ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

SolphaDermol

Spis treści

Reklama

Solphadermol - skład

1 ml roztworu zawiera 50 mg wodorotlenku potasu.

Reklama

Solphadermol - działanie

Roztwór wodorotlenku potasu (potas kaustyczny). Preparat powoduje uszkodzenie zainfekowanych komórek oraz wywołuje miejscową reakcję obronną skóry w obszarze wykwitów. Celem kuracji jest wywołanie bezbolesnego zapalenia ograniczającego się do obszaru wykwitu. W momencie ustąpienia stanu zapalnego wykwity skórne mięczaka również ulegają wygojeniu.

Reklama

Solphadermol - wskazania

Zmiany skórne w przebiegu mięczaka zakaźnego (molluscum contagiosum).

Reklama

Solphadermol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować w pobliżu oczu, na zdrową skórę, zmiany, na których występuje zapalenie, na błony śluzowe (w ustach oraz na genitaliach), otwarte rany, zadrapaną lub uszkodzoną skórę. Preparat nie jest wskazany do leczenia brodawek zwykłych lub starczych, odcisków czy innych zrogowaceń. Nie stosować w przypadku tendencji do tworzenia blizn hipertroficznych lub keloidów oraz u osób z wrodzonym czy nabytym upośledzeniem działania układu immunologicznego (z zakażeniem HIV lub leczonych z użyciem leków tłumiących działanie układu immunologicznego). Niemowlęta i dzieci poniżej 2 rż.

Reklama

Solphadermol - ostrzeżenia

Ze względu na zawartość ługu potasowego, preparat jest bardzo żrący i można go stosować tylko punktowo na zmiany skórne mięczaka zakaźnego. Ostrożnie stosować w atopowym zapaleniu skóry (z wypryskiem atopowym). Lek nie powinien być stosowany w ostrych stanach atopowego zapalenia skóry, a jedynie po uprzednim i właściwym leczeniu prowadzonym przez lekarza. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, zdrową skórą i błonami śluzowymi. Umyć ręce po każdym użyciu. Jeśli preparat dostanie się do oka, na zdrową skórę lub błony śluzowe, należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody.

Reklama

Solphadermol - ciąża

W okresie karmienia piersią należy unikać kontaktu karmionego dziecka z miejscami zastosowania preparatu.

Reklama

Solphadermol - efekty uboczne

Bardzo często: krótkotrwałe podrażnienie skóry (zaczerwienienie i uczucie lekkiego pieczenia w miejscu podania), przemijające reakcje zapalne z zaczerwienieniem, świądem oraz obrzęk w miejscach wystepowania guzków mięczaka (wywołane w celu wygojenia guzków); w przebiegu gojenia mogą powstawać strupy. Sporadycznie: przemijające odbarwienie lub przebarwienie skóry (hipo- lub hiperpigmentacja). Rzadko: blizny. Ryzyko pojawienia się blizn zwiększa się, gdy guzki mięczaka są drapane lub wyciskane.

Solphadermol - interakcje

Interakcje z innymi preparatami nie są znane, jednak dla zachowania bezpieczeństwa nie należy stosować preparatu na obszary skóry, gdzie zastosowano inne leczenie miejscowe.

Solphadermol - dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość roztworu za pomocą szpatułki nakładać 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Dotknąć guzków mięczaka płaską częścią szpatułki, a następnie zostawić roztwór do wyschnięcia. Po nałożeniu preparatu na 1-3 guzków szpatułka powinna być ponownie zanurzona w preparacie. Należy zaprzestać stosowania preparatu w momencie pojawienia się stanu zapalnego wskazującego na proces gojenia. Zapalenie objawia się w postaci zaczerwienienia, które utrzymuje się przynajmniej 12 h. Należy zaprzestać stosowania preparatu nie później niż po 14 dniach, nawet jeśli zapalenie nie pojawi się.

Solphadermol - uwagi

Należy unikać kontaktu z oczami. Preparat można stosować przez 4 tygodnie od pierwszego otwarcia opakowania.


Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!