na metabolizm kwasu moczowego. Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwagregacyjnych, w tym kwasu acetylosalicylowego na hemostazę; okres krwawienia może być wydłużony. Alkohol może nasilać działania niepożądane nicergoliny dotyczące układu nerwowego.

Nicergolin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: początkowo 30-60 mg na dobę, w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Leczenie kontynuuje się stosując dawkę początkową lub zmniejszając dawkę w zależności od stanu pacjenta. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów z niewydolnością nerek (stężenie kreatyniny w surowicy >2 mg %) należy zmniejszyć dawkę. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Sposób podania. Lek przyjmować przed posiłkiem, w przypadku zaburzeń żołądkowych - w trakcie posiłków. Tabletkę połknąć w całości popijając wodą.

Nicergolin - uwagi

Nicergolina może powodować senność, znużenie, zawroty głowy i zmniejszać szybkość reagowania - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu upewnienia, że lek nie wywołuje tych objawów.


Podobne leki
Adavin
Nicerin
Nilogrin
Sermion

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!