Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Pectobonisol

Spis treści

Reklama

Pectobonisol - skład

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

Reklama

Pectobonisol - działanie

Preparat tradycyjnie stosowany w wymienionych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wykazuje działanie jako lek wykrztuśny i sekretolityczny.

Reklama

Pectobonisol - wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w przeziębieniu z towarzyszącym kaszlem.

Reklama

Pectobonisol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, mentol, tymol lub na rośliny z rodziny jasnotowatych np. tymianek, miętę, szałwię, bazylię, serdecznik, rozmaryn, melisę, lawendę. Nie stosować u dzieci po przejściu ostrego zwężającego zapalenia krtani/tchawicy.

Reklama

Pectobonisol - ostrzeżenia

Preparat zawiera maks. 50% obj. etanolu. W dawce 2,5 ml znajduje się 1 g alkoholu, co jest równoważne 25 ml piwa (5% obj.) lub 10,4 ml wina (12 % obj.). W dawce 1,5 ml znajduje się 0,6 g alkoholu, co odpowiada 15 ml piwa (5% obj.) bądź 6,25 ml wina (12% obj.). Zawartość alkoholu należy uwzględnić przed zastosowaniem u dzieci, osób z grup wysokiego ryzyka (np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką) oraz u osób z chorobą alkoholową. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jeśli objawy choroby podczas stosowania leku utrzymują się dłużej niż 1 tydz., należy skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie korzenia lukrecji może powodować zmniejszenie stężenia jonów potasowych w surowicy krwi, co może prowokować wystąpienie zaburzeń rytmu pracy serca. Jeśli wystąpią duszności, gorączka lub ropna plwocina należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 7 lat, natomiast u dzieci w wieku 7-11 lat preparat może być stosowany w porozumieniu z lekarzem.

Reklama

Pectobonisol - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Reklama

Pectobonisol - efekty uboczne

Rzadko: reakcje nadwrażliwości, zgaga.

Pectobonisol - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 2-4 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku (do kieliszka wody nalać ok. 1 małej łyżeczki preparatu). Dzieci 7-11 lat: 2-4 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 1,5 ml leku (do kieliszka wody nalać 1,5 ml leku–odmierzyć za pomocą strzykawki). Stosowanie u dzieci w wieku 7-11 lat należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Dzieci poniżej 7 lat: nie zaleca się stosowania.

Pectobonisol - uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu nie przekraczać zalecanych dawek leku, ponieważ przedawkowanie preparatu powoduje upośledzenie zdolności psychofizycznych, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych.


Podobne leki
Alcep
Depulol
Echinasal
Hedelix

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!