Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Starazolin

Spis treści

Reklama

Starazolin - skład

1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Starazolin - działanie

Lek sympatykomimetyczny, pochodna imidazoliny w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Prawdopodobny mechanizm działania polega na pobudzaniu receptorów α-adrenergicznych oraz niewielkim wpływie na receptory β-adrenergiczne. Tetryzolina zastosowana miejscowo do worka spojówkowego zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie i obrzęk spojówek. Działanie leku występuje zazwyczaj po kilku minutach i utrzymuje się przez 4-8 h. Tetryzolina podana do worka spojówkowego może się wchłaniać do krwiobiegu i wywoływać ogólne działania niepożądane.

Reklama

Starazolin - wskazania

Leczenie objawowe stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek, wywołanych czynnikami drażniącymi takimi jak kurz, dym, soczewki kontaktowe, wiatr, jaskrawe światło słoneczne, chlorowana woda, kosmetyki, a także w alergicznych stanach zapalnych, takich jak katar sienny i uczulenie na pyłki traw. Preparat łagodzi objawy towarzyszące, takie jak: pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Reklama

Starazolin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 2 lat. Jaskra, szczególnie z wąskim kątem przesączania lub inne ciężkie choroby oczu.

Reklama

Starazolin - ostrzeżenia

Leczenie tetryzoliną należy przerwać, gdy objawy stanu zapalnego nasilają się w trakcie stosowania preparatu; preparat jest przeznaczony do leczenia podrażnień spojówek jedynie o umiarkowanym nasileniu. Nie zaleca się stosowania preparatu podczas infekcji, uszkodzenia rogówki lub podczas silnego bólu. Pacjent powinien odstawić preparat i skontaktować się z lekarzem, jeśli po 2 dniach stosowania nie ma wyraźnej poprawy. Długotrwałe stosowanie preparatu może wywołać wtórne podrażnienie i przekrwienie, objawy pieczenia i kłucia, a także zmiany zanikowe, wywołane przewlekłym niedotlenieniem błony śluzowej oka. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężkimi chorobami układu krążenia (np. z chorobą wieńcową) i nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnercza, u pacjentów z cukrzycą i nadczynnością tarczycy, leczonych inhibitorami MAO i innym i lekami mogącymi podwyższać ciśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia silnego bólu oka, bólu głowy, zaniku widzenia, nagłego pojawienia się ruchomych plam w polu widzenia, nagłego zaczerwienienia oczu, bólu wywołanego światłem lub podwójnego widzenia, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem. Tetryzolina po zalecanym dawkowaniu nie powoduje rozszerzenia źrenicy, jednak podczas nadmiernego stosowania istnieje ryzyko rozszerzenia źrenicy, szczególnie u pacjentów z jasną (niebieską) tęczówką. Lek nie jest skuteczny w leczeniu reakcji alergicznych typu późnego, takich jak: zapalenie kontaktowe spojówek i skóry powiek. Unikać długotrwałego stosowania u dzieci. Z powodu niewielkiej liczby danych nie ma różnic w profilu działań niepożądanych u dzieci w porównaniu z osobami dorosłymi. Zasadniczo jednak oczy dzieci wykazują silniejszą reakcję na bodźce niż oczy osób dorosłych. Podrażnienie może mieć wpływ na leczenie u dzieci. Lek zawiera 0,1 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml roztworu. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Zgłaszano, że  chlorek benzalkoniowy może powodować także podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka lub może wpływać na film łzowy i powierzchnię rogówki. Chlorek benzalkoniowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zespołem suchego oka lub z uszkodzeniami rogówki. Pacjentów leczonych długotrwale należy kontrolować.

Reklama

Starazolin - ciąża

Brak kontrolowanych badań u kobiet w ciąży - lek może być stosowany w okresie ciąży wyłącznie w przypadku bezwzględnej konieczności. Brak danych dotyczących przenikania tetryzoliny do mleka - w okresie karmienia piersią stosować z zachowaniem dużej ostrożności, jedynie po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Reklama

Starazolin - efekty uboczne

Często: reaktywne przekrwienie, pieczenie i suchość błon śluzowych, kołatanie serca, ból głowy, drżenia, osłabienie, nadmierna potliwość, zwiększenie ciśnienia tętniczego, ogólnoustrojowe działania sympatykomimetyczne, np. zaburzenia rytmu serca, tachykardia. Może wystąpić niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek. Rzadko: rozszerzenie źrenic. Bardzo rzadko: nadmierne rogowacenie spojówek z zamknięciem punktów łzowych i nadmiernym łzawieniem. Istnieje zagrożenie, zwłaszcza noworodków i dzieci do 2 lat, objawami związanymi z wchłonięciem leku, w tym również po jego połknięciu - najważniejszymi działaniami niepożądanymi są: zaburzenia ze strony OUN, takie jak zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, tachyarytmia, reaktywna bradykardia. Długotrwałe lub zbyt częste stosowanie preparatu może powodować ból i pieczenie oczu, reaktywne przekrwienie, niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek, rzadko rozszerzenie źrenic, w pojedynczych przypadkach - ogólne działanie sympatykomimetyczne.

Starazolin - interakcje

Tetryzolina stosowana równocześnie z inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, guanetydyną czy rezerpiną (podanymi ogólnoustrojowo) może zwiększać ciśnienie tętnicze. Podczas jednoczesnego stosowania środków znieczulających, insuliny, atropiny siarczanu czy propranololu z tetryzoliną może nasilać się wpływ tych leków na układ krążenia.

Starazolin - dawkowanie

Dospojówkowo. Zwykle 1-2 krople do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę. Należy unikać długotrwałego stosowania, szczególnie u dzieci. Tetryzolina jest przeciwwskazana u dzieci poniżej 2 lat. Przed zastosowaniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie po około 15 min od wkroplenia preparatu. W przypadku stosowania przez pacjenta innych kropli do oczu, pomiędzy kolejnymi zakropleniami przerwa powinna wynosić 15 min. Nie dotykać końcówki zakraplacza, aby nie spowodować zanieczyszczenia roztworu.

Starazolin - uwagi

Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jednakże należy wziąć pod uwagę stan zapalny spojówek, rozszerzenie źrenic i niewyraźne widzenie, co może ograniczać sprawność psychofizyczną. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.


Podobne leki
Betadrin
Cincol
Oculosan
Starazolin RED

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!